Rozhledny 1 (kamenné/zděné)

 Vítám vás na vyhlídkové trase. Exkurzi po českých rozhlednách začneme u kamenných a zděných krasavic, poté krátce zmíníme několik dřevěných věží a skončíme u méně romantických účelových kovových konstrukcí a kovových rozhleden, většinou dosti nově postavených. Ještě předtím mi dovolte menší rozhlednovou statistiku na začátek - většina kamenných rozhleden byla postavena od poloviny 19. stol. do poloviny 20. stol., jejich výška je často kolem 20 m a skoro všechny jsou celoročně zdarma přístupné. Jsem zvědavá, jestli tyhle úvodní údaje budu muset pozměnit, až těch rozhledem přidám víc... zatím mi totiž připadá, že každá je úplně jiná a nic se nedá pěkně shrnout... tak se na ně radši pojďmě podívat podrobně a zblízka :-).

Alexandrova rozhledna
Tahle velice stará rozhledna, která ční nad Adamovem, nabízí výhled nejen na Adamov, ale také na část Brna (např. Hády), Chřiby, Žďánický les a Pálavu. Původně na tomto místě stál dřevěný altán, který byl v roce 1887 nahrazen kamennou rozhlednou. Ta časem také zchátrala, naštěstí byla v 70. letech opravena do dnešní podoby. Výlet do Moravského krasu (cesta z Křtin kolem jeskyně Výpustek a rozhledny, s cílem v Adamově) jsem si udělala v létě 2010. Fotografie je pořízena z okna vlaku.
cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Alexandrova rozhledna, kopec Špičák
Poloha: Jihomoravský kraj, u Adamova
Rok postavení: 1887
Výška: 10 m

Babí lom
Nachází se severozápadně od Brna na skalnatém hřebeni u Lelekovic. Nabízí krásný výhled na Brno, Vranov, Lelekovice a na okolní kopce - Drahanskou a Českomoravskou vrchovinu. Je otevřená celoročně a zdarma. Stojí na místě s dlouhou "rozhlednovou" tradicí - stávaly tu v minulosti dokonce dvě stavby (Rohrerova rozhledna na severním konvi hřbetu a Ripkův altánek na jižním kopci). Tato nová betonová byla postavena roku 1961.
A jaké mám zkušenosti s touto rozhlednou? Navštívila jsem ji třikrát, poprvé to bylo v únoru 2011 a podruhé v lednu 2012, velmi brzy po první návštěvě jsem si totiž umínila, že sem musím ještě jednou vyrazit s fotoaparátem, protože jak rozhledna, tak okolní skály stojí za zvěčnění. Jaký byl tento druhý výlet, se můžete dočíst na těchto stránkách v rubrice Jednodenní výlety pěšky - Babí lom. A provelký úspěch - třetí návštěva v září 2012, takže mám i fotografie s barevným listím stromů.

                         
cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Babí lom
Poloha: Jihomoravský kraj, severozápadně od Brna, u Lelekovic
Rok postavení: 1961
Výška: 15 m

Brdo
Velká, i zdálky viditelná rozhledna v Chřibech poskytuje pěkný výhled do daleka, ale protože zdejší krajinu moc neznám, poznala jsem jen Buchlov (který jsem navštívila předchozí den) a zbytek zajímavostí - měst, kopců atd. - jsem poznávala jen podle popisků umístěných přímo na rozhledně. Je otevřená jen někdy a se vstupným, ale aspoń si člověk může koupit něco k pití a na svačinu. Povídáme si s milým pánem, který tu prodává vstupenky. Chřiby jsem navštívila v červnu 2012, několik procházek jsem popsala ZDE.

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Brdo
Poloha: Zlínský kraj, Chřiby
Rok postavení: 2004
Výška: 24 m

Hvozd/Hochwald
Úžasná rozhledna, kterou vidíte na obrázku pod tímto odstavcem, stojí na hranicích České republiky a Německa v Lužických horách. Jmenuje se Hvozd (po česku) nebo také Hochwald (po německu) a podobá se rozhledně Jedlová, která se možná o něco známější. Kopec, na kterém rozhledna stojí a který se rovněž jmenuje Hvozd, má dva vrcholy - na tom vyšším (jižním) je skála, odkud je také pěkný výhled a přesně tudy probíhá státní hranice, na severním vrcholku stojí tato kamenná krasavice a je to už v Německu. Na konci 19. století stávala na jižním vrchu dřevěná rozhledna, ale rychle chátrala, proto byla nahrazena touto kamennou, ne však na tom jižním vrchu, ten už byl totiž celý zastavěný restauracemi. Já jsem se sem podívala na konci října 2010, myslím, že to je pro návštěvu vhodná doba, jen se podívejte na to krásně zbarvené listí...

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Hvozd/Hochwald
Poloha: Liberecký kraj, Lužické hory
Rok postavení: 1892
Výška: 25 m

Klucanina
Stejně jako Babí lom stojí i tato nedaleká rozhledna na místě starší rozhledny, navazuje tedy na tradici. Klucanina je přístupná celoročně a bez vstupného, aspoň tomu tak bylo, když jsem ji navštívila já. Bylo to v lednu 2009, byl nádherně čistý mrazivý vzduch a výhled na zasněžený Tišnov a okolní kotlinu, ze které výrazně vystupuje protilehlý kopec Květnice, ten výhled bral dech. Udělala jsem z rozledny fotku Květnice a byla tak povedená, že jsem uvažovala, že si ji nechám zvětšit, vyvolat a že si ji pak pověsím na zeď místo plakátů. Rozhodně tohle místo mohu doporučit k návštěvě.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Klucanina
Poloha: Jihomoravský kraj, u Tišnova
Rok postavení: 2003
Výška: 25 m

Milohlídka
Na velice starou rozhlednu, nebo svou výškou spíš rozhledničku, vás pozvu k Jičínu. Jmenuje se Milohlídka a je celoročně zdarma přístupná. Je to krásné romantické místo v upraveném parku, ale výhled je poněkud omezen okolními stromy. To bylo jinačí, když ji čerstvě postavili... (viz. http://www.interregion.cz/turistika/vyhlidky_rozhledny/cerovka/cerovka.htm). Byla jsem na ní v březnu 2011 při prohlídce Jičína a zároveň výletu do Prachovských skal. Bezvadná kombinace kultury a zážitků z přírodních krás.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Milohlídka na kopci Čeřovka
Poloha: Královéhradecký kraj, u Jičína
Rok postavení: 1843
Výška: 8 m

Minaret
Teď vám představím velkou kuriozitu - rozhlednu, která nestojí na kopci. Žádnou takovou druhou tedy neznám... A co víc - je to rozhledna ve tvaru minaretu, tedy muslimské stavby sloužící k náboženským účelům. Z mých dosud navštívených rozhledem je tato navíc nejstarší a nejvyšší (kromě Eifelovky - mluvím teď jen o těch českých, které tu najdete).
Navštívila jsem ji v září 2010 při třídenním pobytu v lednicko-valtickém areálu. Nachází se tam ještě spousta dalších kuriozit, jako např. uměle postavená zřícenina Janohradu a vlastně i celkový parkovitý vzhled rozsáhlé krajiny nemá v naší republice obdobu... Z Minaretu je vidět zámek Lednice a nekonečné vody a lužní lesy okolo. Za dobré viditelnosti můžete vidět i Pálavu, Bílé Karpaty a prý i věž Svatoštěpánského dómu ve Vídni... ale kdo ví, jestli je to pravda. No, můžete se zkusit podívat sami...

                         
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Minaret
Poloha: Jihomoravský kraj, Lednicko-valtický areál
Rok postavení: 1797
Kategorie: kamenná nebo zděná
Výška: 59 m

Tábor
Další pěkná rozhledna stojí na kopci u Lomnice nad Popelkou, jmenuje se Tábor a stojí na místě starší rozhledny (z roku 1888), která měla jen 22 m a byla to jednoduchá trámová konstrukce a nevydržela zde ani deset let. Nevýhodou je tady placení vstupného přes turniket a nejasná otevírací doba. O mém výletě na tuhle rozhlednu (jaro 2011) se můžete dočíst více, když rozkliknete výlet nazvaný Lomnice nad Popelkou, cesta přes tři kopce.

                          
cestynedalekorajče.net


Název rozhledny nebo kopce: Tábor
Poloha: Liberecký kraj, u Lomnice nad Popelkou
Rok postavení: 1911
Výška: 35 m

Rozhledna na vodojemu Bratčice
Už se těším na zpracovávání dřevěných rozhleden, ale ještě předtím vám musím ukázat tuhle kuriozitu (aspoň pro mě kuriozitou je). Je to asi nejmíň romantická rozhledna, jakou jsem kdy viděla... A také jedna z nejmladších a spolehlivě nejmenších, které jsem dosud navštívila. Člověk se chce povznést někam k oblakům a podívat se na vše pořádně shora, najde si v mapě "rozhlednu" a pak přijde sem a uvidí tohle... Ale jsem ráda, aspoň něco tu je, navíc je vždycky otevřená, není většího zklamání než vyrazit na rozhlednu a zjistit, že na ní ještě nezačala sezóna :-).
Vždycky píšu, kdy jsem rozhlednu navštívila, případně nějaký prima zážitek, tak tedy - 22.10.2011 jsme vyrazili s přítelem do Dolních Kounic podívat se na zbytky klátera. Jeli jsme autobusem z Brna a měli přestoupit v Rajhradě na zastávce Stará pošta. Jenže, když tam autobus zastavil, hádali jsme se o to, jestli máme vystoupit teď, nebo až na další zastávce, a hádali jsme se tak dlouho, až jsme přejeli... asi o tři kilometry, takže nám navazující spoj ujel. Rozhodli jsme se nevracet se, ale pokračovat pěšky a stopem k těm Kounicím. S asi dvouhodinovým zpožděním jsme se tam nakonec dostali (6 km pěšky a asi 10 stopem - díky třem řidičům, kteří nás postupně vždy o kousek přiblížili).

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Rozhledna na vodojemu Bratčice
Poloha: Jihomoravský kraj, mezi Bratčicemi a Sobotovicemi
Rok postavení: 2003
Kategorie: kamenná nebo zděná
Výška: 6 m

Vojtěchovská rozhledna
Tohle je rozhledna, která by mohla patřit do kterékoli podkapitoly rozhleden na těchto stránkách, protože na její stavbu bylo použito jak kamene, tak dřeva a některé součásti jsou i kovové. Navštívila jsem ji v červnu 2012. Je to placená rozhledna, přístupná je v otevírací době. Rozhled je pěkný, ale skoro stejný jako když stojíte u paty rozhledny.

cestynedalekorajče.net
Název rozhledny nebo kopce: Vojtěchovská rozhledna
Poloha: Pardubický kraj, nedaleko Hlinska a Skutče
Rok postavení: 2010
Výška: 16 m
Comments