Rozhledny 3 (kovové)

Železné kontrukce rozhleden jsou často i vysílači, většina z mnou navštívených byla postavena kolem roku 2000 a skoro všechny jsou vyšší než 30 m, některé dokonce dosahují úctyhodné výšky 50 m. Výstup na ně je tedy už náročnější, ale zato je náležitě odměněn zpravidla kruhovým výhledem.

Čebínka
Jedná se klasickou rozhlednu na vysílači, jakých je po ČR spousta. Byla jsem u rozhledny na podzim 2010, ale nedostala jsem se nahoru na vyhlídku, bylo totiž zavřeno. Tak jsem se sem vydala ještě jednou (leden 2014), také bylo oficiálně zavřeno, ale brána nebyla zamčená, tak jsem nahoru stejně vystoupala. Výhled byl omezený nízkou oblačností, chtělo by to tedy zkusit se sem zastavit do třetice... Během těchto dvou výletů jsem také navštívila nedaleký kamenolom a výchozy vápenců - Malhostovickou pecku.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Čebínka
Poloha: Jihomoravský kraj, mezi Brnem a Tišnovem
Rok postavení: 2003
Výška: 30 m

Dubecko
Když jsem sem přidávala tuhle rozhlednu, říkala jsem si: "Na tuhle jsem asi ani nevylezla, vůbec si ji totiž nepamatuju", ale pak jsem se podívala na fotky a zjistila, že jsem na ní byla, jsem dokonce na vrcholu vyfocená a za mnou se skví hrad Trosky. Kromě nich je z rozhledny krásný pohled na vrch Kozákov. Po návštěvě rozhledny jsme pokračovali v cestě, abychom navštívili Besedické skály (součást Českého ráje). Bylo to v roce 2010... takže se velice stydím za svou krátkou paměť (protože tohle píšu v r. 2013).

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Dubecko
Poloha: Liberecký kraj, východně od Turnova
Rok postavení: 2001
Výška: 40 m

Ostrá Horka
Je to můj oblíbený výletní cíl - z Brna je tu člověk za půl hodiny, možná i dřív. Autobusová zastávka je od rozhledny asi tak jen deset minut chůze vzdálená. Poprvé jsem se sem podívala v roce 2008, bylo to chvíli před bouří a po nebi se ploužila temná mračna. Podruhé bylo už také šero, ale jen proto, že to bylo na sklonku jinak krásného jasného dne, fotka pochází z poloviny dubna 2012.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Ostrá Horka, kopec Strom
Poloha: Jihomoravský kraj kraj, severně od Brna
Rok postavení: 2008
Výška: 19 m

Petřínská rozhledna
Výstup na Petřínskou rozhlednu ani výhled z ní si nepamatuji. Pamatuju se jen na zrcadla, která dělají široké nebo hodně úzké postavy a nebo kombinace zrcadel postyvených tak, že se člověk vidí víckrát. Když jsem tu byla poprvé (asi tak sedmiletá), byla jsem z toho úplně unesená, napodruhé to bylo také fajn, ale připadalo mi, že je to tam nějaké menší, než jsem si matně pamatovala. Ta moje druhá návštěva byla asi v roce 2001 nebo 2002, ale už je to tak dlouho, že si ani na ni dobře nevzpomínám. Petřínskou rozhlednu jsem sem ale musela dát, je to přece naše nejvyšší (??) rozhledna, nebo alespoň nejvyšší rozhledna, kterou jsem já kdy navštívila (v ČR). Měří 72 m, vyhlídková plošina je v 51 m nad zemí.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Petřín (vrch Sv. Vavřince)
Poloha: Praha
Rok postavení: 1891
Výška: 72 m

Rosička
Tuhle rozhlednu jsem navštívila už dvakrát - rok 2005 a 2012 - a je to zase jedna z těch rozhleden, na které se člověk celkem rád podívá, když už tam stojí, ale nezanechá v něm žádný zvláštní zážitek. Výhled byl pěkný, v dálce je vidět např. Melechov, zblízka Žďár nad Sázavou. Také je fajn, že jsou na vrcholu rozhledny cedule popisující, co návštěvník může vidět. Myslím, že je rozhledna placená, ale my jsme tu byli zrovna v den, kdy se tady konala nějaká slavnost (s muzikou a občerstvením), takže jsme neplatili.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Rosička
Poloha: Kraj Vysočina, u Žďáru nad Sázavou
Rok postavení: 2001
Výška: 42 m

Varhošť
Pěkná menší rozhlednička, kterou jsem navštívila v r. 2009, nabízí pohled do Českého Středohoří (viz obrázek výhledu níže), mimo jiné také na Litoměřice, Ústí nad Labem a Říp. Vstup zdarma. Rozhledna stojí na místě s dlouhou vyhlídkovou tradicí - nejprve zde byla vybudována vyhlídka na stromech (1891-1902), později třípatrová dřevěná rozhledna (1927 - zač.70.let).

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Varhošť
Poloha: Ústecký kraj, mezi Ústím n. L. a Litoměřicemi
Rok postavení: 1973
Výška: 15 m

Velká Čantoryje
Rozhledna stojí na krásném kopci - na Velké Čantoryji, která je nejvyšším kopcem v pohoří Slezské Beskydy. Navštívila jsem ji při školní exkurzi v roce 2009. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 995 m a je z ní výhled do Polska (viz obr níže), do Čech (např. na Praděd) i na Slovensko (např. na Malou Fatru a Roháče). Na Velké Čantoryji je i možnost občerstvení. Také se mi tady líbil už horský charakter vegetace - sem tam nějaká ta kosodřevina, trochu jiné druhy trav a bylinného podrostu v lese.

                          
cestynedalekorajče.net

Název rozhledny nebo kopce: Velká Čantoryje
Poloha: Moravskoslezský kraj, Slezské Beskydy
Rok postavení: 2002
Výška: 29 m

Vrátenská hora
Tato rozhledna je opět jedna z těch s delší tradicí - prvním "vyhlídkovým" objektem byla v těchto místech tvrz, která sloužila jako strážní věž. První opravdová rozhledna na Vrátenské hoře stála o 150 metrů níže než současná stavba. Byla to 12 m vysoká dvoupatrová stavba, po vichřici v roce 1903 spadla. Nová rozhledna byla na Vrátenské hoře postavena v roce 1999. V roce 2002 byla zvolena nejkrásnější rozhlednou v ČR (což nechápu). Navštívila jsem tuto rozhlednu během školní exkurze na Mělnicku (2009) a při cestě na rodinnou dovolenou v r. 2013 a nejvíc se mi líbil výhled na vzdálený Bezděz. A také to, že je vidět hrad Houska, kde jsme ten den také byli. Kromě toho je vidět také Kokořínsko, Krušné hory, České Středohoří, Jizerské hory, Krkonoše, dohled je až ku Praze.

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Vrátenská hora
Poloha: Středočeský kraj, nedaleko Kokořínska
Rok postavení: 1999
Výška: 42 m
Comments