Londýn (2)

neděle 13.4.2014

Dnes vycházím z domu později než včera, protože jsem byla po včerejšku dost vyčerpaná a bylo potřeba doplnit síly na další náročný ale krásný den. Než vyrazím zase do centra, projdu se parkem (bývalým hřbitovem) - Abney park Cemetary. To bych ani snad nebyla já, abych v každém městě nenavštívila také nějaký místní hřbitov :-). Tady mě zaujme nejvíc zchátralý kostel přibližně uprostřed parku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Abney park Cemetary

Pak se svezu metrem k BBC centru a půjčím si kolo, na kterém dojedu k Portobello road (ve čtvrti Nothing Hill). Tam kolo vrátím do stojanu a zmíněnou ulici s malými krámky si projdu pěšky. Pak projdu částí Kesington Gardens - hezké rozlehlé zahrady, se samými starými vysokými stromy.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Kesington Gardens

V Hyde Parku u památníku Lady Diany odpočívám a obědvám (z vlastních zásob). Pozoruji děti běhající vodou a divím se, jak to, že jim není zima. Přes část Hyde parku jedu zase na kole. Funguje to na platební kartu, kterou si přístroje zapamatují. Půjčovné stojí v základu dvě libry, a to za předpokladu, že se kola budou využívat po jeden den a vždy max. 30 min na jedno půjčení. Za každou další půlhodinu by se doplácelo. Já jsem si kolo půjčila jen 2x, a to na 24 a 26 min. Ještě jsem jedno půjčení zvažovala večer, ale už se mi nechtělo vydávat žádnou energii, spíš bych si zase někam sedla a odpočívala.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Památník Lady Diany, Hyde Park

Část odpoledne strávím prohlížením obchodů, hlavně se zdržím ve velkém knihkupectví. Přečetla jsem tady svou první knížku v angličtině - pohádku o tučňákovi, který putoval k jižnímu pólu, ale pak se vrátil ke svým přátelům.

Potom jsem asi 2 h v národní galerii na Trafalgar Square (vstup zdarma). Jsou tu významná díla od Tiziana, od Leonarda da Vinciho - moje oblíbená Madona ve skalách, od Moneta se mi líbí Japonský mostek, dále tu jsou díla např. od Van Gogha.

Pokračuji k parlamentu a do Westminsterské katedrály na varhanní koncert s recitálem (13 Ježíšových zastavení). Po tomto kulturním zážitku si ještě udělám dlouhou večerní procházku k London Eye a Royal Festival Hall s hrajícím výtahem (zazpívaná stupnice od mužských nejhlubších hlasů po ženské nejvyšší, když jede nahoru a naopak, když jede dolů). Podívám se konečně na Londýn trochu shora. Potom se procházím až do The City a dnešní výlet zakončím v "nejkrásnější londýnské hospodě" - jmenuje se Princess Louise.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 a 5 Hospoda Princess Louise

pondělí 14.4.2014

Dnes už mám na prohlídku londýnských zajímavostí jen půl dne. Většinu času strávím v Baker Street v muzeu Sherlocka Holmese (3/4 hodiny stojím ve frontě a samotná prohlídka mi pak trvá jen asi 20 minut).

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Interiér muzea Sherlocka Holmese

Potom se podívám do nedalekého Regent´s Parku, jeho střed je botanická zahrada Queen Mary´s Gardens. Pozoruji volavky, odpočívám a obědvám na rozkvetlém trávníku posetém sedmikráskami, užívám si pohledu na květiny a fontány... Odtud pak jdu na nádraží za dalším cestováním po Anglii.

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
Obr. 7, 8 a 9 Volavka, trávník a fontána v Regent´s Parku

Comments