Zahraniční cesty‎ > ‎Rakousko‎ > ‎Vídeň‎ > ‎

Historické centrum

10.12.2012

Nedávno jsem vyrazila na jednodenní výlet do Vídně, chtěla jsem se podívat, jak vypadá to slavné město, které bylo dlouhou dobu naším hlavním městem - za dob Rakouska-Uherska. Protože jsem stála jen o krátké nahlédnutí (podívat se na památky, dozvědět se něco o historii a kultuře), rozhodla jsem se využít nabídek cestovních kanceláří a procházku Vídní podniknout s průvodcem (CK Čestyl - mohu jen doporučit, moc se mi to líbilo).

Vystoupili jsme z autobusu na jižním okraji centra (palác Secese) a zamířili na sever (trasa viz obr. 1) kolem budovy státní opery (obr. 2) a dál přes Josefsplatz, kde se nachází augustiniánký kostel s úzkou věží a docela strohým vzhledem. Po jeho prohlídce se zastavujeme na tomto náměstí před knihovnou a tanečním sálem, který můžete vidět na obr. 3 za sochou - to je jezdecká socha Josefa II. podle nejž bylo toto náměstí pojmenováno. Obr. 4 ukazuje detail soch na okraji střechy, podle dvou těchto blýskajících se glóbů je budova knihovny poznat na dálku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Trasa, kterou jsme ve Vídni prošli

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Opera

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Josefsplatz

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Sousoší s glóbem

Na další cestě se dostáváme na ulici Graben (Příkop) a k morovému sloupu (obr. 5), který byl postaven jako poděkování, když skončila morová epidemie, je na něm znázorněno, jak světec a anděl rdousí čarodějnici - ta má představovat ten mor. Nyní se dostáváme k zřejmě nejslavnější vídeňské stavbě - je to gotický kostel sv. Štěpána (Stephansdom), bohužel se mi nepodařilo ho pěkně vyfotit, jen nějaké detaily, např. na obr. 6 můžete vidět pohled na nedostavěnou věž, věž na druhé straně kostela je dostavěná a jdu se na ni podívat. Vede na ni skoro 350 točitých schodů, kde se lidi obtížně vyhýbají, ale výhled stojí za tu námahu (viz obr. 7 a 8). Další fotky z věže i detailů kostela jsou zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/viden/

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Morový sloup

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Nedostavěná věž Stephansdomu

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Pohled na sever, Vídeňský les

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Pohled na radnici a minoritský kostel

Procházeli jsme se okolo spousty dalších zajímavostí, ale protože o nich neumím tak hezky vyprávět jako naše průvodkyně, ukážu jen fotky toho nejzajímavějšího a tím je sídlo dřívějších panovníků - Hofburg (obr. 9-12).

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Hofburg, vstupní brána na Michalském náměstí (Michaelerplatz)

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Hofburg, nádvoří, socha Františka II.

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Nejstarší část Hofburgu, pohled na jednu ze čtyř bývalých věží hradu, dnes kaple

cestynedalekorajče.net
Obr 12 Nový hrad, náměstí hrdinů

A než se setmělo, prošli jsme Bránou hrdinů (obr. 13), kolem dvou skoro stejných muzeí na náměstí Marie Terezie, kde stojí také její socha v nadživotní velikosti, dále podél zahrad oplocených zdobeným plotem z litiny, která se vyráběla v Blansku. V zahradě roste spousta růží a v létě to musí být opravdu nádherné, ale teď v zimě byly zakryté a působilo to spíše smutně.
Pokračujeme kolem budovy parlamentu v antickém stylu (obr. 14), před budovou stojí krásná kašna, na níž se tyčí řecká bohyně Pallas Athéna a pod ní jsou znázorněny řeky Labe, Vltava, Dunaj a Inn.  Tato kašna je na obr. 15. Trasa s průvodkyní končí u divadla (Burgtheater, obr. 16), které stojí naproti radnici. Před ní se konají tradiční vánoční trhy, máme zde rozchod a po několika hodinách nás průvodkyně zavede zpět k autobusu. Volný čas využiji nejen k návštěvě trhů, ale také se podívám k minoritskému kostelu (obr. 17) a do zahrad, okolo kterých jsme  procházeli. Poslední dva obrázky ukazují krásnou vídeňskou radnici.

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Brána hrdinů

cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Parlament

cestynedalekorajče.net
Obr. 15 Kašna před parlamentem

cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Divadlo

cestynedalekorajče.net
Obr. 17 Minoritský kostel (se zničenou věží)

cestynedalekorajče.net
Obr. 18 Radnice focená ze zahrad

cestynedalekorajče.net
Obr. 19 Vánoční výzdoba před radnicí
Comments