Zahraniční cesty‎ > ‎Německo‎ > ‎Horní Bavorsko‎ > ‎

2. Jezero Tegernsee

pondělí 28.8.2017

Vstávám před sedmou, rychle se nasnídám a pak jdeme s Julií venčit jejich fenku Lili, projdeme se alejí, pak nahoru k veliké hrobce a zpět domů. Následuje venčení ovcí – pouštíme je do větší ohrady, asi tak na půl hodiny, pak je zavíráme zpět do menší. Při příležitosti jejich nahnání do menší ohrady chci pomoct a otevřu bránu a hned mi z ní utečou oba poníci, takže jsem práci Julii spíš přidělala než ušetřila. Musí dojít pro ohlávku a poníky odvést zpět. Prý to nevadí, sice nás to trochu zdrží, ale zdá se, že Julie má celkem radost, když vidí, jak si poníci užívají nabyté svobody a radostně běhají v ohradě, která je asi třikrát větší než ta, ve které byly do teď.

Pak máme jeden takový spíš nepracovní úkol – nákup květin, truhlíků na kytky a dřevěné police do přístřešku, který se brzy bude stavět. Pomáhám naložit větší věci do auta. Potom dostanu samostatný úkol – vyplet kus záhonu. Plevel vypadá jako lesní jahody. Říkám si, že je divné, že je chtějí všechny vytrhat, že je to přece škoda, ale pak jednu jahodu ochutnám a pochopím, že je to opravdu plevel, tak odpornou jahodu jsem ještě neměla. Je jich tam spousta, bohužel jsou tam i rostliny, které tam patří, takže se to nedá vytrhávat hromadně, ale spíš po jednotlivých rostlinách. Nejdřív mi připadá, že to vůbec neubývá, pak přijdu na to, že stonky jsou u kořene dočervena, a tak vím co je co a jde mi vytrhávání rychleji. Do dvanácti, kdy mám padla, se mi podaří naplnit metr vysoký hadrový koš. Myslím si, že jestli zítra budu pokračovat, mohla bych udělat tři nebo čtyři takové, protože se dostanu do míst, kde je víc plevele a míň kytek, takže to budu moct už brát plnýma hrstma, trochu se na to těším, ale je možné, že se bude dělat něco jiného.

Po obědě si půjčuju od Julie kolo a vyrážím na výlet po okolních vesničkách, v plánu jsou i dvě jezera – Grosssee a Tegernsee. Často koukám do mapy v telefonu, protože není jasné, která silnice je hlavní a která vedlejší, spíš to vypadá, že jsou všechny stejné a každé dva kilometry je nějaká vesnice, a tak se nedá moc zapamatovat předem, kudy mám jet. I přes časté kontrolování trasy se baterie v mobilu skoro nevybíjí, za celé odpoledne poklesne ze 40 % na 20 %, takže můžu být bez obav, že bych se večer ztratila kvůli vybitému telefonu.

Vyjela jsem za slunečného počasí (a neměla sluneční brýle), ale postupně se to trochu kazí, asi tři hodiny v kuse hřmí a dvakrát oblékám pláštěnku, když začne pršet, ale je to jen krátký deštík, hned můžu pláštěnku zase sundat.

Líbí se mi úzké asfaltky s dokonale hladkým povrchem a téměř bez aut, všudypřítomné krávy, občas i koně nebo ovce, zajímavé kostelíky a mírně zvlněná krajina s krásnými pasvinami.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Pastviny

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Vesnička

U jezera Tegernsee si udělám větší přestávku, koupím si zmrzlinu a projedu so po břehu, pozoruji odplouvající výletní loďku a také lidi, kteří se koupou, i když mě je tak akorát v mikině.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Jezero Tegernsee

Celou cestu mě dneska nejvíc fascinovaly domy s dřevěnými zdobenými balkony a s malbami na fasádě, chtěla jsem jich pár vyfotit, ale většinou to bylo proti slunci, nebo jsem jela rychle z kopce nebo jsem byla zrovna v místě, kde by nebylo bezpečné zastavovat a fotit kvůli většímu provozu... Zkrátka první pěkný snímek takového domu se mi podaří až tady u jezera ve městě Gmund.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Typický dům

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Detail okna s malbou na fasádě

Kolem páté hodiny vyrážím k domovu. Cestu mám naplánovanou poněkud jednodušší, stále kolem řeky, místy i po šotolinových cestách, ale protože je to po rovině nebo z kopce, není to vůbec žádný problém. Potom dvě třetiny cesty jedu po hlavní silnici, ale není na ní moc aut, což je dokonalá kombinace – nemusím často koukat na mapu, je jasně vidět, která silnice je ta moje. Cesta je také tentokrát kratší než když jsem jela opačným směrem, protože to jsem si udělala docela velkou zajížďku ke Grosssee, které za to mimochodem ani nestálo. Přijíždím tedy kolem sedmé hodiny místo v plánovaných osm. Sním večeři, chvíli jsem opět u počítače a jdu docela brzo spát.

Comments