Plavba na ostrov Neo Kameni a Thirasia

neděle 16.7.2017

Na sraz s průvodkyní před KamariTours jdeme včas, asi čtvrt hodiny tam čekáme, promícháni s dalšími účastníky zájezdu z jiných cestovek. V deset hodin dopoledne se odjíždí k přístavu nedaleko hlavního města ostrova Thira, ono je tu všechno nedaleko, ostrov má jen 70 km čtverečních.

Máme krásnou plachetnici (i když bez plachet) jménem King Thiros a ta nás dopraví nejdříve k ostrovu Neo Kameni, kde vystoupáme na sopku, kde cítíme sirné výpary. Máme krásný výhled na naši kotvící loď a s ní na spoustu dalších.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Plavba k ostrovu Neo Kameni, vpravo na skalách je město Thira, vlevo na dalekém obzoru město Oia

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 V popředí láva na ostrově Neo Kameni, pár dalších "plachetnic" a vzadu ostrov Thirasía a vesnice Manolas

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Přístav s krásně barevnou vodou

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Na vrcholu kráteru

Ostov Santorini a Thirasía jsou zbytky propadlého vulkanického ostrava, který byl původně krásně kruhového tvaru. Je považován za možnou zmizelou Atlantidu, protože někdy ve 13. nebo 14. století tato sopka vybuchla a původní ostrov byl zničen. Vidíme odtud ještě dva další ostrůvky – Paleo Kameni a Aspronisi. U Paleo Kameni máme další zastávku, z lodě sestoupíme po žebříku do vody a plaveme 50 – 100 m do úžiny, kde vyvěrají horké prameny, tam si na chvíli užijeme vody o teplotě asi 35°C a plaveme zpět. Máme na to půl hodiny, za tu dobu se vystřídám s tátou (chceme aby vždy aspoň jeden pro jistotu zůstal u našich věcí) a ještě si na závěr stihnu skočit do vody z vrchní příčky žebříku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5  Paleo Kameni a Aspronisi focené z ostrova Neo Kameni

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Koupání u Paleo Kameni

Poslední zastávka je na ostrově Thirasía, kde vystoupáme k restauraci s krásnými výhledy, je to možné buď pěšky, nebo na oslících. Cesta není nijak extrémně dlouhá ani náročná, ale je nepříjemné, že je na ní oslí trus a je tam docela horko. V restauraci je plno, obslouženi jsme za dlouho, a tak si nestihneme moc projít zbytek vesnice Manolas, i když ono tam asi ani nic moc není. Ale ten kostel, u kterého jsme byli, stál za to.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Panoramatická restaurace a výhled

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Krásný kostel v Manolas

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Tentýž kostel z druhé strany

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Jiný kostelík v Manolas

Pak nás čeká celkem dlouhá plavba zpět, užijeme si focení z paluby lodě, protože máme pěkný výhled na město Oia a Thira:

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Větrné mlýny ve městě Oia

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Kostely v Oia


Na závěr přidám mapku tohoto souostroví s trasou, kudy jsme přibližně pluli:
Comments