Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hradní zříceniny‎ > ‎

D-G


D

Dalečín - O této zřícenině jsem nikdy předtím neslyšela, než jsem ji navštívila. Vraceli jsme se z Jimramova a udělali jsme si tu jenom krátkou zastávku autem. Úplně to stačilo, hrad stojí uprostřed vsi, takže neláká k přespání v divočině jako spousta ostatních zřícenin. Je to malebný kus zdiva, pěkně vysoký, fotogenický, ale na dlouhé prohlížení a zkoumání to není - nenajdete tu nic členitého, prostě jen jedna pěkná velká zeď s oknama. Přišel jsem, viděl jsem...

Dalečín se poprvé připomíná r. 1349, kdy je postoupen Znatovi z Tasova. Znata zemřel v r. 1353 a jeho manželka Klára, aby Dalečín nepozbyla, spojila svůj majetek se zbožím svého švagra Ješka. Proti svodu se však postavili Jimram z Pernštejna a Jan z Kounic, kteří si na spojený majetek činili nároky. Klára a Ješek nakonec prodali hrad Dalečín a další majetky Jimramovi z Pernštejna. Protože se hrad Dalečín stal sídlem loupežníků, kteří ohrožovali celé okolí, byl v r. 1519 zbořen. V rodě Pernštenů zůstalo dalečínské panství až do r. 1588, kdy je Jan z Pernštejna postoupil spolu s jimramovským zbožím Pavlu Katharýnovi z Katharu.

cestynedalekorajče.net
Dalečín, kraj Vysočina

Děvičky - Tato zřícenina ležící na severním konci Pavlovských vrchů je také někdy nazývána Dívčí hrady nebo německy Maidenburg. Vyrazila jsem na ni v září 2009, kromě toho jsem ji navštívila jednoho deštivého dne v květnu 2010. I na podruhé jsem byla touto zříceninou fascinována a objevovala jsem další zajímavé detaily, které mi při první návštěvě unikly. Je tu spousta fotogenických  věcí - výhledů, okýnek, oblých zdí… Na zdech je zajímavá a netradiční kombinace kamenů a cihel, navíc ty kameny jsou zářivě bílé, a tak Děvičky nejspíš vždy poznáte od jiných hradů.

A teď několik opsaných informací k historii: První zmínka o hradě je z roku 1222. Protože dnešní hrad Děvičky je typickou stavbou z počátku 14. století, soudíme, že starší hrad stejného jména stával jinde a že zanikl stejně jako převážná většina staveb tohoto druhu v Čechách a na Moravě již v polovině 13. století. Nějakou dobu vlastnili hrad Lichtenštejnové, za jejichž správy byl hrad přestavěn, ve 30. letech, kdy Turci začali ohrožovat Vídeň, vznikla předsunutá věž, postavená z hrubě přitesaného lomového kamene, která je dnes nejzajímavější částí zříceniny. Zkázu hradu způsobili Švédové, kteří ho zapálili, na jeho opravu už pak nebyly peníze.

cestynedalekorajče.net
Děvičky, Jihomoravský kraj

Dobronice - Malebnou zříceninu s klasickou válcovitou věží jsem navštívila v květnu 2010 při pěším výletu z Bechyně (Jihočeský kraj, nedaleko Tábora). Ještě ten samý rok jsme sjížděli Lužnici, a tak jsem se znovu mohla pokochat (jen zdola) touto pozoruhodností. Nedaleko jsme navštívili skromnější zříceninu Příběnice, ta je schovaná v lese.

Jádro hradu vzniklo pravděpodobně v první polovině 14. století. V polovině 15. stol. patřil hrad Oldřichovi z Rožmberka, který dal přistavět západní křídlo. Majitelé se na hradě poměrně rychle střídali, až byly Dobronice na přelomu 17. a 18. století připojeny k řádovému panství Opařany. Po vystavění tamní rezidence byl dobronický hrad opuštěn. Při zrušení řádu v r. 1773 byl dobronický hrad ještě v dobrém stavu. Dobronice připadly studijnímu fondu a správce statku začal r. 1790 s bouráním hradu. Pak byly Dobronice spolu s opařanským panstvím prodány kněžně Paarové. Hradní zřícenině nevěnovali majitelé dlouho pozornost. Teprve v letech 1882-1895 dala správa paarského statku provést její nejnutnější zajištění. Další péče se hradu dostalo v roce 1972.


ihivarajče.net
Dobronice, Jihočeský kraj

Drábské světničky - zbytky skalního hradu v Českém ráji nedaleko Mnichova Hradiště. Navštívila jsem je o dovolené v roce 2009 a udělaly na mě skvělý dojem. Jen mi připadalo, že už jsme odtud příliš brzy pryč. Tak doufám, že se zanedlouho vrátím.

Jedná se o čtyři velké a tři menší skalní bloky oddělené od sebe úzkými průrvami. Světničky byly do skal vytesány v 12.-15. století a lze jich zde spatřit 18 (celých nebo jen zbytků světniček). Stálo tu i několik dřevěných staveb, palisáda a snad i dřevěná věž a padací most.

cestynedalekorajče.net
Drábské světničky, Středočeský kraj

E

-

F

-

G

-
Comments