Zahraniční cesty‎ > ‎Irsko‎ > ‎

Obří chodník

8.1.2016

Jedeme na další výlet, tentokrát naše dobrodružství začíná už v Dublinu, vstáváme ve 4:30 a jdeme na autobusovou zastávku jinam, než chodíme obvykle, protože z té naší v tuhle ranní dobu nic nejezdí. Čekáme na zastávce a najednou vidíme na křižovatce projet nějaký autobus, doufáme, že to není ten náš. Ale když uběhne dalších deset minut, rozhodneme se jít na tu křižovatku a ještě o jednu zastávku zpět a tam chytíme další autobus. Máme velkou radost, protože kdybychom nestihli začátek výletu, přišli bychom o docela velkou sumu peněz, které jsme za ten výlet už zaplatili. Další potíž je, že musíme běžet asi 1,5 km na místo setkání a budeme mít jen deset minut. Ptáme se tedy řidiče, jestli jede i přes most a máme ještě jednou štěstí, na místo srazu přijdeme včas, potkáme se s průvodcem, vlezeme do auta a spíme od odjezdu (6:40) až do první zastávky (10:45).

Jedeme do Severního Irska, které je součástí Velké Británie, na rozdíl od zbytku Irska, které je samostatné. První zastávku máme u Carrick-a-Rede Rope Bridge, což je provazový most na malý ostrůvek Carrickarede. Strávíme tady hodinu, z toho dvacet minut zabere cesta k mostu. Moc se nám tady líbí, později tenhle výlet hodnotíme jako jeden z nejlepších. Potkáváme jen málo lidí, převážně z našeho zájezdu.

Most je dlouhý 20 metrů a je 30 metrů nad vodou a skalisky. Most původně vybudovali rybáři lovící lososy před 350 lety. V 70. letech měl most jen jedno zábradlí a díry mezi šprusly, po kterých se chodí. Ten nynější je z roku 2008.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Na naší první zastávce

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Provazový most

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Hnízdí zde ptáci

Další zastávka je na oběd. Jako obvykle jdeme radši na procházku a ulovíme kešku na pěkném místě. A pak přijíždíme k hlavní dnešní atrakci - k Obřímu chodníku (Giant’s Causeway). Jde o čedičové skály, které vznikly sopečnou činností. Obří chodník je zapsaný na seznamu světového děditcví UNESCO. Strávíme tam hodinu a půl. Jsme nadšení nejen ze skal ale také z vlnobití.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Obří chodník a vlny

Podle legendy jsou čedičové sloupce zbytkem chodníku vybudovaného obrem Fionnem. Ten prý byl vyzván na souboj skotským obrem Benandonnerem. Vybudoval tedy chodník přes moře, aby se obři mohli potkat. Když Fionn zjistil, že je Benandonner mnohem větší než on, schoval se. Jeho manželka ho přestrojila za dítě a strčila do kolébky. Když skotský obr Benandonner uviděl tohle "dítě", lekl se, jak asi musí vypadat jeho otec a utekl, ničíc za sebou chodník, aby ho Fionn nemohl pronásledovat. Je zajímavé, že za mořem jsou stejné čedičové sloupce, jako by i tam zbyl kus dávného chodníku.
 

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 Stojme na skále a díváme se na vlny

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Zátoka s Obřím chodníkem

Na zpáteční cestě si uděláme fotozastávku u hradu Dunluce. Je to zřícenina středověkého hradu a je přístupný pouze po mostě. Z ostatních stran je obklopen strmými srázy. Hrad Dunluce byl prý inspirací pro hrad Cair Paravel z románu C.S. Lewise Letopisy Narnie a také se objevil ve Hře o trůny.

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Dunluce Castle

Naše poslední zastávka je ve městě Belfast - hlavním městě Severního Irska, strávíme tady hodinu. Podíváme se k radnici a ke katedrále.

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Belfast - radnice
Comments