Gr. Winterberg a Winterstein

12.8.2013

Vyrážíme z obce Schmilka (pár km za hranicemi s ČR) po zelené značce, na níž zdoláme spoustu schodů a tudíž značné převýšení. Labe u Hřenska je v nadmořské výšce 114 m, pískovcové skály jsou ve výšce asi 400 - 450 m n. m. a vrchol Grosser Winterbergu je 556 m n. m.

Z té zelené značky odbočíme na vyhlídku Kipphorn, kde je krásně vidět zákrut Labe i skály naproti nám i vedle nás.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Výhled z Kipphornu

Na Grosser Winterbergu je infodomeček a restaurace, kde posedíme a mazlíme se se zdejším kocourem. Pokračujeme přes lesy po modré značce k jihu, která se pak stočí k severozápadu a pokračuje společně se žlutou zn. k vyhlídce Goldensteinaussicht. Dojdeme tudy k restauraci Zeughaus, postavené už v 17. století. Odtud jdeme po červené zn. ke skalnímu hradu Winterstein. Lezeme tu po několika kovových žebřících, nahoře jsou pak dvě místnosti ve skále, kousek zdiva a super výhledy.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Winterstein

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Výhled od skalního hradu Wintersteinu

Dál vede cesta mírnými houpáky na úpatí skal. Další zajímavostí je skalní hrad Frienstein a jeskyně Idagrotte. Je to báječné místo, skvělé mimo jiné na adrenalinové zážitky při chůzi po chodníčku na okraji skály.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Skály u Friensteinu

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Idagrotte

Pokračujeme po modré značce přes krásné místo s vyhlídkou a vřesem, bohužel se už trochu zkazilo počasí, občas spadne pár kapek, naštěstí nezačne pršet natolik, abychom vytahovali pláštěnku. Z modré odbočíme k jihu na žlutou, kde jsou slavné Heilige Stiege ("svaté schody") s několika kovovými dlouhými žebříky a spoustou dřevěných schodů. Žlutá značka nás dovede až do Schmilky. Dnešní převýšení odhadujeme na asi 500 m a túra byla cca na 6 h a 20 min.

Comments