Tematické stránky‎ > ‎Hrady‎ > ‎Hradní zříceniny‎ > ‎

A-Č


A

Aueršperk - Leží v lesích nedaleko Vírské přehrady, na hranici Jihomoravského kraje a Vysočiny. Výlet sem jsem si plánovala už dlouho (na tři blízko sebe ležící hrady - s Pyšolcem a Zubštejnem), ale nějak to nebylo ono. Možná za to mohlo chladné počasí netypické pro 31. březen, možná to, že jsme chtěli vidět zříceninu, tak jsme se na ni podívali a jeli zase dál... Lepší by bylo dostat se sem v rámci nějakého delšího výletu, aby zřícenina byla jen zpestřením, ne hlavním cílem, protože jako hlavní cíl to není nic zas tak super.

Hrad vybudovali nejspíše Pernštejnové někdy ke konci 13. století. V r. 1325 již používá Jimram z Pernštejna také přídomku z Aueršperka. Stejně jako počátky zůstávají nejasné i další dějiny hradu a nelze ani určit, kdy objekt zpustl a proč. R. 1403 se už připomíná jako pustý. Z někdejšího hradu se dochovalo jen torzo válcové věže a zasuté příkopy se zbytky zdiva hradebního opevnění; z ostatních objektů zůstaly nepřehledné zříceniny.

cestynedalekorajče.net
Aueršperk, kraj Vysočina

B

Blansek - Na návštěvu této fotogenické zříceniny jsem se dlouho těšila, chce to mít dost času a nikam nespěchat, hrad není zrovna snadno přístupný autem ani hromadnou dopravou… a tak jsem čekala na vhodnou příležitost a ta přišla v březnu 2012. Březen byl dobrá volba, protože stromy bez listí méně brání ve výhledu od Blanseku do údolí. Na výletě jsme viděli hodně zajímavého a vy si to můžete přečíst v mém článku Pustým žlebem.

Hrad Blansek leží v Moravském krasu na ostrožně vypínající se nad údolím říčky Punkvy. Byl založen ve 13. století, za husitských válek se stal jedním z opěrných bodů biskupa Jana Železného proti husitům. Už v  15. století však vyhořel a zanikl, ale traduje se, že za třicetileté války byl uzpůsoben provizorně k obraně proti Švédům.

cestynedalekorajče.net
Blansek, Jihomoravský kraj

Bradlec - Leží nedaleko Lomnice nad Popelkou, odkud jsem na něj vyrazila a kam jsem se zase večer vrátila, celý ten výlet je popsaný ve článku Lomnice nad Popelkou, cesta přes tři kopce. Moc jsme se na téhle zřícenině nezdrželi, zase tolik toho z ní nezbylo, přesto si myslím, že stojí za podívání, hlavně ta část s polorozpadlými dveřmi nebo oknem a také pro tu pohnutou historii, kterou si tam můžete představovat.

Hrad byl ve 14. století vybudován Havlem Rybou z Bradlce. Za Viléma Trčky z Lípy byl Bradlec připojen ke kumburskému panství a někdy v polovině 16. stol. zpustl. Zde http://www.novavesnadpopelkou.cz/bradlec.htm si můžete přečíst více o jeho historii, jenom ještě zmíním, že také tento hrad byl dobýván a když to nešlo silou, pomohla lest a loupeživí páni putovali do Prahy, kde je nečekalo nic pěkného…

cestynedalekorajče.net
Bradlec, Liberecký kraj

C

-

Č

-
Comments