Rozhledny 2 (dřevěné)

Opět si dovolím krátké obecné povídání - oproti rozhlednám kamenným jsou tyto v celku mladší, všechny co tu zatím mám, byly postaveny až po roce 2000. No, je mi jasné, že se nemohly zachovat dřevěné rozhledny stovku let, ale proč se žádná nepostavila třeba v 90. letech? Možná postavila a narazím na ní při svých dalších toulkách, kdoví... Ve dvou případech jsem rozhledny navštívila v ten samý rok, kdy byly otevřeny, dost často do pěti let od jejich otevření. Což mě přivádí k myšlence, že můžu vesele navštěvovat pořád sdalší, třeba mi ještě nějaké zatím přibydou :-).

S výškou těchto rozhleden to taky není nijak valné, většinou jen do 15 m, ale jsou i světlé výjimky, např Bohdanka s úctyhodnými 52 m! Ještě větší stoupání zažijeme společně, až popíšu také kovové rozhledny... Budou zase na další stránce - Rozhledny 3.

Akátová věž
Tohle je rozhledna, kterou si s žádnou jinou nespletete (aspoň zatím jsem nenarazila na podobnou). Stojí na kopci Výhon asi 20 km jižně od Brna a navštívila jsem ji na podzim 2010 a na podzim 2011. V Židlochovicích v IC mají pěkné razítko a také jsme tam lovili nějaké "kešky", protože výlet ze Židlochovic ne kopec Výhon a na rozhlednu nezabere ani půlden. Na tomto kopci jsou také zajímavé relikty sesuvů svahů a za povšimnutí stojí staré terasovité svahy.

                        
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Akátová věž, na Výhonu
Poloha: Jihomoravský kraj, u Židlochovic a Blučiny
Rok postavení: 2009
Kategorie: dřevěná rozhledna
Výška: 15 m

Anna
Tato krásná rozhledna se nachází v Orlických horách a je to jedna z mála v pořádné nadmořské výšce (991 m n. m.), spousta ostatních dřevěných rozhleden, které jsem navštívila, stojí na malých vyvýšeninách vprostřed nížiny, např. tyto: Akátová věž v 355 m, Drahy v 360 m, Kraví hora v 272 m, Hustopečská rozhledna v 300 m a ze všech nejníže položená Slunečná v 225 m n. m.
Rozhlednu na Anenském vrchu jsem navštívila na jaře 2011 během školní exkurze, kdy jsme se rozplývali nadšením z proměn vegetančních stupňů a z dosud neznámých rostlin, které jsme se učili pojmenovávat, ale stejně jsme si víc než ve škole připadali jako na výletě.

                         

Název rozhledny nebo kopce: Anna (Anenský vrch)
Poloha: Královéhradecký kraj, Orlické hory
Rok postavení: 2010
Výška: 12 m

Barborka
Tato sympatická rozhledna nabízí výhled k Pardubicím na Kunětickou horu, na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše. V jejím těsném okolí bylo postaveno několik zajímavostí pro turisty jako například stezka, na které si můžete vyzkoušet, jak udržíte balanc. Když jsem tohle místo navštívila (v září 2012), končila zrovna otevírací doba u rozhledny a pán prodávající lístky si s námi asi čtvrt hodiny vesele povídal a ukazoval nám album fotografií pořízených u rozhledny - rozhledna vyfocená s vypínajícím se koněm, s několika zajímavými auty a motorkami, se zajímavými lidmi... Přijďte se sem také podívat a třeba budete i vy v albu jako významná návštěva této rozhledny.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Barborka
Poloha: Pardubický kraj, Železné hory
Rok postavení: 2004
Výška: 14 m

Bohdanka
Tuhle rozhlednu jsem měla možnost navštívit v de jejího slavnostního otevření. Hrála tu v okolí muzika, prodávaly se párky a stála se dlouhá fronta na vstup. Soutěže o nejrychlejší výstup na rozhlednu jsem se nezúčastnila, na rozhlednu totiž vede 216 schodů a takový počet mi stačí vyjít pomalým tempem, nemusím ho vybíhat. Součástí programu byla také fingovaná záchrana sebevraha, ale zdola jsme toho stejně moc neviděli. Tato rozhledna je unikátní celým svým řešením, ale nejvíc mě jako laika zaujme, že je tak hodně vysoká, zejména v porovnání s jinými dřevěnými rozhlednami. Vyhlídková plošina se nachází v 42 m nad zemí.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Bohdanka
Poloha: Středočeský kraj
Rok postavení: 2011
Výška: 52 m

Drahy
Tahle nevelká rozhledna nám zpříjemnila cestu na sklonku horkého letního dne (září 2012), byla pro nás příjemným překvapením, protože jsme pořádně nekoukali do map, nebo jsme snad vůbec neměli turistickou mapu, každopádně aspoň já o téhle rozhledně nevěděla, že tam na nás čeká, dokud jsem ji neuviděla. To se mi snad ještě nikdy nepoštěstilo. Výhled z rozhledny Drahy není daleký, jen na obec Javorník a nejbližší kopce. O mém putování Bílými Karpaty si můžete přečíst ZDE.

          
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Drahy
Poloha: Jihomoravský kraj, Bílé Karpaty
Rok postavení: 2010
Výška: 20 m

Hustopečská rozhledna
Pěknou rozhledničku nad Hustopečemi jsem navštívila v roce jejího postavení - 2012. Poskytuje výhled na Hustopeče a na Pálavu a stojí v mandloňovém sadu. Prochází tudy naučná stezka. Výlet, během něhož jsme za jeden den navštívili 4-5 rozhleden (jak kdo) si můžete přečíst ZDE. Jenže jenom na tuhle jsme došli pěkně po svých, ostatní jsme už jen objížděli než se setmělo.

       
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Hustopečská rozhledna
Poloha: Jihomoravský kraj, Hustopeče
Rok postavení: 2012
Výška: 14 m

Kraví hora
Navštívena ve stejný den, jako Hustopečská rozhledna, Slunečná a Vyhlídka U Obrázku. Docela byl problém najít k ní cestu z obce Kraví Hora. Tam jsme se podívali k hotelu, který vypadá jako několik malých baráčků těsně vedle sebe. také se mu prý říká Pastelky. Ale zpět k rozhledně - je přístupná stále, zdarma a nabízí výhled na Pálavu. Samozřejmě také do méně vzdálených míst, ale tuhle krajinu tak dobře neznám, takže mě zajímala hlavně Pálava. Napadlo mě tady, že by bylo krásné pozorovat z rozhledny západ slunce za Pálavskými vrchy, ale chtěli jsme se podívat ještě k poslední rozhledně toho dne, a tak jsem svůj nápad realizovala až na Vyhlídce U Obrázku. Fotky: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Hustopece_a_okoli/.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Kraví hora
Poloha: Jihomoravský kraj
Rok postavení: 2006
Výška: 12 m

Pastýřka
Tuhle rozhlednu jsem navštívila při krátké zastávce v Moravské Třebové při cestě z většího výletu na Opavsko. Z rozhledny je výhled na Orlické hory, Kralický Sněžník a Jeseníky, ale mě se nejvíc líbil výhled na Třebovou na na kopec naproti - Dubinu. A taky pohled do lesa pod námi z výšky 35 m, kde je vyhlídková plošina, stál za to, člověk si připadá trošku jako by mohl létat.

                                
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Pastýřka, kopec Pastvisko
Poloha: Pardubický kraj, Moravská Třebová
Rok postavení: 2009
Výška: 27 m

Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
Rozhledna zde stávala i v minulosti - od roku 1910 (http://www.obec-hlina.cz/40597/rozhledny-v-dobe-minule/). Výlet k této rozhledně jsem podnikla na jaře roku 2012, s celou cestou i s výhledem z rozhledny jsem byla velice spokojená, snad až na ten vysílač stojící opodál... Výlet je tady: Ivančice. Rozhledna je 22 m vysoká, platí se vstupné, ale pozitivní je, že na rozhledně mají turistické razítko a je k ní i turistická vizitka, kterou je možné koupit v IC v Ivančicích (viz http://www.turisticky-denik.cz/vizitka/1755-rozhledna-vladimira-mensika-na-hline.html).

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
Poloha: Jihomoravský kraj, nedaleko Ivančic
Rok postavení: 2007
Výška: 22 m

Slunečná
Velice zvláštní a nezaměnitelná rozhledna Slunečná se nachází uprostřed vinic na jižní Moravě. Nabízí výhled na Pálavu, je otevřená pořád a zdarma a je pod ní možnost občerstvení. V září byly snad všechny stoly plně obsazené, je to zřejmě hojně využívaný výletní cíl.

       
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Slunečná
Poloha: Jihomoravský kraj
Rok postavení: 2009
Výška: 18 m

Šance
Z rozhledny Šance je vidět Jeseníky, Beskydy, ale také nedalekou věž zámku v Hradci nad Moravicí. Přestože jsme toho dne měli už za sebou návštěvu zámku Raduň, přemluvila jsem ostatní, ať se ještě krátce zastavíme v Hradci n. M., i když už nebudeme mít čas se podívat dovnitř. Nelituji - i zvenčí pohled je skvělý. jak je vidět z obr. níže, i od paty rozhledny je docela pěkný výhled na okolní kopce, a tak můžu návštěvu tohoto místa doporučit i těm, kterým se nechce do schodů.

                                 
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Šance
Poloha: Moravskoslezský kraj, u Jakubčovic nedaleko Hradce nad Moravicí
Rok postavení: 2005
Výška: 16 m

Vyhlídka U Obrázku
Jak vyplývá už z názvu - tady je nutno zamyslet se, jestli jde vůbec ještě o rozhlednu. Jeto zatím nejmenší rozhledna, kterou tady mám. Ale bylo tam moc hezky, tak jsem vám ji chtěla ukázat. Navštívila jsem ji v září 2012.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Vyhlídka U Obrázku
Poloha: Jihomoravský kraj
Rok postavení: 2007
Výška: 7 m
Comments