Významné skály

Jsem velký milovník skal, a tak jsem se rozhodla dát dohromady seznam těch nejúžasnějších skalních útvarů, jaké jsem navštívila. Stručně popíšu, o co jde a kde se to nachází a přidám samozřejmě fotku. Inspiraci k výletům hledám např. na stránkách Geologické lokality, kde si také můžete přečíst mnohem víc informací k některým útvarům: http://lokality.geology.cz/d.pl?item=1.

Hřebenáč - krásná vápencová skála u Sloupsko-šošůvských jeskynní v Moravském krase. Je poměrně známá, dost fotogenická a řekla bych i nezapomenutelná díky zajímavému tvaru se skalním oknem. K ní se dá dostat velmi snadno, na vrchol ale skoro vůbec, leda byste byli horolezci a měli povolení. Fotka byla pořízena v březnu 2012 během výletu Pustým žlebem.

cestynedalekorajče.net
Typ skalního útvaru: skalní věž
Výška skalního útvaru: 20 m
Hornina: vápenec (devonský)
Lokalita: u obce Sloup, Moravský kras

Panská skála - Tento skalní útvar je typickou ukázkou sloupcové odlučnosti čediče. Geologickou zajímavost příjemně doplňuje jezírko vzniklé po těžbě kamene začátkem 20. stol. Lokalita je součástí CHKO České Středohoří.

cestynedalekorajče.net
Typ skalního útvaru: bývalý lom, kamenné varhany (láva)
Výška skalního útvaru: 12 m
Hornina: čedič
Lokalita: u Kamenického Šenova, České Středohoří, okres Česká Lípa

Suché skály - Navštívená pískovcová skalní města dám do zvláštní složky, ale tohle je něco extra, co si zaslouží být uvedeno na přední stránce - jedná se o útvar ze vztyčených vrstev pískovců, to zapříčinilo jejich "rozeklaný" vzhled. Pohled na tyto skály je nezapomenutelný, myslím, že si je na žádné fotce s ničím nespletu.

cestynedalekorajče.net
Typ skalního útvaru: skalní hradba, skalní hřbet
Výška skalního útvaru: 10-40 m
Hornina: pískovec
Lokalita: Český ráj

Devět skal - jedna z mnoha izolovaných skal Žďárských vrchů. Další nejznámější jsou: Dráteničky, Čytři palice, Malínská skála, Pasecká skála... Na Českomoravské vrchovině je "šutrů" docela dost, ale většinou jsou menšího rozsahu a výšky, snad nikde jinde nesahají až nad les. Skalnatá údolí budou ve zvláštní složce podřízené této stránce. Výlet na Devět skal jsem podnikla na jaře 2012 a poznámky z něj jsou k přečtení zde: Žďárské vrchy.

cestynedalekorajče.net
Typ skalního útvaru: relikt mrazového srubu
Výška skalního útvaru: 16 m
Hornina: rula
Lokalita: Žďárské vrchy


Podřízené stránky (1): Pískovcová skalní města
Comments