Zahraniční cesty‎ > ‎Rakousko‎ > ‎Vídeň‎ > ‎

Schönbrunn a zoologická zahrada

13.7.2013

Zaparkovali jsme na jižním konci zahrad a prošli se až skoro k zámku Schönbrunn, na začátku procházky jsme koukali na veverku, která se nechala krmit skoro z ruky. Zámek a zahrady se mi docela líbily, ale úplně nejvíc asi ta velká fontána naproti zámku, i když bohužel nebyla zatím puštěná. (Na prohlídce zámku jsme nebyli.)

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Schönbrunn

Hlavní program dne byla vídeňská zoologická zahrada, která prý získala ocenění nejhezčí zoo Evropy. Je docela pěkná, moderní, všechno hlavní je na malé ploše, ale stejně jsem čekala něco víc extra, po čem už pro mě české zoo nikdy nebudou vypadat jako dřív. Není tomu tak, je to normální zoo, podle mě celkem srovnatelná s pražskou nebo zlínskou.

Zoo má docela přehledný plánek - jsou tu tři hlavní trasy - modrá, žlutá a červená (na které skoro nic není):

Obr. 2 Plánek zoologické

Od Schönbrunnu jsme přišli vchodem "Neptun", kde začíná modrý okruh. Podívali jsme se na nosorožce, vodní buvoly, soby, do pavilonu hmyzu, na prasátka pekari a na bizony... To je všechno pěkné, ale pro mě už docela známé. Tady neuvidíte žádné dovádění, i za pomalejší pohyb zvířat můžete být rádi :-). Akorát pelikáni, kormoráni a volavky přinášejí trochu zábavy. Docela jsem se těšila na další část prohlídky, na žlutý okruh.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Vodní buvol

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Pelikáni

Ale ještě předtím než jsme zamířili ke žlutému okruhu, zablbli jsme si u pumpy a vodních elektráren. Když napumpujete dost vody do malé přehrady a pak ji najednou všechnu pustíte, roztočí se zařízení trochu připomínající kolo vodního mlýnu. Asi je to zábava určená pro děti, ale nevadí... :-) Pumpa stojí před pavilonem tropického pralesa, kde není k vidění zrovna moc zvířat, ale je to hezká procházka. Viděli jsme tam jen želvy, ptáky a úplně nahoře pod střechou kaloně. Ti se mi hodně líbili, překvapilo mě, jak jsou velcí. Také mi přijde zvláštní, že je tam nechávají na světle, zatímco ostatní netopýry ukazují návštěvníkům v úplně tmavým místnostech, kde nic nevidíte, jen pohyb malých zvířátek.

Vedle pavilonu pralesa jsme se ještě podívali na opice a nějaké kozorožce (nebo co). Tučňáky, kteří jsou také součástí modrého okruhu si necháváme na konec, až se budeme vracet. Mají tady zajímavě udělaný výběh pro sviště, kromě toho, že na ně mohu koukat normálně zvenku ohrady, je také možné se na ně kouknout a být uvnitř, jsou tu takové dvě prosklené kopule, do kterých jemožné strčit hlavu a koukat svišťům do ohrady. Také se mi líbily mangusty.

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Mangusta

Zamíříme na žlutou trasu k tygrům, lvům a hrochům. Šelmy spí a nedají se vůbec fotit, hroši se dají fotit, ale také u toho spí. Líbilo se mi, jak jsme se podívali na lvy, kteří byli uvnitř svého pavilonu - dá se na ně kouknout takovými malými kulatými otvory ve stěně, která je prosklená a obložená dřevem s kukátky.

Potom přicházíme k pandám velkým a pandám červeným, na ty oboje se vydržíme koukat delší dobu, pandy červené jsou neposedné, pořád někde lezou a ze všech zvířátek této zoo mi připadaly nejzábavnější. Panda velká se mi také líbila, je to jeden z důvodů, proč se sem podívat, protože v českých zoo ji asi nikde nemají. Pandy velké mi udělaly radost, že se zrovna krmily bambusem, jedna z nich sice zády k "divákům", ale druhá fotogenicky pózovala. Škoda jen, že je v pavilonu dost tma, takže fotky jsou trochu rozmázlé.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Panda červená

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Panda velká

Dále tu mají koaly, další ze zvířat, která jsem v českých zoo nikdy neviděla. Koaly jsou také pěkně fotogenicky, i když jen spaly a dělaly tak čest jedné slovenské písničce: "Medve... medve... medvedik koala, nič nerobí, len spáva..."

Pokračovali jsme procházkou kolem žiraf, kolem leknínového jezírka k pavilonu ptáků, před kterým je rybníček s ostrovy pro opice. Měli by tu být giboni a lemuři, které mám moc ráda, ale bohužel jsme je neviděli, nevím, jesli byli zalezlí, nebo jestli jsme je nějak minuli. V pavilonu to bylo docela prima, kromě pěkně barevných ptáčků tady mají lenochody, jeden z nich se zrovna krmil zavěšen na stromě hlavou dolů a na břiše měl malého lenochodíka :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Lenochod

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Ptáček barevný

Potom se už podíváme jen na zebry a slony a než opustíme žlutý okruh nakoukneme do pavilonu opis, kde zrovna probíhá jejich krmení. Je to super, ale je tam narváno strašně moc lidí a také mě mrzí, že se tam skoro nedá fotit, z části kvůli lidem, kteří překážejí před skly výběhů, zčásti kvůli tmě a rychlému pohybu zvířat.

Nakonec se díváme na tučňáky a lachtany, jak plavou. Posedíme u nich chvíli na lavičce a odpočíváme. Je to sice malá zoo, ale stejně jsme trochu unavení. Když se dostatečně pokocháme výhledem na tato zvířata, zamíříme k východu. Na červené trase se podíváme na arktické vlky a měl by tu být rys, ale toho neuvidíme.

cestynedalekorajče.net
Obr. 15 Tučňáci

cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Jiní tučňáci


Comments