Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hrady s prohlídkou‎ > ‎

V-Ž

V

Valdštejn - Navštívila jsem ho v roce 2010 během třídenního pobytu v Českém ráji. Byl to víkend doslova nabitý turistickými zajímavostmi (tři hrady, dvě rozhledny, nespočet vyhlídek a skal, zámek a prohlídka statku...), jak jinak, když jste v Českém (turistickém) ráji...

Hrad byl založen kolem roku 1260, až do husitských válek držely hrad dva rody - nejdříve páni z Valdštejna, pak páni z Vartemberka. Byl obsazen husity a rozdělen na dva hrady. Koncem 15. století ztrácí obytnou funkci a je nadále využíván jen jako poutní místo (18. století).

cestynedalekorajče.net
Valdštejn, Liberecký kraj

Valečov - Docela pěkné zbytky hradu, prohlídka byla bez průvodce, ale dostali jsme aspoň papír se základními inforacemi. Navštívila jsem ho v létě 2009. Hrad Valečov byl postaven na poč. 14. stol., byl původně tvořen nejspíše jen vytesanými světničkami a dřevěnými konstrukcemi (palisáda, dřevěný palác). Páni z Valečova se postavili na husitskou stranu a získali tak hrad Valdštejn, pak byl ale tento hrad v neklidné pohusitské době vypálen. V 15. a 16. století byl hrad přestavěn. V polovině 18. století se stal sídlem úředníků a později už jen chudiny a postupně chátral.

cestynedalekorajče.net
Valečov, Středočeský kraj

Velhartice - Při návštěvě si můžete vybrat, zda chcete vidět hrad, nebo zámek, nebo obojí. Do starého hradu, mezi jeho věže bylo totiž zasazeno zámecké křídlo. Ne moc štastně - bylo zbudováno v italském stylu a je v něm tedy zima, protože se hodí do teplých krajin. Hrad má tři části - palác s kaplí, "Rajský palác" s půdorysem tvaru písmene D a k němu velmi zajímavým mostem připojenou hranolovitou věž zvanou "Putna" (částečně zřícená). Byla to zajímavá prohlídka a adrenalinový zážitek projít se po mostě v takové výšce. Most totiž není pevně připojen k druhým dvěma stavbám, vše je propojeno dvěma visutými lávkami (obr. na: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Hrady-Velhartice).

Hrad a jeho první známý majitel Bušek z Velhartic se poprvé uvádějí v r. 1318. Rodině patřil hrad až do konce 14. stol., kdy přešel díky snatku do držení pánů z Hradce. Za Menharta z Hradce byla vystavěna na hradě velká věž na úschovu korunovačních klenotů uložených na velhartickém hradě za husitských válek.
Když zemřel (1453) Menhartův syn Oldřich z Hradce, poručník jeho nezletilých dětí Zdeněk ze Šternberka prodal velhartické panství Děpoldovi z Rýzmberka. Během 16. stol. byl hrad ještě několikrát prodán, po Bílé hoře byl zabaven. R. 1622 jej zabral císařský generál Baltazar Marradas, ale v r. 1628 byly Velhartice prodány císařskému plukovníku Martinu de Hoeff-Huertovi. Tento cizinec prováděl na velhartickém panství násilnou rekatolizaci (podle pověsti házel do věže každého, kdo se mu protivil, později tam bylo skutečně objeveno místo pokladu množství koster). Do dějin hradu se zapsal výstavbou pozdně renesančního paláce na starých gotických základech a pivovaru v podhradí.
Další rychle se střídající majitelé velhartického panství byli vedeni jen hospodářskými zájmy a hrad zanedbávali. R. 1813 se Velhartice dostaly do majetku rodiny Sturmfelderů z Oppenweileru. Člen rodu Karel začal v r. 1848 opravovat starý hrad v duchu romantických nálad. Za posledních držitelů velhartického velkostatku Henneberg-Spiegelů byl okolo r. 1930 upraven Huertův palác podle návrhu architekta K. Pecánka.


                       
Velhartice, Plzeňský kraj

Veveří - Tenhle malebný hrad jsem navštívila na jaře 2010, projela jsem se k němu na kole z Brna (podle přehrady), ale ještě se tam někdy musím vypravit, protože jsem si tenkrát prošla jen nádvoří a všechno, co se dalo projít bez vstupného (ochozy Příhrádku, Prachová věž, dnes už se vstupné na nádvoří platí, ale je to jen 20Kč (k roku 2012), to za to myslím stojí), ale na prohlídku vnitřních prostor mě nevzali - prohlídky dělají prý jen pro dva a více zájemců :-) ...a já byla sama. Návštěvu hradu si lze také naplánovat podle právě probíhajících akcí - koncerty, výstavy...

Původně zřejmě malý lovecký hrádek či pouze dvorec moravských markrabat je v pramenech poprvé připomínán roku 1213. Opravdový kamenný hrad vzniká pravděpodobně v polovině 13. st., do dnešní velikosti byl rozšířen v pol. 14. st. V 15. století byl dobyt Matyášem Korvínem. Útokům Švédů o dvě stě let později však odolal. Roku 1741 byl však hrad dobyt a vypleněn pruskými vojsky. Majetek patřil šlechtickým rodům až do r. 1921, kdy byl zestátněn, ale majitelé se o něj soudili až do roku 1925, kdy ho nakonec státu prodali. Koncem 2.sv.v. byl hrad poškozen. V 50. a 70. letech byly provedeny necitlivé úpravy, od roku 1999 se postupně provádí rekonstrukce pod správou Národního památkového ústavu.

ihivarajče.net
Veveří, Jihomoravský kraj

Vranov - Skalní hrad, z něhož nezbylo moc zdí, spíš jen schůdky a nějaká ta vytesaná místnost... Navštívila jsem ho na jaře 2010, měla jsem se sice tou dobou pořádně učit, ale třídenní výlet do Českého ráje jsem si prostě nemohla nechat ujít.Nelituji toho, zvláště proto, že učení mi nikam neuteklo a užila jsem si ho v následujících týdnech ažaž.

Vranov se tyčí nad řekou Jizerou nedaleko Turnova. Byl založen v patnáctém století, v devatenáctém byla přistavena kaple (letohrádek) a přidáno několik pamětních desek v duchu romantismu.

cestynedalekorajče.net
Vranov, Liberecký kraj

W

-

X

-

Y

-

Z

-

Ž
Comments