Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hrady s prohlídkou‎ > ‎

C-D

C

Cimburk - Tuhle pěknou zříceninu jsem navštívila v létě 2012. Když jsme chtěli na prohlídku, museli jsme zazvonit na velký zvonec visící u pokladny a teprve poté, až přišla nějaká paní (brigádnice?), jsme si mohli koupit lístky. Dostali jsme nějaký papír s popisem, co je kde k vidění a prohlíželi si hrad samostatně. Tenhle způsob prohlídek se mi docela líbí, člověk nemusí chvátat, může si klidně posedět někde u věže na lavičce a kochat se výhledem a informace o historii si může přečíst i dvakrát, když mu něco náhodou napoprvé unikne. Nebo si může dělat libovolně dlouhé poznámky... A vstupné bylo jen 25 Kč :-).

Hrad Cimburk byl vybudován v letech 1320–1330, jeho zakladatelem byl Bernart z Cimburka. Hrad má jádro a předhradí, každá tato část měla svou vlastní obrannou věž. Když v r. 1353 přebíral markrabě Jan Jindřich hrad Cimburk z rukou Ctibora z Cimburka, představoval objekt dokonalou pevnost, avšak bydlení na něm bylo stísněné. Jan Jindřich nechal přistavět nový palác obdélníkového půdorysu. Potom byl hrad udržován ve stále stejném stavu až do 16. století, kdy byl opět přestavěn z důvodů potřeby větší obranyschopnosti. Hrad sice nebyl nedobytný, byl dobyt v r. 1623, ale pak aspoň odolal Švédům v letech 1643-1647. Nové bašty byly postaveny v 17. století kvůli hrozbě tureckého vpádu. Po vypuzení Turků z Uher se stal hrad spíše přítěží, jeho údržba se už nevyplácela, kolem r. 1705 byl hrad opuštěn. Ještě v r. 1840 zde stály tři kulaté věže, nyní z původního hradu zbyly jen části zdí dvoupatrového paláce a okrouhlá předsunutá věž.

Pověsti z hradu si můžete přečíst na: http://cimburk.branapamatek.cz/povesti.html


cestynedalekorajče.net

Cimburk, Zlínský kraj


Č

Český Šternberk - Tenhle hrad se mi fakt líbí! Jak zvenčí, tak zevnitř. Prohlídka byla neobyčejně poutavá, je tam toho hodně k vidění, jako na zámcích, ale celkový charakter stavby je jiný. Hrad prošel různými přestavbami, ale na mě přesto působí jako velmi malebné sídlo. Na prohlídce jsem byla v roce 2010, ale zvenčí ho znám už roku předešlého. Navštívit tuto lokalitu můžete stejně jako já několika způsoby - pěšky, vlakem (Posázavský pacifik), na kole (Posázavská cyklotrasa) a po řece, Sázava v těchto místech patří k velmi vyhledáváným vodáckým cílům.


Hrad založil Zdeslav z Divišova před rokem 1241 a jeho potomci, kteří se po hradu píší, ho drží doposud (!). Hrad byl přestavován ve 14. století. V následujícím období byl obležen a dobyt vojsky Jiřího z Poděbrad. Poté byl obnoven a další přestavba následovala okolo poloviny 16. století. Výrazných úprav se Český Šternberk dočkal také po třicetileté válce, kdy byly přestavěny především interiéry. Poslední výrazná přestavba proběhla v polovině devadesátých let 18. století a do dnešní podoby hrad doformovaly menší zásahy v 19. a na počátku 20. století.

cestynedalekorajče.net

Český Šternberk, Středočeský kraj

D

-


Comments