Poklusem klus


Vyjížďka na koni - podruhé

8.5.2014

Dneska jsem vyzkoušela druhý ranč v okolí Brna a podruhé se projela na koni. První vyjížďku jsem popisovala v deníkových zápiscích 2013. Tentokrát to byl Ranch U cesty, leží nedaleko Soběšic, dostupný je nejlépe ze zastávky Panská Lícha. První dojem nebyl právě nejlepší - když jsem přišla a pozdravila, nikdo u venkovního stolu mi ani neodpověděl. Bylo ještě hodně času před domluvenou vyjížďkou, tak jsem postávala venku a čekala, potom přijela sympatická slečna, která nejenže odpověděla na pozdrav, ale rovnou se zeptala, jestli jdeme na projížďku a ukázala, kam si můžeme odložit batohy a případně, kde je možné si půjčit helmy.

cestynedalekorajče.net
Překvapilo mě, že také tady se nic moc nevysvětluje, jen třema větama - takhle se drží otěže, paty tlačte dozadu a dolů, seďte v mírném záklonu a jedeme. A ještě víc mě překvapilo, když se po pár stech metrech zeptala, jestli si zaklušeme a zase pár vět na vysvětlení - pohupujeme se nahoru a dolů, váhu máme na chodidlech ve třmeni a v kolenou, nohy držíme vzadu tak, abychom si přes kolena neviděli na špičky bot. Při jednom koňském kroku pohyb nahoru, při druhém dolů a nedosedáme do sedla... A jedem. Nejdřív vůbec nechápu, jak se mám udržet ve vzpřímené poloze, klusající kůň se mnou háže v úplně špatném rytmu (dvakrát rychleji, než by to mělo být) a do sedla nedosedám, ale dopadám. Postupně za velkého supění a křečovitého držení se sedla jakž takž zvládnu pohupování se nahoru dolů, aniž bych se dotýkala sedla. Ale mám pocit, že mě to každou chvíli vystřelí někam nahoru :-). Nejhorší je, když si kůň vzpomene, že by bylo fajn utrhnout si větvičku a škubne hlavou - pořád ještě držím otěže, ale zároveň se držím sedla, takže škubne-li kůň hlavou, škubne také mýma rukama a ztrácím jistotu, padám zadkem do sedla, ztrácím rytmus a už si mě zase pohazuje na hřbetě jako pytel brambor. I pro něj to musí být nepříjemné, takže rychle se zase napřímit a zkoušet to znovu.

Po zbrždění opět do kroku si úlevně vydechnu, zklidňuji tep a pokouším se zbavit třasu v nohách. Nevím, jestli se mi klepou vyčerpáním po nezvyklém pohybu, nebo strachy. Ale klepou se hodně :-).

cestynedalekorajče.net

Comments