Londýn (1)

pátek 11.4.2014

Je to úplně něco jiného než jet s cestovkou - plánovat si cestu sama, prohlížet na internetu zajímavosti a virtuálně se procházet po městě pomocí google map ještě před samotnou cestou. Ráda vzpomínám i na to období plánování a těšení se. Na ten stres s objednávám letenek a na nejistotu s ubytováním a přejezdy z místa na místo radši moc myslet nechci, protože to nakonec samozřejmě všechno dobře dopadlo a stálo to za to.

V den odjezdu jsem byla z toho cestování pořádně nervozní, vyrazila jsem tedy na letiště dlouho předem, abych měla na všechno spoustu času. Na letišti předám zavazadlo k odbavení a prohlížím si fotky na nějaké cestovatelské výstavě. Čekání si krátím také plánováním toho, co všechno zítra prochodím a uvidím.

Vzlet letadla byl silný zážitek, nejen že byl pěkný výhled, ale také mě překvapilo to cukání, kdy má člověk pocit, že část těla nechal dole. Nějakou dobu se dá koukat na krajinu, vidím elektrárnu Dukovany a nějakou velkou přehradu (snad Dalešickou). Sedím nad křídlem, takže si musím hlavu vykroutit hodně dozadu, abych něco viděla, ale je pěkné, že aspoň sedím u okna. Potom letíme nad hustými mraky. Výhled mě zase zaujme až když zahlédnu ústí nějaké řeky do moře. Úplně mě to dojalo, že opouštím svou "rodnou pevninu". Chvíli pozoruji větrné elektrárny v moři a lodě, pak letíme zase nad hustými mraky.

Na letišti Stansted čekám v docela dlouhé frontě na pasovou kontrolu, ale časově je to pořád docela dobré - při přeletu se posouvá čas na hodinkách dozadu. Po kontrole vyzvedám batoh a jedu autobusem do Stratfordu (asi 45 min) a dále mě čeká přesun ještě metrem.

První zajímavostí, kterou v Londýně vidím a fotografuji, je nádraží King´s Cross. To je to nádraží, odkud Harry Potter jezdí do školy :-). Na nástupiště 9 a 3/4 se však bohužel nedostanu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 King´s Cross

Jako poslední dnešní dopravní prostředek využiju autobus - slavný londýnský "double decker" a dojedu s ním na místo ubytování (zastávka Stoke Newington, ulice Oldbaldeston - no nejsou to nádherné názvy?).

sobota 12.4.2014

Vstávám kolem půl sedmé, ani nepotřebuji budík, tolik se těším, až vyrazím do ulic Londýna! Takhle krásně to vypadá poránu:

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Oldbaldeston Road

Z místa ubytování jede přímý autobus přes The City (s výraznou vysokou stavbou zvanou "Okurka" = "Gurkin") k London Bridge. To je nejstarší most přes Temži v Londýně. Možná právě díky němu se jezdí v Anglii vlevo. Šest set let starý most byl v 19. století nahrazen novým (stavba byla dokončena 1831) a ten byl v roce 1968 prodán, rozebrán a znovu postaven v Americe. Současný most není nijak krásný ani výrazný.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 The City - foceno z předního okna dvojpatrového autobusu

Od London Bridge přejdu k mnohem atraktivnějšímu Tower Bridge z druhé poloviny 19. století. Mohlo by být zajímavé vidět, jak se otevírá pro průplav nějakých lodí. Udělám několik fotografií naslepo, poněvadž mi nefunguje display u fotoaparátu, nakonec to ale nijak nevadí, na fotkách to není vidět. Sice je nevlídné šedivé počasí, ale stejně se mi tu moc líbí. Hlavně že neprší - všichni mě strašili, že v Anglii prší skoro pořád :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Tower Bridge

Asi dvě hodiny strávím prohlídkou Tower of London. Výkladu úplně nerozumím, po chvíli úporného soustředění ztrácím pozornost a spíše se jen dívám kolem sebe. Projdu si co nejvíce přístupných místností (některé jsou přístupné jen v určitou hodinu) - vězení, mučírna, kaple a výstava korunovačních klenotů - nádherné koruny s diamanty (mimo jiné je tu významný diamant Koh-i-noor)... Také musím zmínit krkavce, kteří se tu prochází - chovají je tady kvůli jedné legendě, která praví, že dokud tu budou krkavci, Anglie je bezpečná vůči invazi.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Tower of London

Po skromném obědě z vlastních zásob počkám na loď a nechám se jí doplavit k London Eye. Mimochodem, mají tady skvěle vyřešenou městskou hromadnou dopravu - koupila jsem si kartičku (Oyster card), dala na ni v přepočtu asi 600 kč a jezdím metrem, autobusy i lodí, stačí jen při nástupu a výstupu přiložit kartu k čidlu a peníze se samy strhnou. Je skvělé nemuset se starat, jak dlouho pojedu a jestli mám správný lístek...

Hodně jsem přemýšlela o tom, že bych si zaplatila i vstupné na atrakci London Eye, protože je to jedna z mála možností, na které jsem přišla, jak se podívat na Londýn zvýšky (a to já miluju, v každém městě, kde jsem, chci vidět všechno shora). Nakonec jsem se rozhodla tohle z programu vynechat z důvodu úspory času i peněz, ale trochu toho chvílemi lituji. Projížďka by ovšem stála totéž jako vstupné do Toweru a stejně tolik také platím za celou dobu za to MHD a to se mi zdá jako dost velký nepoměr. Ale zpět k cestování.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 London Eye

Dále pokračuji po Westminster Bridge k parlamentu a asi nejznámější stavbě Londýna - k úžasné věži Big Ben. Kousek za ní je obdivuhodná katedrála Westminster Abbey, do ní se podívám později, takže ji míjím zatím téměř bez povšimnutí a pokračuji přes Saint James´s Park k Buckinghamskému paláci (kde obvykle probíhá výměna stráží).

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Parlament a Big Ben

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Westminster Abbey

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Saint James´s Park

U Buckinghamského paláce je to celkem pěkné, líbí se mi obrovské brány a spousty tulipánů. Je tady také několik velkých novinářských aut, zítra totiž bude londýnský maraton. Protože mám pořád ještě hodně času, zvolním tempo své prohlídky města a jen tak se procházím a pozoruju lidi.

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Buckingham Palace

Moje další trasa vede na Trafalgar Square, kde pozoruji různé pouliční umělce ze schodů vedoucích do Národní galerie (kam se podívám zítra). Na tomto náměstí je vysoký Nelsonův sloup obklopený fontánami a čtyřmi sochami lvů. Myslím, že by bylo hezké mít fotku u fontán a nebo na lvovi, ale je tu strašně moc lidí a všichni se také všude fotí, což je trochu otravné - odmítám stát na focení se lvem frontu :-). Náladu si ale tímto zkazit nenechám, jenom se doma pak divím, proč mám tak málo fotek.

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Trafalgar Square

Potom pokračuji ke Covent Garden, kde je nádraží, baletní škola a královská opera. Na operu se podívat nejdu, ale aspoň chvíli poslouchám soubor mladých houslistů hrajících a přivydělávajících si "na ulici" - uvádím to v uvozovkách, protože je to zastřešený prostor s obchody a kavárnami. Navštívím také několik zajímavých obchodů, abych si udělala obrázek, jak to tady s nimi vypadá. Nejvíc času strávím v obchodě s mapami. Koupila jsem si jen nějaké pohlednice (myslím, že jen u nějakého stánku na ulici) a tolik se mi líbí, že je asi nikomu nepošlu, nechám si je a budu muset sehnat ještě nějaké zítra.

Když se setmí, zamířím ke katedrále svatého Pavla (Saint Paul´s Cahtedral), která se mi při plánování výletu velmi líbila, ale tady mě nijak zvlášť nenadchne. Možná je to tím, že už jsem dnes viděla tolik jiných zajímavostí a jsem také hodně unavená.

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Saint Paul´s Cathedral

V závěru své procházky Londýnem jsem nadšená - přecházím přes Millenium Bridge (je jen pro pěší a prý jim vibroval při větru, tak ho museli zatížit) a dívám se na osvětlený Střep (= Shard), který je druhou nejvyšší budovou Evropy a také další osvětlené mrakodrapy a most Southwark Bridge, který je osvětlený měnícími se barvami. A dál za ním ještě nádherně svítí můj oblíbený Tower Bridge.

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Southwark Bridge a Tower Bridge

Comments