Cesty po ČR‎ > ‎Zlínský kraj‎ > ‎

Zoo Zlín

26.5.2013

Co mě hodně překvapilo, když jsme přijeli do zlínské zoo? To, že vůbec není ve Zlíně, ale je vzdálená necelých deset kilometrů od centra města. Přes tuto nevýhodu menší dostupnosti má zlínská zoo téměř největší návštěvnost v ČR (po pražské zoo). Snad je to tím, že je velmi moderní, výběhy pro zvířata jsou udělány tak, aby si návštěvník co nejvíce připadal jako ve volné přírodě (a snad i zvířátka si tak mohou připadat). Nejvíc se mi líbilo, že se dalo vstoupit do výběhu klokanů. Jinak se dalo hned několikrát vstoupit do klecí ptáků, díky tomu jsem si mohla pěkně vyfotit např. papoušky.

Dalším velkým plusem této zoo jsou komentovaná krmení zvířat - návštěvníci mají jistotu, že zvířátka vylezou a ukážou se, také se dají lépe fotit, protože vydrží chvíli na jednom místě a navíc se dozví spoustu infomací (ti návštěvníci). Na každém krmení zaznělo, kde a v kolik hodin bude další komentář, také je to uvedeno v letáčku s mapkou, kterou jsme dostali při vstupu do zoo. Stihli jsme takhle krmení tučňáků, lachtanů, opiček (kotul veverovitý) a pand červených, ale to zdaleka nebylo vše, co je možno vidět, jenže nemůžeme být na více místech zároveň. Příště se můžeme podívat na krmení surikat, tapírů nebo slonů.

Po vstupu do zoo jsme nejdřív zamířili k tučňákům Humboldtovým. Mají tam dva malé bazénky, část toho spodního je prosklená, takže je možné pozorovat tučňáky i při plavání pod vodou. Při krmení se dozvíme, že je velmi důležité dávat jim pouze mořské ryby a také jak jsou tučňáci inteligentní - prý se musí bazén při čištění ohradit, jinak by jim tam tučňáci naskákali bez ohledu na to, jestli je tam voda nebo ne.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Tučňák Humboldtův

Naproti bazénu tučňáků je prosklený výběh pro kotuly veverovité (malé roztomilé opičky), uvnitř pavilonu je také mravenečník, dříve tu asi byly také gorily, ale ty neuvidíme. Z druhé starny pak na nás za mřížemi smutně jukají lemuři :-(.

Kotulové mě docela zaujmou. Kromě toho, že jsou tak roztomilí, jsou taky pěkně dovádiví, takže je pořád na co koukat. Ale lépe si je prohlédneme při krmení v jiné části zoo. Mají je totiž rozdělené na dvě skupinky (Nebo dokonce na tři?? Mám takový pocit, že jsem je viděla na třech místech.).

Procházíme kolem zámku a dál krásně upraveným parkem k lachtanům, kde čekáme na další komentované krmení. Výběh pro lachtany je krásně upravený, mohu ho srovnávat s nedávno navštívenou brněnskou a pražskou zoo a musím uznat, že tenhle je nejhezčí - s vodopádem, imitací skal, zelení...

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
Obr. 2 a 3 Lachtan hřivnatý

AMERIKA

Část zoo kolem zámku je bez zaměření na nějaký kontinent, ale zbytek zoo je rozdělen tematicky podle kontinentů. Nejdříve se dostáváme do Ameriky. Vedle výběhu lachtanů je tropická hala, kde se nám okamžitě po vstupu zamlží brýle a foťáky a je problém je odmlžit (mají sice vysoušeč, ale ten nám pomůže jen do chvíle, než vystoupáme po schodech do patra, tam je ještě vlhčeji a ještě tepleji). V tropické hale je to bezva - pohybujeme se v opravdové džungli, kolem nás létají ptáci, uvidíme nedaleko sebe i několik opic a želv a kdo je všímavý, může spatřit nehybného lenochoda. Kromě toho se podivujeme rostlinám, z nichž poznám jen banánovník...

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Opice v tropické džungli

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Lenochod

Na tuto halu navazuje výběh pro vydry obrovské (část výběhu je uvnitř, část venku). Skoro se nedaly vyfotit, jsou pořád v pohybu. Z amerických zvířat mě zaujal ještě mravenečník čtyřprstý, tapír.. ale ještě předtím mě polekal pes hřivnatý, který vyběhl zpoza keře po pěšince, na kterou jsem se zrovna dívala a přemýšlela, proč se po ní nevydáme... Vůbec mě totiž nenapadlo, že se jedná o výběh, tak dobře je tam skryt příkop a oplocení za keři tvořícími živý plot.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Tapír jihoamerický

Jinak mě Amerika zas tak moc nezaujala, výběh pro lamy alpaky a nandu, kapybary, krocany a lamy vikuně - to je všechno pěkné, ale trochu obyč. Až za vikuněmi je větší lákadlo - kotulové veverovití - ty malé roztomilé opičky, které jsme viděli i v blízkosti tučňáků. Jenže tady nejsou za sklem, ale volně v přírodě, aspoň to tak vypadá, i když tady mají vodní příkop a elektrický ohradník. Stihneme další komentované krmení a dozvíme se tak, proč jsou dvě skupinky těchto opiček v zoo odděleně - v komunitě kotulů vládne přísná hierarchie a slabší (nebo jen níže postavení) kotulové jsou hodně odstrkováni, proto bylo rozuměnjší vytvořit po rozmnnožení kotulů dvě menší skupiny než nechat jednu velkou. Když tak na ně koukám, zdá se mi, že už v jejich očích vidím krutost s jakou se k sobě umí chovat... Už bych je domů nechtěla.

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
Obr.  7 a 8 Kotul veverovitý

Také o kousek dál za ostrovem opic je prima možnost stanout tváří v tvář divočině - velká klec pro papušky ara, do které může návštěvník vejít.

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Papušci ara

Také jsou tu rybníčky s vodním ptactvem, ale to teď přeskočím a podíváme se už do Austrálie na klokany...

AUSTRÁLIE

Výběh pro klokany, který je možné si projít zevnitř, se mi asi z celé zoo líbil nejvíc. Jinak toho ve zdejší Austrálii moc neuvidíte, kromě kokanů jsou tu emu (ve stejném výběhu, ale víc si drží odstup od návštěvníků než klokani), ptáci - třeba zoborožci a kasuáři. Také tu byl pes novoguinejský.

cestynedalekorajče.net
Obr. 10 Klokan rudokrký

ASIE

Celkem rychle jsme prošli kolem výběhu pro velbloudy a antilopy (asi jsme je ani neviděli, nebo byli hodně daleko), zato víc času strávíme u tygrů ussurijských a u pand červených. Oby výběhy jsou výborně udělané, fotit se dá bez jakékoli zábrany (bez plotu a bez skla). Pandy se mi moc nedaří vyfotit, protože jsou pořád v pohybu a jsou dost rychlé. Ještě že je akorát čas na krmení - nad miskou s potravou se na chvíli zastaví.

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Tygr ussurijský

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Panda červená

Podle plánku, který jsme obdrželi u v chodu do zoo by tu měli být také nějací lemuři a giboni, ale nevzpomínám si, že bychom tu nějaké opice viděli. Trochu jsme už pospíchali, tak je možné, že jsme prostřední část areálu zoo částečně vynechali.

AFRIKA

Poslední část zoo představuje africká zvířata, většinu z nich dobře známých z filmů a ze zoologických zahrad - je tu lev, sloni, žirafy, zebry, nosorožec... Nejvíc se mi líbí výběh pro lva, snad protože je lev právě dobře naladěn a předvádí se skoro jako ten ve filmu Madagaskar - chodí sem a tam a řve u toho, až nám naskakuje husí kůže (nutno poznamenat, že opět nás od něj nedělí žádná mříž ani sklo, je tam jen vodní příkop, nízký živý plot a možná elektrický ohradník, který nevidíme). Z těch méně známých zvířat: opice dželada hnědá, daman skalní, adax, hyena skvrnitá, surikata, zebu...

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Lev

cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Nosorožec tuponosý

cestynedalekorajče.net
Obr. 15 Dželada hnědá

Po prohlídce Afriky se vracíme zpět k zámku, jdeme i na prohlídku (asi pět až sedm pokojů, 40 min) a v jeho suterému se ještě rychle podíváme do terária na žáby a plazy (hady moc nemusím, ještěry mám naopak ráda).

cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Zámek (postaven 1883)

Fotografie ze zoo zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/zoo_Zlin/
Comments