Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎

Vodní nádrž Trnávka

13.5.2012

Procházku okolo Trnávky (přehradní nádrž na stejnojmenném toku) začínáme v Červené Řečici. Stojí tu úžasný zámek (obr. 1-3), dost oprýskaný, dost neznámý a hlavně skoro pořád nepřístupný, na nádvoří se obyčejně nedostanete, jen při akci Slámování (v srpnu, zde více informací: http://www.slamovani.cz/). Zámek stojí na místě původního gotického hradu, prošli jsme si příkopy, které kolem něj byly vybudovány, jinak je zámek z 17. století, má několik zajímavých věží různých tvarů a v různém stupni rozkladu... totiž rozpadu...

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Zámek v Červené Řečici

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Zámek v Červené Řečici

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zámek v Červené Řečici

Než nám z toho začne být smutno, vydáme se do lesů okolo nádrže Trnávky. Jdeme po červené značce do Želiva, kde obdivujeme Žižkův dub a klášter. V Želivě máme tři možnosti, jak se dostat na žlutou značku (po zelené, po silnici, nebo po poli co nejblíže u přehrady), volíme tu nejkratší a nejdobrodružnější (a nejneschůdnější). Někde pod hrází je vybudovaný umělý kanál pro vodní slalom, ale ten jsme minuli, dneska je zima a stejně tam asi nikdo nebude... ale pamatuju se, jak jsme se na kajakáře dívali jednou s rodiči, když mi bylo asi deset let. Od té doby jsem si jednou jízdu na kajaku vyzkoušela, a tak bych ty odvážlivce asi dnes obdivovala ještě víc než kdysi :-).

Cestou necestou dojdeme k chatám a chatičkám u vsi Brtná, houpeme se na cizí pramici i na jednoduché houpačce z lana a prkénka a já vzpomínám na tu dobu, když jsem tady byla jako malá a jela se sestrou na šlapadle přes celou Trnávku a nebo jak jsme trhaly "kominíčky" (tj. bika ladní, lat.: luzula campestris), jak jsme hráli nohejbal s "dospěláky" a já dostala ránu míčem do hlavy (a od tý doby jsem tak praštěná) a nebo jak jsme se tu naučily čepovat pivo a práskat bičem... kvůli těm hezkým vzpomínkám jsem se sem chtěla znovu podívat. Moc se těším také na zátoku s lodičkama (obr. 4) a na vyhlídku na skále nad tou zátokou (obr. 5). Mám trochu strach, že to po těch letech třeba ani nenajdu, ale není to problém - vede tam žlutá turistická značka.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Romantické zákoutí u přehrady

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Vyhlídka na skále

Celá tahle popisovaná procházka je dlouhá asi 15 km a může být pěkně romantická, ale to záleží hlavně na počasí a na množství a povaze potkávaných lidí :-).
Comments