Zahraniční cesty‎ > ‎Slovensko‎ > ‎

Strážovské vrchy

Strávila jsme v Strážovských vrších jen pár dní, takže mohu nabídnout jen malou ochutnávku místních krás. Když mluvím o Strážovských vrších, tak tím myslím i Súlovské vrchy, obojí patří pod jedno CHKO Strážovské vrchy. Prvních šest výletů patří k Súlovským vrchům a jsou spíše do přírody a na zříceniny, poslední dva výlety patří k oblasti Strážovských vrchů a jsou to výlety spíš za kuturou a architekturou.

Pro lepší orientaci, kde co je, můžete mrknout na mapu: http://mapy.hiking.sk/?zoom=11&lat=6298566.4375&lon=2066129.82385&layers=B00FFTTTTTFFFFFTT

Súlovské vrchy

Rajecké Teplice - Skalky - Lietavská Svinná - Lietava - Lietavská Lúčka
Vyrážíme z místa ubytování po zelené značce na vrch zvaný Skalky, je tu moc pěkně, pár skal tam mezi stromy opravdu ční, jde sice jen o asi 5-10 m vysoké skalní věže, ale i tak pěkně zpestří procházku lesem. Je odsud výhled na Malou Fatru a na Rajecké Teplice, odkud jsme vyšli. Trošku prší, takže nám to po trávě při sestupu do Lietavské Svinné dost klouže, odtamtud pokračujeme do kopce k hradu Lietava a zase se potýkáme s klouzavým blátem. Zřícenina Lietava je poměrně rozsáhlá, momentálně ji opravují. Tyčí se na skále nad lesy a mohla by být pěkně zdálky vidět, ale dnešní počasí nám moc nepřeje. Po prohlídce zříceniny jdeme co nejrychleji na vlak do Lietavské Lúčky. Výlet byl dlouhý přibližně 16 km.

ihivarajče.net
Obr. 1 Hrad Lietava

Porúbka - Slunečné skály - Rajecké Teplice
Jedinou zajímavostí na téhle asi pětikilometrové trase jsou Slunečné skály a zejména Poluvsianská skalná ihla (obr. 2).

ihivarajče.net
Obr. 2 Skalná ihla

Súlov - Súlovský hrad - Súlov
Další kratičká trasa (kole 10 km) nás zavede do slepencových Súlovských skal, k Súlovskému hradu jdeme po zelené turistické značce, užijeme si skvělých výhledů, spatříme skalní okno zvané "Gotická brána" a prolezeme zbytky hradu. Pak se od něj vracíme do Súlova po červené značce, kde už nic moc zajímavého k vidění není. Jsme rádi, že jsme naplánovali jen krátkou vycházku, protože skoro celé odpoledne prší.

ihivarajče.net
Obr. 3 Gotická brána

Zbyňov - Budzogáň - Žibrid (a zpět)
Cesta ze Zbyňova ke skále zvané Budzogáň se mi moc líbí - jsou tu pastviny s borovicemi a jalovcem, máme výhled na okolní kopce, sem tam z lesů vykukují světlé skály. Budzogáň je skála s úzkou základnou a velkou koulí navrchu a jmenuje se podle čarodějnické hole. Prý ji tam nějaký obr zarazil a nechal zkamenět. Po úzkém hřbetě se dostaneme na vrchol Žibridu (867 m n. m.), to je druhý nejvyšší kopec Súlovských vrchů. Zpět jdeme stejnou cestou.

ihivarajče.net
Obr.4 Louky s borovicemi a jalovci

ihivarajče.net
Obr. 5 Skála Budzogáň

Povážské Podhradie - Povážský hrad (a zpět)
V Povážském podhradí se nám líbí pěkná kaštiel (tj. zámeček), k Povážskému hradu je to asi půlhodinka cesty. Jedná se o zříceninu, jen pár zdí kolem nádvoří, prázdné díry po oknech a zbytek komína. Kromě toho se nám líbí také pěkný výhled na Váh a celé jeho údolí.

ihivarajče.net
Obr. 6 Povážský hrad

Hričovské Podhradie - Hričov (a zpět)
Z Hričovského Podhradí je to ke zřícenině asi 3 km, hrad je ve skalách, někde vedou cestičky trochu nebezpečně nad příkrým svahem. Během cesty máme pěkné výhledy na Súlovské skály.

ihivarajče.net
Obr. 7 Hrad Hričov

Strážovské vrchy

Bojnice
Vyrazili jsme na zámek hlavně kvůli tomu, že v posledních několika dnech hodně pršelo, ale dnes schválně vůbec nezaprší. To však nevadí, aspoň se můžeme projít v okolí zámku, podívat se na prastarou lípu (Lípa krále Matěje) a odpoledne se projít po zoologické zahradě.
A co mě v zámku zaujalo? Salóny obkládané dřevem, zlacený vyřezávaný strop, malby i tapety na stěnách, orientální pokoj a sbírka obrazů. Kromě salónů je k vidění také studna s jeskyní, kaple a hrobka posledního majitele, jehož sarkofág prý slzel po rozprodání části jeho majetku, který si přál nechat přístupný veřejnosti ve správě muzea.

ihivarajče.net
Obr. 8 Zámek Bojnice

V zoo nás nejvíce baví dívat se na medvědy, jak okusují listí z větví naházených do výběhu a také mě fascinuje, ajk snadno dokáže medvěd oddělit rajčata od šťopek. Lidé medvědům házejí piškoty a volají na ně "popros" a medvědi se stavějí na zadní a spínají přední packy, umí to všihni tři. Také strávíme delší čas u opic, kde pozorujeme, jak si hrají, je tam i jedno mládě. A líbí se mi i pozorování slona, jak šikovně umí uchopit dřevo do chobotu. Mám radost, že se mi povedlo několik fotografií zvířátek.

Nakonec se cestou z Bojnice ještě zastavíme upramene řeky Nitry.

Čičmany
Čičmany je vesnice s pomalovanými roubenkami (viz obr. 9), mají tu malé muzeum se starými fotkami, s pracovními nástroji, kroji a je tu pár zařízených malých místností.ihivarajče.net
Obr. 9 Čičmany
Comments