Zahraniční cesty‎ > ‎Francie‎ > ‎

Tři procházky v Paříži

28.1. - 30.1. 2012
Procházka první - kolem Seiny

Hned na začátku pobytu v Paříži chceme vidět Eifelovku, zamíříme tedy metrem někam blízko k Trocaderu, chvíli procházíme ulicemi a najednou se zpoza jedné budovy vynoří - tolik opěvovaná a v minulosti zatracovaná Eifelova věž, je to nádhera, najednou ji uvidět tak blízko. Nad jejím vrcholkem se stahují mraky (obr. 1), možná bude sněžit, je hrozná zima, takže si ji užijem jen takhle zdálky a zespod, nechce se nám stát dlouho ve frontě...

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Eifelovka

Jako další zastávku jsme si naplánovali Notre Dame (obr. 2 a 3), po prohlídce kostela (krása, určitě stojí za to) přecházíme most, na jehož zábradlí visí snad tisíce zámečků, často se jmény zamilovaných :-). Procházíme dál kolem Seiny, i přes pokročilou hodinu a teploty kolem nuly zde vystavují pouliční prodavači své zboží, díváme se na obrázky a knížky, nesmí samozřejmě chybět malé Eifelovky...
cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Notre Dame zepředu

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Notre Dame přes řeku

Později se podíváme do Invalidovny (postavena jako ubytovna pro válečné veterány, dnes je uvnitř rozsáhlé vojenské muzeum, využijeme toho, že lidé do 25 let mají vstup zdarma a strávíme zde celé odpoledne následujícího dne). Líbí se mi sbírka děl na nádvoří (obr. 4) a hlavně brnění a zbraně rytířů (obr. 5) a také stejnokroje mušketýrů anebo vojáků z dob napoleonských válek.
Po prohlídce muzea se ještě podíváme na hrobku Napoleona přímo pod kopulí Invalidovny (je vysoká přes 100 m!, vůbec všechno okolo je tu obrovské, kopule zevnitř je na obr. 6).
cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Nádvoří Invalidovny

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Rytíř na koni

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 V Invalidovně

Krásný pohled je také večer na svítící nebo v každou celou hodinu i blikající Eifelovku (obr. 7).
cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Eifelovka večer

Procházka druhá - Denfert Rochereau a Montparnasse


První polovina procházky probíhá v pařížském podzemí, vchází se do něj z náměstí Denfert Rochereau, uprostřed nějž mě zaujme obrovská socha lva (obr. 8) - tzv. Belfortský lev připomíná odvahu plukovníka Denfert-Rochereau při obraně Belfortu za Prusko-francouzské války v roce 1870. Zajímavý článek o lvu, o původním jméně náměstí a o dalších věcech si můžete přečíst zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Place_Denfert-Rochereau
Po příjezdu metrem obdivujeme secesní vstup (jak jsem se dočetla v průvodci - je jich v Paříži zachováno jen několik a jsou chráněny jako historická památka) a pak už se řadíme do krátké fronty na vstup do podzemí.
cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Belfortský lev

Při sestupu do podzemí točitým schodištěm nám připadá, že jdeme snad do středu země :-), ale ve skutečnosti se jedná o hloubku jen asi 20 m. Na konci schodiště je několik místností, kde si můžeme přečíst o dobývání kamene (počátky vzniku těchto chodeb), nebo např. prohlédnout fotky prvních návštěvníků.
Další zajímavostí na trase je reliéf Port Mahon (obr. 9) - památka na dělníka, který zahynul při sanačních pracech, které probíhaly po zjištění Pařížanů, že by se mohlo téměř celé město propadat...
cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Reliéf - památka na dělníka sanačních prací

Pak přicházíme do chodeb, které slouží jako úložiště kostí, přesunutých sem z pařížských hřbitovů (kde zůstali jen slavní, významní lidé). Z lebek a velkých stehenních kostí jsou vyskládány celé stěny, za nimiž jsou naházeny ostatní části koster, lebky jsou vyskládány dokonce i do tvarů křížů apod. Fotit je zde zakázáno (s bleskem), takže přikládám odkazy:
http://cdnstatic-2.mydestination.com/paris/Pictures/Templates/178849/111026-161155.jpg
http://farm1.staticflickr.com/67/156531739_2d772cdcb9_z.jpg?zz=1
http://parisfrance.us/wp-content/uploads/paris_catacombs_20061210.jpg
Celá prohlídka trvá asi 3/4 hodiny,  vyjdeme asi o 2 km jinde, než kudy jsme do podzemí vcházeli. Při odchodu z katakomb musím ukázat zaměstnancům tohoto "muzea" otevřený batoh, nejdřív nechápu, co po mě chtějí a pak mi to dojde - chtějí vidět, že si neodnáším žádnou kostičku :-). Brrr, to tedy opravdu ne!

Pěkný článek o tomto podzemí je k přečtení zde: http://www.lideazeme.cz/clanek/temna-pariz-pod-parizi

Ani druhá část procházky nebude o moc veselejší - zamíříme ke hřbitovu Montparnasse. Moje naděje, že spatřím hrobky nějakých známých osobností (např. spisovatelů, o kterých jsme se učili na gymnáziu), jsou sice zklamány, přesto návštěva tohoto hřbitova stála za to, hrobky jsou zde taková malá umělecká díla (obr. 10 a 11) a celkově je hřbitov úplně jiný než u nás.
cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Hrobky na hřbitově Montparnasse

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Hrobky na hřbitově Montparnasse

Procházka třetí - Montmartre

Hostel, kde jsme byli ubytováni, se nacházel ve čtvrti Montmartre, jen asi půl kilometru od nádherné baziliky Sacre Coeur, během našeho pobytu tedy nesměla chybět jeho prohlídka (obr.12). Rozhodně doporučuji také procházku v terasách pod bazilikou a vyhlídku na město. Chtěli jsme se podívat na věž a užít si tak ještě lepší vyhlídku, ale bylo bohužel zavřeno (bylo pondělí), z téhož důvodu byl nejspíš zavřen přístup do krypty pod bazilikou. Navštívit tohle místo můžete i večer, je to docela romantické (obr. 13).
cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Sacre Coeur ve dne

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Sacre Coeur v noci

Pokud se chcete něco dočíst o historii a výzdobě této stavby, podívejte se např. sem: http://pruvodceparizi.cz/sacre-coeur
Uvnitř se nesmí fotit, přikládám tedy odkazy:
http://static.panoramio.com/photos/original/65678.jpg
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/85/3e/f0/sacre-coeur-interior.jpg

Ve čtvrti Montmartre je hodně věcí k vidění a všechno jsme bohužel nestihli (docela mě mrzí, že nedošlo např. na zdejší hřbitov, kde odpočívají velikáni jako Alexandre Dumas, Heinrich Heine a Émile Zola). Podívali jsme se k "muži, který uměl procházet zdí", více informací o této netradiční bronzové soše je uvedeno např. zde: http://pariz-pro-pokrocile.blog.cz/1102/muz-ktery-prochazel-zdi

Pak jsme pokračovali ke zdi "Miluji Tě", jakémusi pomníku zamilovaných z roku 2000 (http://cs.wikipedia.org/wiki/Ze%C4%8F_Miluji_t%C4%9B). Najdete tam český nápis? A slovenský, anglický? :-) Hledejte na obrázku zde:
http://farm5.static.flickr.com/4099/4797037657_31207d3961.jpg

Na naší procházce míjíme Maoulin de la Galette (obr. 14), dále jsme si prohlížíme několik obchodů nejen se suvenýry (obr. 15), na Place du Tertre se podíváme, co a jak malují zdejší umělci - především portréty a obrázky Sacre Coeur (obr.16). A návratem k Sacre Coeur naše procházka končí. Co říct na závěr? Můžete se do Paříže podívat s cestovkou a projít se kolem zajímavých budov, můžete sem jet sami a prohlédnout si méně známá zastrčenější místa nebo tu můžete strávit půl roku, ale jedno je jisté - v tomhle městě je tolik zajímavých míst, že si určitě najdete nějaké oblíbené, kam se budete chtít znovu vrátit. :-)
cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Moulin de la Galette

cestynedalekorajče.net
Obr. 15 V uličkách na Montmartru

cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Place du Tertre

Všechny tyto a další moje fotky
jsou uloženy zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Pariz#

Doplňující informace

měna:     1 euro = asi 26kč (leden 2012)

kolik stál zpáteční lístek na autobus:     1600 kč (se společností eurolines, při včasném objednání lístku)

kolik stálo ubytování v hostelu (La Montclair):    asi 500kč/noc


pozdravy a poděkování:

Dobrý den Bonne journée [bonžúr]
Nashledanou Au revoir [orevua]
Ano Oui [vi]
Ne Aucun [?]
Prosím S’il vous plaît [silvuple]
Děkuji Je vous remercie [mersi]


Comments