Zahraniční cesty‎ > ‎Irsko‎ > ‎

Památky v provincii Munster

12.1.2016

Protože se nám líbil minulý výlet s agenturou "Day Tours", kupujeme si tento zájezd znovu od nich. Náš průvodce je vtipný a hovorný, dobře se celý den bavíme. Jedeme na jihozápad od Dublinu a máme tři hlavní zastávky - opatství a ruiny hradu Rock of Cashel, hrad Blarney s rozsáhlým parkem a nakonec strávíme hodinu ve městě Cork - druhém nejvýznamnějším městě Irska.

Po odjezdu z Dublinu míjíme hory Knockmealdown a Galtee a poprvé vidíme v Irsku sníh, i když jen zdálky.

Rock of Cashel je jedním ze sedmi divů Irska - ostatní jsou: pivovar Guiness v Dublinu, neolitická hrobka Newgrange, čedičový Obří chodník, NP Connemara, Útesy Moheru a oblast Ring of Kerry.

Říká se, že nikde na světě není stavba jako Rock of Cashel. Ve 4. - 12. století to bylo sídlo králů Munsteru. V roce 450 toto místo navštívil svatý Patrik, aby pokřtil krále Aenguse a jeho bratry. Podle legendy zde sv. Patrik utrhl trojlístek, aby na něm demonstroval princip svaté Trojice, čímž se zrodil tradiční irský národní znak. Impozantní skálu Rock of Cashel dostala v roce 1101 darem církev. Rock of Cashel vzkvétal jako středisko náboženství až do r. 1647, kdy na hrad zaútočila Cromwellova vojska.

Líbila se mi Cormacova kaple, která byla vysvěcena roku 1134 a je unikátní tím, že při její stavbě byly použity architektonické styly z různých evropských oblastí. V kapli si lze prohlédnout nejstarší dochované fresky v Irsku (románské).

Přesto všechno pro mě byla tato památka trochu zklamáním, možná proto, že jsem se hodně těšila, až se sem podívám, část stavby byla pod lešením a nedařilo se mi najít dobré místo pro nějakou perfektní pohlednicovou fotku.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Rock of Cashel (foto: J.B.)

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Rock of Cashel zblízka

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Věž kláštera a okolní hřbitov

cestynedalekorajce.net
Obr. 4 Cormacova kaple

cestynedalekorajce.net
Obr. 5 Výhled do okolí

Na další zastávce jsme měli dvě hodiny na prohlídku hradu Blarney a okolních zahrad. Nejdřív jsme se prošli zahradami, kde jsou dva vodopády, Druidská jeskyně, Čarodějnický kámen, vždyzelené duby a další zajímavé stromy. Také tu jsou Schody přání - když po nich sejdete pozpátku a se zavřenýma očima, splní se vám všechna přání.


cestynedalekorajce.net
Obr. 7 Vodopád

cestynedalekorajce.net
Obr. 8 Čarodějnický kámen

Hrad Blarney se mi hodně líbil, sice tam není žádný nábytek a jiné zařízení, zato jsme si mohli prohlédnout hodně malých místností a jednu větší s velkým ohništěm, dvoje točité schodiště - jedno pro výstup nahoru, jedno pro sestup a užili jsme si krásné výhledy z věže. Hlavně se mi líbilo, že tato prohlídka byla úplně jiná, než jsme zvyklí na prohlídky hradů v ČR.

Hrad byl několikrát změněn, stála zde dřevěná tvrz z desátho století, pak kamenný hrad postavený kolem roku 1210, později byl do základů zničen a ten rad, který je tu k vidění dnes byl vystavěn v roce 1446 munsterským králem Dermotem McCartym.

Největší atrakce na hradě je tzv. Blarney Stone - kámen zabudovaný do cimbuří, kdo ho políbí, bude obdařen darem výřečnosti. Není to ale tak jednoduché, je potřeba se ke kameni ohnout do záklonu a rukama se pevně chytit zábradlí.

Po prohlídce hradu jsme měli ještě půl hodiny času. Podívali jsme se k Blarney House z 19. století, fotili jsme v zahradě a lezli na strom se silnými větvemi.

cestynedalekorajce.net
Obr. 9 Jedna z místností hradu

cestynedalekorajce.net
Obr. 10 Hrad Blarney

Ve městě Cork je zajímavá hlavní ulice - Sv. Patrika a Anglické tržiště. Prošli jsme se městem k řece a kostelu Sv. Trojice a pak zpět. Našli jsme tři kešky, jedna z nich nás zavela ke krásnému Červenému opatství. Ale hodilo by se mít ještě o hodinu víc času, abychom se podívali k dalším památkám - katedrále sv. Finbara a ke kostelu sv. Anny.

cestynedalekorajce.net
Obr. 11 Kostel Sv. Trojice v Corku

cestynedalekorajce.net
Obr. 12 Červené opatství

cestynedalekorajce.net
Obr. 13 Uvnitř Anglické tržnice

cestynedalekorajce.net
Obr. 14 Cork, věž kostel Sv. Anny
Comments