Procházka k Trastevere

pondělí 18.9.2017

Dneska mám zase celý volný den na to, abych se mohla toulat ulicemi Říma. Můj hlavní dnešní cíl je čtvrť Trastevere, vzdušnou čarou je od nádraží vzdálená asi 2 km, ale zabere mi to dvě hodiny, než se tam dostanu.

Vycházku začnu návštěvou významné Basiliky Sv. Marie (Basilica di Santa Maria Maggiore), kde musím nejdříve vystát dlouhou frontu a nechat si zkontrolovat kabelku. Návštěva stojí za tu dobu čekání, uvnitř basiliky je spousta nádherných soch, obrazů a zlacené výzdoby.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Bazilika sv. Marie

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Vnitřní výzdoba

Potom jsem se chtěla podívat na Trajanovy lázně, podle mapy to vypadalo na velký park s antickými památkami, ve skutečnosti jsem tam skoro nic zajímavého neviděla, narazila jsem na zákaz vstupu do areálu a zamčené brány.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Trajanovy lázně – fotka skrz plot

Potom procházím znovu podél Circa Maxima, tentokrát jsem na jeho severní straně, přejdu řeku po Ponte Palatino, cestou ulovím dvě snadné kešky a jsem ve čtvrti Trastevere. Procházím se uličkami, hledám další kešky (neúspěšně), moc mě tato čtvrť nezaujala, objevila jsem jen jedno fotogenické zákoutí:

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 V Trastevere

Můj pobyt v Itálii se blíží ke konci, a tak si řeknu, že bych si mohla zajít na pizzu, vyhlédnu si hezkou restauraci a pochutnám si na nivové pizze se slaninou (italský název jsem zapomněla).

Hlavní zajímavost v této čtvrti je pro mě Basilica di Santa Maria in Trastevere, jde o jeden z nejstarších nepřetržitě činných křesťanských kostelů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Bazilika sv. Marie v Trastevere

Kolem půl páté odcházím z Trastevere, přejdu znovu řeku, pořídím asi nejhezčí dnešní fotku (ostrůvek) a jdu na Kapitoské náměstí, kde chci najít sloup se sochou vlčice kojící Romula a Rema.

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Tiberský ostrov

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Kapitolské náměstí

Náměstí je obklopeno budovami Kapitolského muzea, a to na mě dělá dobrý dojem, takže se rozhodnu, že se sem zítra vrátím a muzea si prohlédnu. Kapitolskou vlčici tak uvidím i v originále, pro dnešek jen její venkovní menší kopii:

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Vlčice, Romulus a Remus

Když odcházím, zaujme mě ještě socha Julia Cesara a příjemná atmosféra na Via dei Fori Imperiali, kde se člověk může kochat jak antickými památkami, tak úžasnými katedrálami a ještě k tomu zde hrají pouliční umělci, a tak považuji tuto ulici za nejzajímavější v celém Římě.
Comments