Šifrovačka TMOU

9.11. - 10.11. 2018

Moje první šifrovačka po dlouhé době, po více než tříleté pauze... Krátká příprava v podobě projíždění šifer z minulých ročníků, zvláště TMOU 15, na které jsem byla...

Přijíždím do Brna několik hodin předem, ubytuji se, přichystám pořádnou svačinu na noc a kolem 16:15 vyzvedávám společně s jedním dalším spoluhráčem obálku s pomůckami a s první šifrou. Chvíli před 17 h se k nám přidává třetí člen týmu a v 17 h si poslechneme hymnu Tmou, hned po ní se můžeme pustit do luštění první šifry.

cestynedalekorajce.net
Obr. 1 Zahájení TMOU XX

Obálka obsahuje hned čtyři šifry - hned jsem se pustila do řešení šifry se slony ("Sloní spojení" neboli Slovní spojení), protože se mi líbilo, že sloni mají vždy něco na sobě, pod sebou a podobně, a pětici písmenek také umístěných na sobě a pod sebou, navíc tam ještě byla nápověda, kdyby to náhodou ještě pořád někomu nedocházelo. Při podrobnějším průzkumu bylo jasné, že to není jen, že "má něco na hlavě", ale že jde o známé slovní spojení "sypat si popel na hlavu" - protože nakreslený slon drží v chobotu cigaretu a z ní si odklepává na hlavu...

Tuto šifru jsem vyluštila skoro celou, jen jsem potřebovala od kluků pomoct s jedním nebo dvěma slovními spojeními. Protože pro postup do druhého levelu kvalifikace bylo potřeba vyluštit 3 ze 4 šifer, hned jsme se pak vrhli na další, respektive, řešili současně všechny šifry.

Šifra Bobrázek byla hezká, bylo jasné, že musíme nakreslenému bobrovi vystříhnout zuby a nechat ho ohlodat kládu s podivnými čtverečky, ale než jsme si kládu rozdělili tužkou podle bobřích zubů, uběhl docela dlouhý čas. V každém zubu jsme pak mohli vidět jedno písmenko.

Fretkvenčka - jednoduchá textová šifra, ve které se počítají písmenka - kolikrát se v textu vyskytnou.

Giraffika - už svým názvem dávala tušit, že to bude něco grafického, zkoušeli jsme vybarvovat políčka podle indexů u písmen, ale výsledek nedával smysl. Tuhle šifru jsme nezvládli až do konce, pak jsme si přečetli řešení (druhý den) a zkusili to. Bylo potřeba použít pomůcku od orgů.

Jdeme do druhého levelu, dostáváme tři šifry, z nichž nám pro postup stačí vyluštit dvě. Než se nám cokoli podaří, musíme se přesunout před brány výstaviště, kde byl start, protože už se zavírá (těsně před 19 h). První šifra (a jediná), kterou se nám tady podařilo vyluštit se jmenovala Morčeovka, našli jsme morčata s čelovkami, které blikali krátce a dlouze, bylo jasné, že musíme poznat, jaké slovo blikají v morseovce, ale bylo pro mě hodně těžké určit začátek slova a vůbec poznat krátké bliknutí od dlouhého. Začala jsem si počítat - u prvního morčete jsme po chvíli odhalila, že jsou tam krátké pauzy, během kterých napočítám asi do čtyř a dlouhá pauza, během které napočítám asi do čtrnácti - to tedy musí být potom ten začátek slova. Některé bliknutí bylo dlouhé cca 4 s, jiné asi 2 s, takže jsem jakž takž dala dohromady všechny znaky, než přišla zase dlouhá 14 s pauza. Vyšlo mi "Rarasem", měla jsem tam chybu, měl to být "Rarasek", což je jedno z pomocných slov morseovky. Pokud je to takhle a do tajenky se použije pouze R, bude stačit odhalit, kde je dlouhá pauza a poznat první písmeno. Jenže každá čelovka na morčeti blikala jinak rychle, a tak co jsem považovala za dlouhé bliknutí, protože to trvalo 4 s, bylo ve skutečnosti krátké, protože pak následovalo rozsvícení čelovky i na 6 s, jenže v tom počítání už bylo jednodušší se splést, navíc nám to komplikovali ostatní hráči, když nám na chvíli zacláněli ve výhledu. Jeden spoluhráč zůstal u jiných šifer a tuhle rovnou vzdal, druhý mi šel pomoct, protože jsme věděli, že to sice zabere hodně času, ale vyluštíme to. Pak stačilo písmenka správně seřadit podle rychlosti blikání čelovek (nebo podle barev duhy) a měli jsme tajenku.

cestynedalekorajce.net
Obr. 2 Sedí se a postává před přerostlými morčaty s barevně blikajícími čelovkami

Další dvě šifry jsme nedoluštili, s tzv. Prasemaforem jsme byli blízko, stačilo naklonit papír na stranu podle toho, jak polohu určovaly hodiny nad prasaty a všímat si tvarů čumáků, uší a očí - vždy dvě prasata měla nějakého potomka, který měl jejich rysy. Dvojice prasat korespondovala se semaforovým šifrováním.

I přes to, že se nám nedařilo, byli jsme poslání dál (kousek za Mendovým náměstím se rozdávaly papíry s další šifrou). Na šifru s označením 02 (to všechno doteď byla 1 - kvalifikace) se k nám přidal čtvrtý spoluhráč, také ji celou vyluštil, s naší pouze malou pomocí se zapisováním, a pak se s námi zase rozloučil. Šifra se jmenovala Šipky a úkolem bylo podle šipek jezdit v textu a zapisovat, co vychází. Šipky byly dvojího druhu - nad textem nahoru, dolů i do stran, pod textem pouze do stran a nahoru. Co s tím? Po chvíli dumání přišel nápad - to není nahoru, ale "dopředu", pak se změní strana a zase se jede v textu dopředu.

Další stanoviště bylo na Kraví hoře, dostali jsme barevné papíry, které se musely rozstříhat podle naznačených stran, složit podle linek vyznačujících "hřbety" a "údolí" a slepit podle jmen, která byla napsána na hranách - dvojice z různých seriálů i z historie. Vyšla řada barevných čtveřic, které se daly dekódovat zase podle přiložené pomůcky. Byla nám zima a nevěděli jsme co s tím, šli jsme tedy hledat nonstop hospodu, docela daleko do Žabovřesk, ale nevadilo to, protože nám to i tam potom trvalo ještě docela dlouho. V hospodě jsme potkali další týmy a byli jsme mile překvapeni, když jsme viděli, že řeší i nějaké nové šifry - to znamená, že jsme šli správným směrem. Srandovní bylo, že jsem si na chvíli položila hlavu na stůl, usnula a po vzbuzení jsem viděla, že s tím kluci nijak nepohnuli a také tam usínají. Řekla jsem něco v tom smyslu, že bych z toho stejně nejradši lepila nějakou kostku a jestli to mám aspoň dostatečný počet políček - šest krát čtyři je dvacet čtyři, což by vycházelo. A jak jsem řekla číslovku 24, jednoho z týmu napadlo, že to by mohla být ta abeceda na našich pomůckách a ty barvičky, co tam jsou.

Po vyluštění této třetí šifry jsme v hospodě tedy zůstali, poslali jednoho pro novou šifru a pak pokračovali. Bylo jich zase několik. Docela brzo se mi povedlo dešifrovat část textu básničky, s několika slokami mi pomohli ostatní a mohli jsme zase jít o kousek dál. Tam jsme dostali další šifry, mezi nimi i novou básničku se stejným tématem (Dům) a se stejným principem řešení - nahradit poslední slova sloky nějakým synonymem, které by se dobře rýmovalo a hodilo se do rytmu a podle pádu určit, které písmeno z toho synonyma použít.

cestynedalekorajce.net
Obr. 3 Noční luštění

Opustil nás však (v 6 h ráno) další člen týmu, a tak nemělo smysl pokračovat. Navíc jsme zbyly jen my dva, kteří nemáme internet v telefonu a bez toho se pokračovat ani nedá. Takže jsme pěšky došli blíž k centru, nastoupili na ranní tramvaj a jeli se vyspat.
Comments