Ferrata kolem přehrady a výšlap k Aletschgletscheru

7.8.2014

Moje druhá (a zatím poslední) ferrata v Alpách byla mnohem pohodlnější než ta první. Ferratisti mě zlákali především tím, že bude mít převýšení asi tak 20 m - je tedy celou dobu téměř po vrstevnici (ve výškách kolem 1450 m n. m.).

Vyrážíme z obce Blatten a asi po dvou kilometrech dorazíme k přehradě Stausee Gibidum. Celou ji obejít nám trvá asi 2-3h, akorát nám to vyjde na pauzu na oběd, když sundaváme ferratové jištění. Bylo to místy celkem zábavné, místy trochu otrava - muset posouvat nebo "překlapávat" karabiny. Docela se bavíme zvájemným fotografováním se nad kalnou vodou přehrady. Většina trasy je provedena s pomocí kovových kolíků a kramlí trčících ze skály.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Přehrada Stausee Gibidum - hráz

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Přehrada v její užší části

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Via ferrata

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Pod nohama jen vzduch - na mostě v nejzazší části přehrady

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Visutý most

Po obědě nás čeká největší stoupání (asi 500 m na délce trasy 1-2 km). Jakmile se dostaneme k chatě Riederfurka (2065 m n. m.), nastane už pohoda. Dlouho u ní odpočíváme a pak se pomalým tempem vydáme na vyhlídku na Aletschgletscher (nějak si nemůžu zvyknout na český název Aletschský ledovec). Pohybujeme se nyní ve výškách kolem 2200 m n. m.

Aletschgletscher je největší Alpský ledovec (plochou - 81km2, objemem ledu i délkou - 23 km). Je to také jeden z nejlépe prozkoumaných ledovců - vědci se snaží zjistit co nejvíce o tom, jak ledovec vypadal v minulosti, co obsahuje a jak se mění.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Aletschgletscher

Také další pokračování cesty je zajímavé - míjíme dvě jezera - Blausee a Betmersee, kde se někteří otužilejší účastníci i koupou. Počasí nám vydrželo celkem příjemné, i když nahoře na vyhlídce to vypadalo, že začne každou chvíli pršet.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Betmersee

Další obrázky z této cesty si můžete prohlédnout zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Walliske_Alpy_ferrata_kolem_prehrady_a_Aletschgletscher/

Comments