Výstava minerálů

27.04.2014

Dneska jsem si užila prima výlet, i když skoro bez chození. Nejdřív jsme byli na výstavě minerálů. Kromě přírodním nalezených minerálů jsme obdivovali velké množství broušených nebo vyhlazených kamínků, dále se dalo koupit spoustu různých šperků, které mě zaujaly ještě více než samotné kameny. Navíc tu měli i doplňkové věci sloužící k výrobě šperků - kožené řemínky, kovové komponenty k přichycení kamenů... Narazili jsme i na stánek s dřevěnými krabičkami na šperky, víčka měly krásně intarzované. Ale už po hodině a půl jsme byli úplně přesyceni dojmy, však výstava probíhala ve třech budovách, v každé bylo několik velkých místností... A tak, když jsme navíc dostali všichni hlad, rozhodli jsme se procházení stánků ukončit asi v polovině a zbytek už jsme oželeli. Ale nikdo neodcházel s prázdnou, tak výstava svůj účel asi splnila.

cestynedalekorajče.net
Po obědě jsme vyrazili na kopec Květnice, pokochali jsme se výhledem na Tišnovské náměstí, vylezli jsme na skálu a podívali se ještě na druhou stranu - na Předklášteří a po krátkém vyhřívání se na sluníčku jsme ještě zašli ke Králově jeskyni, která byla dnes výjimečně otevřená pro návštěvníky. Vstupné bylo dobrovolné, mohli jsme si i půjčit helmy, mohli jsme fotografovat po libosti a dokonce jsme to měli s krátkým výkladem. Dozvěděli jsme se, jak byla jeskyně objevena - díky pejskvi, který vběhl do nory za jezevcem a nevrátil se. Když ho pak hledali, rozšířili vstup do nory tak, aby se tam protáhlo větší dítě a to našlo jeskyni. Dřívější vstup se zabetonoval a kvůli dalším průzkumům se vybudovala štola, kterou se tam nyní pohodlně můžeme dostat. Práce na výzkumu jeskyně stále pokračují, stále se ještěvyváží spousta hlíny a objevují se další prostory. Jsou části, kam se vůbec lidi nepouštějí, protože jsou tam křehké vzácné krápníky, které by se mohli ulámat, kdyby se narušilo mikroklima lidskou řítomností. Ani sami speleologové tam nechodí, pokud nejdou něco měřit. Prohlídka byla krátká co se týká vzdálenosti (tak 100 m), ale časově docela dlouhá, museli jsme se vyhnout dvěma dalším skupinkám lidí a také výklad byl docela dlouhý a zajímavý.

cestynedalekorajče.net
Jsem moc ráda, že jsem se do jeskyně mohla podívat, hlavně proto, že to pro mě bylo překvapení - vůbec jsem nevěděla, že bývá občas otevřená pro veřejnost a že se tam dnes podíváme.

Comments