Zahraniční cesty‎ > ‎Irsko‎ > ‎

Dublin

Dublinem protéká řeka Liffey, na sever od ní se nachází moderní čtvrť s obchody, resturacemi a nejdůležitější ulicí ve městě - O'Connell Street, kde staví skoro všechny autobusy projíždějící přes centrum města, najdeme tam poštu, informační centrum, autobusové centrum, kde se dá koupit kartička na MHD a dobíjet na ní peníze. Co se týká autobusů - podobně jako v Londýně tu jezdí dvoupatrové, horní patro je pouze na sezení. Autobusy jezdí dost často, takže většinou si sednete, ale jezdí nespolehlivě, i když na světelné tabuli je příjezd psaný za 15 minut, doporučuji počkat a nikam neodcházet, může klidně přijet za dvě minuty.

Také jsou tu obchody se suvenýry, kde kupuji pohlednice, i když ty jsou i na druhém břehu řeky.

Na O'Connell Street je zvláštní dominanta - Dublinská jehla - úzký, 121 m vysoký kovový kužel. V dolní části ulice je také památník Daniela O'Connella, což byl národní vůdce na počátku 19. století. U něj se dá posedět na lavičkách, jiná možnost k odpočinutí je na mostě Rosie Hackett Bridge a na dřevěných molech podél řeky.
Obr. 1 O'Connell Bridge

Na jižní straně od řeky je čtvrť, které se říká Temple Bar, dříve to byla chudinská čtvrť, pak čtvrť pro umělce, soustředí se sem noční život, každá druhá budova má v přízemí bar nebo restauraci. Ale nejen to, je tu nedaleko za O'Connell mostem dublinská univerzita (Trinity College), budovy vlády a národního muzea a galerie.

Na jižním břehu se také nachází Christ Church Cathedral a katedrála Sv. Patrika a Dublinský hrad, tato místa patří k mým nejoblíbenějším v Dublinu, společně s Phoenix parkem a parkem Stephan's Green, kde jsme pozorovali veverky, kachny, racky a labutě. Ve Phoenixu je také zoo a volně pobíhající vysoká zvěř, hlavně daňci.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Christ Church Cathedral

Ještě bych ráda zmínila kostel sv. Andrewa, před kterým se nachází slavná socha Molly Malone - krásné pouliční prodavačky, která zemřela mladá. Hudební skupina Dubliners o ní nazpívala písničku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Socha Molly Malone

Byla jsem i u pivovaru Guinness, ale to je už dál od centra. Když už jsme u toho alkoholu, dá se zajít také do výrobny whisky Jameson a nebo do muzea irské whisky.

Pěkná je také procházka podél řeky, jsou tu zajímavé mosty, např. most pouze pro pěší - Ha'Penny Bridge  - Půlpencový most, který dostal svůj název podle toho, že půl pence bylo ještě ve 20. st. mýtné na tomto mostu. Krásný je moderní most docela daleko od centra, ve směru toku řeky - most Samuela Becketa.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Most Samuela Becketa

Pokud chce člověk vidět Dublin Castle, je potřeba trochu zapátrat, není na hlavní třídě, ani není odnikud zdaleka dobře vidět. Je to na pohled ne moc atraktivní skupina budov, ale s důležitým významem pro historii města. Hrad byl založen na počátku 13. století. Dnes obsahuje dvě muzea, kavárny, centrum pro mezinárodní konference, vládní budovy a knihovnu. S průvodcem se dá zajít i do státních apartmánů.
Obr. 5 Dublin Castle
Comments