Barracco muzeum

sobota 16.9.2017

Ty nejvýznamnější památky Říma už jsem viděla, plánuji si tedy na dnešní den prohlídku dalšího muzea. Dočetla jsem se o něm v brožurce Řím za 72 hodin. Muzeum se nachází nedaleko náměstí Navona, kde jsem byla včera, takže cestu dobře znám, ale samozřejmě půjdu vždy nějakou jinou ulicí, abych toho viděla z Říma co nejvíc.

Navštívila jsem kostel Sv. Ignáce z Loyoly, což byl zakladatel Jezuitské společnosti. V kostele je vystavena dřevěná plastika nazvaná „Temple of Christ the king“ a představuje velký chrám uprostřed všech nejvýznamnějších evropských katedrál postavených v měřítku 1:200.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Dřevěná plastika v kostele Sv. Ignáce z Loyoly

Potom se podívám na starověké sloupy Hadriánova chrámu na Piazza di Pietra. O něco později přicházím k muzeu Barracco, kde strávím většinu odpoledne. Muzeum je pojmenováno podle Giovanniho Barracca, který byl v druhé polovině 19. století nadšeným sběratelem antických památek. Bylo to v době, kdy v Římě vznikaly nové vládní budovy a stejně tak i mnoho nových obytných domů, protože Řím se stal hlavním městem a z důvodu výstavby probíhaly rozsáhlé archeologické práce. Kromě římských uměleckých děl obsahuje Barracco muzeum také egyptské, asyrské a kyperské sochy. Sbírky jsou dnes umístěny v paláci ze 16. století „Farnesina ai Baullari“.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Socha mužské hlavy, 5. století př. n. l., Kypr – všechny sochy z Kypru měly společný znak – usmívající se ústa, což jsem u žádné jiné sochy neviděla

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Socha lva ze 4.-3. stol. př. n. l.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Nádoba na víno

Cestou k nádraží se opět zastavím v mé oblíbené cukrárně se 150 druhy zmrzliny a vyberu si čtyři jiné, než jsem ochutnala posledně.
Comments