Věže kostelů, radnic a městské věže

Bílá věž v Hradci Králové - Tuto krásnou věž jsem navštívila v létě 2011, je z ní výhled na centrum Hradce, na řeku Orlici, zblízka si můžete prohlédnout věž katedrály Sv. Ducha, v dálce se můžete pokusit zahlédnout Kunětickou horu nebo vrcholky Krkonoš a Orlickýc hor. Věž je veřejnosti přístupná denně (od dubna do září), nebo jen o víkendech (od října do března, kromě Vánoc). Moc se mi líbí, že jsou nabízeny i večerní prohlídky, a to každou první sobotu v měsíci. Dále jsem se na oficiálních internetových stránkách dočetla, že je možné se zúčastnit zvonění na zvon Augustin nebo prožít svítání nad Hradcem Králové s bohatou snídaní: http://www.bilavez.cz/.

cestynedalekorajče.net
Bílá Věž, Hradec Králové

Kostel Sv. Mikuláše v Humpolci - Výhled z této věže jsem ocenila při krátkém výletu po Vysočině v roce 2013, kdy jsme ani nedoufali, že nám Humpolec nabídne nějaké kulturní povyražení. V mezipatrech jsme se mohli podívat na výstavy týkající se historie města i kostela. Vyhlídková plošina je ve výšce 30 m nad zemí. A líbí se mi, jak na svých stránkách IC Humpolec motivuje k výstupu :-):

"Až nahoře ve věži je pro zdatné turisty za odměnu připravené toto razítko. Otisknout si jej může pouze ten, kdo zdolá celý dobrodružný výstup do posledního patra."

http://infohumpolec.cz/infocentrum/vyhlidkova-vez/vyhlidkova-vez-kostela-sv-mikulase.html

Vyhlídková věž kostela Sv. Bartoloměje v Pelhřimově - Na věž v Pelhřimově jsem se podívala na zahájení turistické sezóny na jaře 2012. Věž pochází z roku 1576 a nabízí výhled na celé město a také na okolní kopce. Kromě toho uvidíte také kostelní zvony a historické fotografie. Více informací na: http://www.pelhrimovsko.cz/cz/188-74-turisticky-servis/vyhlidkova-vez.htm

                        
cestynedalekorajče.net


Věž v Pelhřimově a výhled

Svatojakubská vyhlídková věž v Telči - Na tuhle 53 m vysokou věž jsem vylezla na jaře 2009, vyhlídková plošina je ve výšce cca 30 m. Také šlo o zahájení turistické sezony na Vysočině, během této akce bývají obvykle otevřené některé památky měst, které jindy nejsou přístupné, nebo až později v letní sezoně. Zpravidla tedy jdeme jen na krátkou vycházku do okolí města a pak se ještě podíváme, co je zajímavého přímo ve městě. V Telči mají ještě jednu přístupnou věž -  románskou věž kostela Sv. Ducha, ale na té jsem bohužel nebyla, nestihla jsem otevírací dobu. Výhled je předpokládám stejný.

Slavonice - Velmi krásný zážitek mám ze Slavonic (léto 2010), kde se dá na náměstí shlížet z výšky 35 m. Slavonice jsou malé městečko, kousek za náměstím je tedy příroda a to dodává pohledu z věže víc romantiky, než když se díváte na velkoměsto. Slavonice mají spoustu další pozoruhodností v okolí, můžete mrknout také na výlet popsaný ZDE. Více informací o věži na: http://www.obecdunajovice.cz/index.php?id=9606&action=detail&nid=6449&lid=cs&oid=2934024


                       
cestynedalekorajče.net


Věž ve Slavonicích a výhled

Věž katedrály Sv. Petra a Pavla v Brně - Asi zatím nejvyšší věž, jakou jsem kdy navštívila, celá má úctyhodných 84 m, ale vyhlídka samozřejmě není z její špičky. Bohužel věž nenabízí kruhový výhled, ale jen na dvě strany. Největším zážitkem při mé návštěvě roku 2008 bylo, když uhodil zvon (myslím, že jen jednou - odbíjelo čtvrt). Byla to tak hlasitá rána, že jsem nadskočila a vzápětí jsem se lekla ještě jednou toho, že jsem málem vyskočila z věže... ono to zábradlíčko totiž není moc vysoké. Při druhé návštěvě (asi roku 2011) jsem na bouchání zvonu čekala raději uvnitř.

cestynedalekorajče.net

Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Havlíčkův Brod - Věž není otevřená obvykle, podívala jsem se do ní při nějaké kulturní akci, ani už si nepamatuji jaké, asi roku 2006.

cestynedalekorajče.net
Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v HB

Věž Staroměstské radnice v Praze - Nabízí kruhový výhled na centrum Prahy, Staroměstské náměstí s věčným hemžením lidí vypadá jako mraveniště, dole pode mnou jezdí koňské potahy, na různých místech lidé drnkají na kytaru nebo mlátí do bubnu a zpívají. O trochu dál si můžu prohlížet věže kostelů, z nichž znám jen malé procento a na obzoru si všimnu Petřínské rozhledny a žižkovského vysílače jako nejvýraznějších a nejznámějších bodů, nepočítaje Hradčany, těch jsem si samozřejmě všímala nejdřív. Tuhle věž jsem navštívila v květnu 2013, více o tomto pražském výletě najdete v článku Královská cesta nebo Gotické věže.

                                    
cestynedalekorajče.net

Věž Staroměstské radnice a výhled

Polná - kostel Nanebevzetí Panny Marie - Tento kostel jsem navštívila v březnu 2013, kromě vyhlídky byla výjimečně možnost poslechnout si i přednášku přímo v hlavní kostelní lodi a v sálech v prvním patře. Na výhledu je zajímavé, že vidíme dvě náměstí a také tři další kostely (jedno z toho je spíš asi nějaká kaple). O Polné a o zahájení turistické sezony 2013 píšu zde.

cestynedalekorajče.net
Polná - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Comments