Šifrovačka TMOU


2.11.2013

Hned zahájení šifrovací hry bylo bezva, písnička Patnáctiny byla dobrou předělávkou stejnojmenné písničky od skupiny náctiletých holek Luštěla, přičemž tato skupina Tmářů si říkala "Luštila". Jo a byl to 15. ročník Tmou, tak proto ta písnička.

Dostali jsme od pořadatelů tři zadání šifer, jedna z nich šla snadno, takže jsme jednoho člena týmu vyslali pro novou šifru a potýkali se zatím se zbytkem té první. Docela jsme se u toho pobavili, zejména, když jsme hledali šifru na přiloženém kondomu. Ani po rozrolování ani po jeho nafouknutí jsme na něm nic neobjevili, nakonec jsme zjistili, že to měla být jen nápověda, která nám měla ukázat na podivné značky v textu šifry - byly to "spermie" a naším úkolem mělo být dokreslení ocásků, jejichž konec vždy ukázal na nějaké písmenko v textu.

Třetí kus první šifry byl jednoduchý, ale nepřišli jsme na to. Po dvou hodinách od začátku luštění nám organizítoři prozradili postup.

Druhá šifra se skládala také ze tří papírků, na řešení jsme přišli poměrně rychle. Měli jsme ze startu opsaná nějaká písmena přidělená vždy určité části lidského těla - na startu stáli dvě hodiny nějací chudáci orgové, kteří měli na sobě nalepené papírky s písmenky. Písmenka jsme využili na základě textu, to byla šifra 2a, kde např. věta "pro získání hypotéky je potřeba ručit vlastní nemovitostí" odkazovala na písmeno, které figurant měl na ruce (ručit = ruka). Šifra 2b byla složená z věcí, které souvisejí s určitou částí těla, např. "mít máslo na hlavě" a šifra 2c ukazovala zvířátka, která také souvisí s tělem, např. houser, holub, vlk. Získaná písmena se poskládala vedle sebe do tabulky asi 7x3 písmena a četla se shora dolů. Moc hezké to bylo.

Také třetí šifra se nám líbila, už jsme se konečně dostali z centra města. Dojeli jsme do Komárova a docela rychle vyřešili grafickou šifru, kde se na sebe přikládali kostičky a protahovala se jimi niť, která kreslila písmenka. Šikovné a rychlé. Taky další šifru jsme vyřešili rychle, téměř za pochodu. To byla šifra u účastníků nejoblíbenější, byly to graficky znázorněné pohádky. To, že se jedná o pohádku se dalo poznat z toho, že každý graf končil zvonečkem. Hned jsme se koukli, jestli nějaká pohádka nemá sedm barevných čar - že by to mohli být trpaslíci. A byla tam taková. Sice jsme si nemohli vzpomenout na jména trpaslíků, ale všechna nebyla potřeba. Rychle jsme také poznali pohádku o dvanácti měsíčkách a Červenou Karkulku. Horší to bylo se třemi prasátky, ale pomohlo nám, že byla znázorněna třemi růžovými čárami. Šípková Růženka se zas dala poznat podle toho, že nějakou dobu byli v pohádce tři hlavní postavy šedivou barvou (napadlo nás, že jsou zkamenělé). Nakonec jsme odhalili Popelku. Na poslední pohádku jsme však vůbec nepřišli. Písmena, která jsme z ní potřebovali, jsme prostě "vyskreblili" a šli dál. Tu pohádku nám orgové dali až k desáté šifře. Byla to pohádka, kterou si jednoduše vymysleli, udělali si z nás tak trochu srandu, přijít se na to prostě nedalo.

Další šifra nás trochu potrápila, na princip jsme přišli celkem rychle, šlo o to rozstříhat věty na "balast" + "použitelné" části. Ale nevěděli jsme moc, jak pospojovat ty použitelné části, takže jsme to trochu otipovali a bloudili (z Černovic někam k židovskému hřbitovu). Nakonec jsme odhalili svou chybu a našli správné umístění šesté šifry. Nejdřív jsme zajásali, že víme, jak na to, ale nakonec z toho byl největší "zákys". Luštili jsme ji pět hodin. Nechce se mi ji popisovat, myslím, že na ni hned tak nezapomenu a když byste se chtěli podívat a třeba si ji zkusit, tak je na www.tmou.cz stejně jako všechny ostatní šifry ze všech ročníků Tmou.

Po asi třech hodinách luštění venku už nám byla zima, takže jsme se rozhodli změnit místo a zkusit najít něco v teple. Benzinky byly bohužel zavřené, tak jsme šli pěšky až do centra a cestou si příjemně povídali a také přemýšleli, kde děláme chybu a jak na to jít jinak. V hospodě jsme to pak vyřešili během chvíle. Nočním rozjezdem jsme se rychle vrátili na východ Brna a pěšky pokračovali na Stránskou skálu, kde nás čekala sedmá šifra. Byla tvořená světýlkovou show :-). Dole v lomě běhala světýlka, na kterých jsme rychle poznali, že to je hra "Had", kterou známe z mobilů nebo počítačů a že bude důležité, kudy se plazí a kde sežere "jídlo", aby se prodloužil. Nakreslili jsme si to a šifru vyluštili asi do hodiny. Pomohlo nám natočení si celého hadího putování na video a jeho přerušované spouštění.

Při přesunu na osmou šifru už svítalo. Osmička byla děsná, vůbec jsme nevěděli co s tím. byla to krabička se čtyřmi knoflíky. Při zapnutí proběhl displejem text TMOU a pak čas od času text "ZAS O KUS BLIZ", ale nevěděli jsme, jak jsme toho dosáhli. Jediné, na co jsme za tři hodiny luštění přišli bylo, že se nám spíš povede nápis zobrazit, když to mačkáme spíše pomaleji než nějak zběsile rychle. Zapisovali jsme časy mezi jednotlivými nápisy, ale na nic to neukazovalo. Nakonec se objevil výsledek šifry sám od sebe, a to ve chvíli, kdy jsme na nic dostatečně dlouho nesahali. Správné řešení by se tedy mohlo ukázat po 13 minutách nicnedělání. Byli jsme rádi, že aspoň to, i když ty tři ztracené ranní hodiny mrzely. Mě už se vůbec nechtělo ve hře pokračovat. Ale další šifra nám zlepšila náladu. Vyřešili jsme ji za deset minut. Byl to nástěnný kalendář. Všimla jsem si, že jsou tam dva vykřičníky, přiložili jsme na sebe první a druhý a zakroužkovali čísla, která byla v kolečkách (podle obrázku z horní části kalendáře). Čísla stačilo jen převést do písmen a byla tajenka :-).

Devátá šifra byla poslední, kterou jsme stihli doluštit a poslala nás do Šlapanic. Tam jsme asi hodinu luštili desítku, ale už se přiblížil konec šifrovačky, takže jsme otevřeli dopis s instrukcemi, kde je cíl a šli si poslechnout dojmy spoluhráčů, posvačit a také zúčastnit se "Tmouboly".

Bylo to perfektní. Dostali jsme se podle mě opravdu daleko (hlavně v porovnání s jinými šifrovačkami).

A tady je mapka, kudy jsme chodili - zeleně pěšky, černě busem nebo tramvají:
https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=zi4bWSb4W6w0.kNBx_vx7SGIw

Comments