Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hradní zříceniny‎ > ‎

H-J


H

Hamrštejn - Nedaleko Liberce leží obec Machnín a z té jsme se vydali k pěkné zřícenině stojící na ostrožně uvnitř meandru Lužické Nisy. Z hradu jsou patrné zbytky dvou věží a okolní hradby. Založen byl v první polovině 14. st. Biberštejny, zanikl v první polovině 16. století po připojení k Frýdlantu.

Holoubek - Stojí nad Dalešickou přehradou, kdysi se vypínal na vysoké skále nad meandrující řekou Jihlavou, která protékala hlubokým údolím, než ho zaplavila voda přehrady. Nyní je asi jen 30 m nad hladinou. Výhled mezi stromy je přesto pořád ještě docela zajímavý. Když půjdete hradním příkopem doprava od značené cesty těsně před závěrečným výstupem k rozvalinám, dostanete se k romantické zátoce, uprostřed ní je malý ostrůvek, břehy tvoří skály... Z hradu zbylo nepatrné torzo věže a část hradební zdi. Vede sem červená značka, na kterou se snadno dostanete třeba z Chroustova.

Hrad Holoubek byl vybudován v první polovině 14. století pány ze Staříče. Poprvé je v písemnostech zmiňován v r. 1
353. Kolem r. 1400 byl přepaden a dostal se do rukou strany markraběte Prokopa, za husitských válek byl v moci katolické strany. V obou případech podnikala hradní posádka časté loupežné výpady do okolí a této činnosti nezanechala ani po ukončení válek. Proto byl hrad na základě usnesení zemských stavů z r. 1444 jako loupežnické sídlo rozbořen.

cestynedalekorajče.net
Holoubek, kraj Vysočina

CH

Chlum - Nejblíže k této pěkné zřícenině je to z Leštiny u Světlé. Divím se, že sem ještě není vedena nějaká turistická značka, asi proto že v okolí už nic zajímavého není? Každopádně Chlum stojí za návštěvu, ať už kvůli zajímavým sklepům, které se hned tak nevidí a které nabízejí i trochu adrenalinu - je tu nebezpečí pádu do nějakého z nich větracím otvorem. Možná je tahle zřícenina pro mě zajímavá také právě proto, že je tak „utajená“ před všetečnými turisty. No, já ji na svém webu zveřejnit mohu, má tak malou návštěvnost, že to místu vůbec nemůže ublížit :-).

Hrad byl postaven na konci 13. století. Měl příkop a umělé opevnění, protože okolní svahy jsou mírné a nepříteli by příliš v dobytí hradu nebránily. V 15. století za Slavaty z Chlumu došlo k přestavbě a dalšímu opevňování hradu. Vystřídalo se zde dost majitelů (asi jako na všech hradech), nebudu je vyjmenovávat, jen zmíním posledního - Chlum v roce 1604 koupil Jan Hanuš ze Šaratic, nějakou dobu na hradě bydlel, ale záhy si postavil tvrz a hrad začal pustnout. Zkáza hradu spočívala v rozebírání kamenů při obnově městečka Chlum po třicetileté válce.


cestynedalekorajče.net

Chlum, Středočeský kraj

Chřenovice - Tato zřícenina stojí nad řekou Sázavou nedaleko Ledče n. S., výhled na řeku a do malebného údolí odsud bohužel není, hrad je v hustém lese. Jednou jsme tady chtěli přenocovat, ale táboření je tu zakázáno... Šli jsme nakonec připravit nocleh jinam, ale tohle místo k tomu přímo vybízí - na poměrně rovném nevelkém plácku je myslím i ohniště (pokud se dobře pamatuji, tak i rozdělávání ohně je tu však zakázané). A možná že by v noci tyčící se vysoká věž působila dost strašidelně :-). Zřícenina Chřenovice je velmi dobře přístupná - od železniční zastávky Chřenovice-podhradí je to asi deset minut chůze, zato dost prudce do kopce a nepříliš pohodlnou cestou, takže nedoporučuji výstup s kolem.

Strážní hrad Chřenovice byl pravděpodobně postaven v druhé polovině 13. st., z roku 1289 máme písemnou zmínku o šlechtici z tohoto hradu. V roce 1545 je již uváděn jako pustý.

cestynedalekorajče.net
Chřenovice, kraj Vysočina
I

-

J

-

Comments