Zahraniční cesty‎ > ‎Irsko‎ > ‎

Glendalough a Kilkenny

16.12.2015

Tento náš zájezd jsme si objednali u společnosti Paddywagon, stejně jako když jsme jeli na Útesy Moheru, dokonce máme i stejného průvodce. Z Dublinu zamíříme k jihu a míjíme horu Great Sugar Loaf, na kterou jsme nedávno vylezli a zanedlouho jsme ve vesnici Glendalough. Dostáváme hodinovou přestávku, abychom prozkoumali hřbitov se dvěma kostely, zajímavými keltskými kříži a válcovitou věží. Také se procházíme kolem Lower Lake. Glendalough je jedním z nejvýznamnějších klášterních míst v Irsku, raně křesťanské klášterní sídliště zde bylo založeno v 6. století. Válcovité věže sloužily jako zvonice v klášteře a užívaly se ke svolávání mnichů k modlitbám. Tato věž je vysoká 30 m a má šest podlaží. Vstupní dveře jsou 3,5 m nad zemí, věž byla přístupná pouze po žebříku, který mohli ven podat ti, kdo byli uvnitř a pak ho mohli zase vytáhnout, takže sloužila jako úkryt před nepřáteli. Byla potavena pravděpodobně mezi lety 900-1200.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Hřbitov a válcová věž

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Keltský zdobený kříž

Mnišskému komplexu vévodí Katedrála Sv. Petra a Pavla z 10. století, z níž zbyly prakticky jen obvodové zdi bez střechy, kousek opodál se nachází Kostel Sv. Kevina s válcovitou věží (z 12. století).

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Kostel sv. Kevina

Ve zbytku času jsme si užili krátkou procházku kolem Lower Lake, podívali jsme se na několik malých vodopádků a procházeli se i nad vodou po dřevěných lávkách.

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Dřevěná lávka nad jezerem

Projíždíme horami Wicklow Mountains a zastavujeme u jezera Lough Nahanagan.

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 V horách

O půl druhé jsme v Kilkenny. Zastavujeme u hradu a máme dvě a půl hodiny na prohlídku buď hradu nebo celého města. Rozhodneme se jít nejdříve přes město ke katedrále Sv. Canice, kterou navštívíme a můžeme vylézt i na válcovou věž.

cestynedalekorajce.net
Obr. 6 K
atedrála Sv. Canice

cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Výhled z válcové věže na Black Abbey a katedrálu Sv. Marie

Potom se podíváme ke katedrále Sv. Marie a k Black Abbey a poslední hodinu strávíme u hradu, prohlídku sice nestíháme, ale můžeme se aspoň podívat na video o hradu v jedné věži a projít se růžovou zahradou. Hrad během stovek let své existence prodělal mnohé změny. Byl založen Williamem Marshalem (stejně jako Black Abbey) na začátku 13. století. V roce 1391 se stal majetkem rodu Butlerů a byl jejich hlavní residencí po 600 let. V roce 1935 bylo téměř všechno vybavení prodáno v aukci a samotný hrad byl darován městu Kilkenny v roce 1967.

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Black Abbey - založeno v roce 1225 pro dominikány

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Hrad v Kilkenny

Za zmínku ještě stojí Rothe House, který jsme viděli zvenčí. Byl postaven v roce 1594 Johnem Rothem, sestává ze tří budov a je v něm muzeum historických předmětů.

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Rothe House
Comments