Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hrady s prohlídkou‎ > ‎

A-B

A

-

B

Bezděz
- Tenhle nádherný velice známý hrad jsem navštívila během kratičké dovolené v Českém ráji v roce 2009, ale určitě bych se sem ráda znovu vrátila. Prohlídka se mi moc líbila, přestože byla děsná mlha, možná i trochu pršelo, to už si přesně nepamatuji. Kromě komentované prohlídky jsme, myslím, mohli některá nádvoří procházet i sami a užívat si tajemné atmosféry. Ráda bych se znovu podívala na věž hradu, ze které by mohl být kouzelný výhled do kraje, ale z mé poslední návštěvy si pamatuji jen mlhu, která se na chvilku protrhla a pod námi se zalesklo Máchovo jezero. Kdybych to třeba měla natočené na kameru, byl by to super záběr, ale nemám odtamtud žádnou fotku ani video, protože jsem nechtěla mít kapičky na objektivu. Jediná fotka, kterou mám pochází z jiného roku a z jiné oblasti - je to vyfocené na velkou vzdálenost, omluvte proto nižší kvalitu snímku.

Přesné datum založení hradu není známo. Bezděz měl sloužit jako reprezentativní sídlo krále Přemysla Otakara II., proto tu nejsou žádné hospodářské budovy. Celý hrad je raně gotický, nedotkly se ho větší měrou žádné pozdější přestavby. Na hradě často pobýval král Karel IV., který ho pro posílení moci vykoupil ze zástavy. V 17. století byl hrad dobyt Švédy, v následujícím století zase pruskými vojsky. Na konci 18. st. byl hrad opuštěn, jeho vybavení bylo rozprodáno a odvezeno.

Bezděz je opředen mnoha tajemstvími. Podle jedné pověsti zde mniši ukryli poklad. Na námět této pověsti vytvořil Bedřich Smetana operu Tajemství. Další legenda vypráví příběh o tajemné chodbě, kterou měla údajně utíkat do vesnice Kunhuta se synem Václavem, pro které se stal hrad nedobrovolným vězením, více k pověstem najdete na: http://www.hrad-bezdez.cz/povesti.php

cestynedalekorajče.net
Bezděz, Liberecký kraj

Boskovice -
Marně vzpomínám, v kterém jiném městě než v Boskovicích jsem navštívila hrad i zámek během jednoho dne. Kromě toho tam mají přístupnou radniční věž a zajímavou židovskou čtvrť, kam jsem ve zbytku času také nakoukla. Je toho zkrátka tolik, že jsem ani nestihla prozkoumat okolí města, jak mám ve zvyku. Ani nedošlo na žádné přírodní zajímavosti, ale aspoň mám důvod tam brzy vyrazit znovu. Tenhle hrado-zámko-židovský výlet jsem si udělala v roce 2010 a byl to nápad mojí nejlepší kamarádky - patří jí tedy velký dík, jinak bych se sem nepodívala. Řekla bych, že Boskovice jsou trochu opomíjenou turistickou lokalitou, asi je to tím, že kdo zamíří do těchto končin kolem Brna, jede se podívat spíše na jeskyně do Moravského krasu.

Hrad byl založen v polovině 13. století, v 15. a 16. století byl renesančně přestavěn. V 18. století byl opuštěn a rozebírán na stavby ve městě. Zbyly z něj už jen zdi, nečekejte tedy nějaké goticky nebo renesančně zařízené místnosti. Zajímavá je studna s dřevěným šlapacím kolem na čerpání vody.


cestynedalekorajče.net


Boskovice, Jihomoravský kraj 


Břeclav - Jeden z mnoha hradů, který byl přestavěn na zámek. Uvádím ho zde, protože svým celkovým charakterem se sem hodí, je trochu spustlý, studený a celkem fotogenický, hlavně díky svým věžím. Tenhle hrad-zámek jsem bohužel zatím měla možnost si prohlédnout pouze zvenčí. Dovnitř se návštěvník může dostat pouze ve dnech otevřených dveří. byla jsem tu v roce 2010 při několikadenní návštěvě Lednicko-Valtického areálu. Myslím, že by se této památce mělo věnovat více pozornosti, je ale v současnosti nějak zastíněna okolními pamětihodnostmi.

Historie hradu sahá až do poloviny 11. století. K nejvýznamnějším rodům, které kdy vlastnily tento hrad, patří Lichtenštejnové, kteří vlastnili hrad až do husitských válek, poté byl obsazen husity. Kolem roku 1570 začaly přestavby na renesanční zámek. Od roku 1638 patří panství zase Lichtenštejnům, sídlí zde státní úřady. Počátkem 19. století byl zámek upraven v romanticky novogotickém stylu a byla k němu přistavěna zkosená věž, budící dojem zříceniny. Sloužil za místo lovu a částečně i hospodářským účelům. Zámek náležel Lichtenštejnům až do r. 1945, kdy byl zestátněn.

cestynedalekorajče.net
Břeclav, Jihomoravský kraj

Buchlov - Hrad je zdálky spíš takový neforemný, nemá žádnou výraznou dominantu, starší kamenná věž se o pozornost dělí s novější, snad renesanční, věží s cibulí nahoře, ale stejně ho mám moc ráda. Líbila se mi prohlídka, která je nabízena ve třech variantách (jen výstup na věž / krátká / dlouhá prohlídka). Prohlídka měla všechno, co má mít - zařízené pokoje, poutavý výklad, výhled do kraje, legendy a pověsti, interaktivní přístup... Hlavně oceňuji, že nejdelší okruh zahrnuje úplě vše, co je k vidění, nemám totiž ráda, když si můžete vybrat ze třech okruhů a každý je úplně jiný. Vidět všechno je pak prakticky nemožné, nebo musíte zaplatit trojnásobnou cenu než na jiných hradech. A další věc, co mám na hradech ráda - dá se jít aspoň na nádvoří bez zaplacení lístku. Byla jsem tu v roce 2012 a na prohlídce mě nejvíc zaujala kaple, kterou pobořil Matyáš Korvín při dobývání hradu, a krásná knihovna, sbírky motýlů atd. po vědcích bratrech Berchtoldech.

Počátky hradu sahají do 1. poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako obranná pevnost. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl v pozdně gotickém slohu vystavěn reprezentační rytířský sál. Na počátku 16. st. přechází hrad do soukromého držení, jeho majiteli byly moravské rody pánů ze Žerotína, ze Zástřizl a z Petřvaldu. Na Buchlově probíhaly renesanční a barokní úpravy. V roce 1701 byl však dostavěn zámek v Buchlovicích, do něhož se později majitelé přestěhovali natrvalo. Posledními držiteli Buchlova byli Berchtoldové z Uherčic. Zásluhou obou nevlastních bratrů, osvícenců, vzniklo v prostorách hradu rodinné muzeum, které bylo již v polovině 19. století zpřístupněno veřejnosti.

cestynedalekorajče.net


Buchlov, Zlínský kraj
Comments