Zahraniční cesty‎ > ‎Irsko‎ > ‎

Útesy Moheru

20.11.2015

Tohle byl náš první výlet s cestovní agenturou, poprvé jsme cestovali přes celé Irsko a poprvé jsem viděla Atlantik. Pro naše cestování jsem se rozhodovala mezi agenturou Paddywagon a Irish Day Tours, obě měli skoro stejné ceny, vyzkoušeli jsme obě a byli jsme s oběma spokojení.

První zastávka byla u Corcomroe Abbey, kde jsme si prohlédli zříceniny kláštera a malý hřbitov. Další zastávka byla v Burren - krasové oblasti na západě Irska. Je to taková pustá měsíční krajina. Vyfotili jsme se na skalách u moře a pokračovali dál. Cesta se vlnila podél moře, vlevo od nás se zvedali hory, pod nimi byla malá políčka a zelené louky s ovcemi a oslíky a napravo jsme se dívali do mořských vln, jestli nezahlédneme delfíny.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Corcomroe Abbey

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Oblast Burren

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Typická Irská zelená krajina a jejich všudypřítomné zídky

Pak jsme přijeli k našemu hlavnímu cíli - Cliffs of Moher - Útesy Moheru, kde jsme dostali hodinu a půl času na procházku po skalách a prohlídku muzea u parkoviště. Útesy jsou vysoké 214 m. Bylo tam velmi větrno, občas na nás dopadly i kapky vodní tříště z moře. Občas se na nás usmálo sluníčko, abychom mohli pořídit pěkné fotky. Od hlavní přístupové cesty jsme se vydali nejdřív doprava, část cesty se šlo za zábradlím docela rozbahněnou cestou, část cesty už nebezpečněji bez zábradlí, museli jsme dávat pozor, kam šlapeme, abychom nesklouzli z útesů. Nechodili jsme přímo po jejich hraně, ale občas jsem z toho neměla zrovna dobrý pocit, hlavně když foukl silnější vítr a zalomcoval se mnou.

Pak jsme se vraceli a podívali se na levou část od hlavního přístupu, kde je rozhledna. Bylo by hezké mít tady na to celý den a projít celých 8 km.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Cliffs of Moher

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Rozhledna

Naše poslední zastávka byla u hradu Bunratti. Podívali jsme se k němu, zčásti jsme ho obešli, ale dovnitř se jít nedalo, prohlídku bychom asi nestihli a hlavně byl už večer a bylo zavřeno. Velkou část skoro hodinové pauzy jsme tedy strávili v obchodě se suvenýry, kde jsem si prohlížela pohlednice a uviděla pěknou fotku hradu s mostem a lodičkami vytaženými na břeh. Řekla jsem si, že takhle mě to nenapadlo vyfotit (když jsme viděli lodičky, uvažovala jsem, že si je vyfotím samotné, ale zas tak pěkné nebyly) a že bych to ještě mohla stihnout. V posledních pěti nebo deseti minutách tedy utíkám přes most a pořizuji další fotky, nakonec asi nejlepší, i když už je šero a tak hezké jako na pohlednici to úplně není.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Bunratti Castle
Comments