Madrid

16.4.2014

Do Madridu přilétám asi v 10:00 místního času. Trochu času strávím vyzvednutím kamarádčina zapomenutého kabátu, přičemž se musím přesunout z terminálu T1 na T4, tam najít správnou přepážku a nedokonalou angličtinou vysvětlit, co chci.

Protože mám téměř vybitý mobil a zcela vybitý foťák, zastavím se ještě v jedné kavárně na kafe a zákusek a dobíjím baterky. Zároveň mám čas znovu si nastudovat plán metra a zvolit trasu, jak se dostat do centra. Cestu s jedním přestupem zvládnu tak, že si koupím dva lístky zvlášť, každý na 15 minut. Jenže pak mi dojdou drobáky, a tak jdu část cesty pěšky (ze stanice Tribunal). Nevadí, jsem už více méně v centru, aspoň už jsem dojela do míst, kde mi začíná mapa. Půjdu tedy stále na jih (za sluníčkem) a určitě dojdu do centra.

Procházím Placa de La Corte, Calle de Cervantes, Calle del Prado a prohlédnu si náměstí Puerta del Sol, kde je socha medvěda pojídající plody planiky, což je rostlina podobná jahodníku. Stejný symbol má město ve znaku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Puerta del Sol

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Calle de Cervantes - líbí se mi ta kachlíková označení ulic

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Calle de Nunes de Arce - a kachlíkové obrázkové obložení domů

Pak jdu na Placa Mayor a ke katedrále Amuldena. Ta je první památkou, kam se podívám i dovnitř. A dále jdu do královského paláce (Palacio real). Škoda, že se uvnitř nesmí fotit, protože sály jsou opravdu luxusní - všude jsou tapiserie, zlacení, malby na stropech, skvělé lustry a koberce... Nejhezčí je jídelna s dlouhým stolem, mramorovými sloupy a asi šesti lustry. Po této prohlídce jdu ještě do sklepů na výstavu zbroje (obě části si každý návštěvník prochází sám bez průvodce).

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Placa Mayor

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Katedrála Amuldena

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Palacio real de Madrid

Je asi 17 h, když z paláce odcházím, podívám se ještě do okolních zahrad, k soše Lope de Vegy a ke klášteru. Když mi zbývá ještě trochu času, koupím si kraťasy (počasí jsem trochu podcenila, když jsem si žádné nevzala) a okukuju zboží v zajímavých obchodech. nejvíc se mi líbí ve flamenco obchodu:

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Flamenco obchod

 V 19 h absolvuji ještě jednu procházku městem, a to s Anchelou (kamarádka mé kamarádky), která je místní a může mě tady provést a říct mi spoustu zajímavostí, pokud bychom si ovšem víc rozuměly. Já neumím španělsky a ona neumí česky, snažíme se o angličtinu, ale obě umíme jen základy. Aspoň se tomu společně trochu zasmějem a komunikujeme dál spíše posunkovou řečí. Podíváme se na tržnici na typická jídla a suroviny (např. nějaké krevety a chobotnice) a spousty různých druhů "tapas" ( = něco malého k snědku), např. sušenky s olivou.

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Na tržnici

Dál pokračujeme k muzeu Prado (kam bych také určitě zašla, kdybych tu byla na víc dní, je tam jedinečná sbírka obrazů). Pak projdeme kus parku Retiro (někde jsou tu i botanické zahrady) a na náměstí pod Gran Vía, kde je krásný palác de Cibeles. Myslela jsem, že je to nějaký zámek a že by tam také mohly být prohlídky, ale z toho co jsem od Anchely vyrozuměla, tam spíše jsou kanceláře úřadů, snad něco jako magistrát města.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Palacio de Cibeles

Za tmy se díváme na procesí v rámci oslav svátků Velikonoc. Vůbec jsem nevěděla, že máme v plánu na další dny vidět hlavně co nejvíc dalších procesí... Trochu se toho děsím! Ale když je to tak strašně známé a slavné...

Pozdě večer vyrážíme autobusem do Sevilly, takže se zase moc nevyspím. Pokračování viz Andalusie.


Comments