Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hradní zříceniny‎ > ‎

V-Ž


V

Vartnov
- Tuto pěknou zříceninu s několika zachovalými zbytky zdí jsem navštívila na jaře 2012. Nejvíc se mi líbilo překonání strachu při lezení do sklepa zříceniny, otvor je totiž dost nízký a není do něj před vstupem dobře vidět, takže návštěvník neví, co ho za zdí čeká. Na jaře na zřícenině rostlo velké množství různých kytiček, celkově tedy na rozdíl od jiných zřícenin působí tato milejším dojmem, nijak strašidelně. Člověk by tu rád strávil třebacelé odpoledne, ale my jsme toho měli na ten den v plánu více, tak jsme po důkladné prohlídce ujížděli jinam.

Hrad Vartnov byl pravděpodobně vybudován ve 13. století. Poprvé je písemně zmiňován v r. 1377, kdy hrad vlastnil Štěpán z Vartnova. Během dalších let se na hradě vystřídalo několik majitelů a v r. 1447 ho spolu s panstvím koupil Bernard Bírka z Násile. Za ničivého uherského vpádu v r. 1474 byl hrad Vartnov jako mnoho jiných zničen a již nikdy nebyl obnoven.

cestynedalekorajče.net
Vartnov, Moravskoslezský kraj

Vikštejn - Příjemnou procházku z údolí Moravice (z Podhradí) na hrad Vikštejn jsme si udělali na jaře 2012. Z hradu zůstalo zachováno velké množství zdí. Je odtud vyhlídka do údolí, v jihozápadní části hradního areálu je vybudováno malé vyhlídkové místo. Nejvíc se milíbila návštěva hradních sklepení.

Hrad vznikl asi v polovině 13. století, jeho zakladatelem byl Vítek z Kravař. Hrad sloužil k ochraně jižní části opavského knížectví. Roku 1648 slezský zemský velitel Gonzaga nechal hrad vyhodit do povětří. Necelých deset let nato byl hrad opraven Vilémem Alexandrem Oderským z Lidéřova. V letech 1774–1776 byl v Dubové postaven zámek a hrad byl ponechán svému osudu, zpustl a změnil se ve zříceninu.

cestynedalekorajče.net
Vikštejn, Moravskoslezský kraj

W

-

X

-

Y

-

Z

Zbořený Kostelec - Tuhle pěknou zříceninu jsem poprvé navštívila během vodáckého výletu po Sázavě, bohužel bez foťáku, podruhé jsem si sem zašla v podstatě jen kvůli focení, ale také proto, že jinak na procházce kolem Krhanic nic moc jiného zajímavého není. Zbytek dne jsme strávili v Lešanech na přehlídce tanků.

Hrad byl postaven snad na počátku 14. století, první zpráva o něm pochází z r. 1341, kdy se připomíná Oldřich z Kostelce. Hrad, který byl původně královským majetkem, držel v zástavě asi od Jana Lucemburského. Později ho měl v zástavě Jakub z Kostelce, Jan z Hardeka a Chval ze Rzavého, který držel zdejší hrad dědičně. Po jeho smrti došlo ke sporu o hrad i o Chvalovo dědictví, jenž byl v r. 1398 rozhodnut ve prospěch Ješka a Mikše ze Šeslic. R. 1400 získal Kostelec Filip Lout z Dědic, ale pouze jako manství. Od r. 1411 se psal podle Kostelce oblíbenec Václava IV. Jan Sádlo ze Smilkova, králův rádce. Jeho syn Jan prodal Kostelec asi v r. 1443 Kunešovi Rozkošovi z Dubé. Kuneš Rozkoš z Dubé byl odpůrcem Jiřího z Poděbrad, a proto byl Kostelec r. 1449 obležen, ale neúspěšně. V r. 1450 došlo k novému obléhání, tentokrát za účasti Jiřího z Poděbrad a dalších spojenců. Dne 23. května 1450 byl hrad dobyt, pobořen, hradby rozmetány. Pustý hrad s některými vesnicemi získal pak Zdeněk Konopišťský. V r. 1456 byl Zbořený Kostelec zbaven manského závazku a připojen ke Šternberkovu konopišťskému panství. Nový majitel obnovil opevnění hradu. V domácí válce zelenohorské jednoty s Jiřím z Poděbrad byl na jaře 1467 Kostelec obležen královským vojskem a v druhé polovině července téhož roku dobyt a znovu rozbořen, k jeho obnově už nedošlo.

cestynedalekorajče.net
Zbořený Kostelec, Středočeský kraj

Zubštejn - Parádní zřícenina, na které je hodně co prolézat a prohlížet! Protože byl hrad zasněžený asi 15 cm vrstvou sněhu, všechny schody klouzaly, zábradlí studilo a venku foukalo, tak se nám nejvíc asi líbilo v bývalých hradních sklepech, kde je dnes jedna zajímavost - "hradní knihovna". Knihy, které tu lidé zanechávají, sice nejsou nic moc, ale nápad se mi líbil.

Hrad se poprvé připomíná v r. 1214, byl vystavěn jako strategická ochrana obchodní cesty vedoucí podél řeky Svratky z Brna na Poličku a náležel později Pernštejnům. V r. 1348 se připomíná jako pustý. Byl však znovu obnoven jako zeměpanský majetek, jímž zůstal až do první poloviny 15. století. V té době jej markrabě Albrecht postoupil Janu z Pernštejna. Tehdy ztratil hrad svou funkci, chátral a v druhé polovině 15. století byl opět pustý.

cestynedalekorajče.net
Zubštejn, kraj Vysočina

Ž

Žampach - Nevelká zřícenina na kopci nad stejnojmennou obcí je dostupná po červené turistické značce, navštívila jsem ji na konci zimy 2011. Nedaleko leží zřícenina hradu Lanšperka (navštívena v ten samý den) a hrad Litice nad Orlicí, oba jsou odtud vzdálené přibližně 10 km.

Hrad Žampach byl založen ve druhé polovině 13. stol. v rámci kolonizace řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech. Nejstarší nepřímá písemná zmínka o hradu je z roku 1309, kdy mezi škůdci lanšperského panství, které patřilo klášteru ve Zbraslavi, je uváděn Petr de Santbach. V polovině 14. stol. patřil hrad loupeživému rytíři Janu ze Smojna, zvanému "Pancíř". Jan Pancíř začal z hradu podnikat loupeživé výpravy po okolí a proto proti němu podnikl trestnou výpravu Karel IV., který hrad dobyl, Jana Pancíře nechal popravit a hrad převzal do vlastní správy. V 15. století došlo k velké přestavbě hradu, zřejmě poničeného za husitských válek. Hrad byl zcela zničen za třicetileté války.

cestynedalekorajče.net
Žampach, Pardubický kraj
Comments