Plavba po Grand Union Canal

pondělí 14.4.2014

Jeden kamarád, který studuje na univerzitě v Coventry, má loď a na této lodi jsem se s ním kousek svezla při svém cestování po Anglii. Byl to skvělý nevšední zážitek, který cestovní kanceláře nenabízejí.

Z Londýna jsem přijela vlakem do Long Itchingtonu, pak společně jedeme ještě kus autobusem, který nám zastavil mimo zastávky, na křižovatce co nejblíž kanálu, kde kotví loď. Celé odpoledne plujeme. Během plavby se dozvím, že jsou tu číslované mosty přes kanál, naučím se otevírat zdymadla - točit klikou tak dlouho, než vyjede nahoru nějaká zábrana pro vodu (tedy tak dlouho, jak to jde). Potom je potřebné zaklínit kliku hákem na řetězu a počkat, až se naplní komora mezi dvěma "bránami" a až se hladiny na obou stranách úplně vyrovnají a uklidní, pak tlačit do brány tak, aby se otevřela, počkat, až vpluje loď dovnitř, zavřít za ní, odháknout těsnění, aby se klika zatočila zase zpět do původní polohy a totéž zopakovat u druhé brány.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Most přes kanál

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Zdymadlo

Kolem ostatních lodí se musí proplouvat pomalu, aby se nerozhoupaly a nepopadaly jim skleničky :-). První část cesty (asi šest zdymadel) proplujeme společně s jinou lodí, má ji zapůjčenou pětičlenná rodina na výletě, a tak je dost lidí na otevírání bran a můžeme odpočívat :-). Jednou nám ale kolegové z druhé lodi drcnou do lodi a popadá nám nádobí i s poličkou v kuchyňce.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Lodě na kanále

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Romantický večer na lodi

Večerní stmívání je krásné, pozoruju ovečky na okolních kopcích a zapadající slunce. Po setmění zakotvíme a uděláme si asi půlhodinovou procházku podél kanálu za typickým anglickým jídlem - fish and chips (smažená ryba s hranolkami).


Comments