Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎

Trenckova rokle

1.5.2014

Náš výlet začíná na zastávce Věžná. Ve vlaku jsem si uvědomila, že jsem si na nádraží koupila sice dobrou pomazánku a zelný salát, ale zapomněla jsem na rohlíky, takže přemýšlím, jak to vyřešit s obědem, tady ani v údolí Bobrůvky samozřejmě nic nekoupím. Protože výjimečně nejsem na výletě sama, přemýšlím, jestli by se o nějaké pečivo se mnou nerozdělil můj souputník, ale ten si také zapomněl koupit svačinu, to je smůla. Nakonec ale o hladu nejsme, zachrání nás prima hospůdka ve Skryjích.

Z Věžné jdeme po modré turistické značce do údolí Bobrůvky, za Habřím přijdeme na červenou značku a té se držíme až do cíle cesty - do Tišnova. Celou trasu tak zvládneme i bez mapy. Údolí Bobrůvky je velice malebné, líbí se mi některé chaty, ale hlavně téměř netknutá příroda, jediná přístupová cesta je sice průjezdná pro terénní vozidla, ale bez asfaltu a mnohokrát překračuje řeku brodem. Červená značka vede místy po této cestě, místy se od ní odpojuje a šplhá i přes skály a částečně v příkrém svahu, hlavně v blízkosti Trenckovy rokle.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Krajina mezi Věžnou a Habřím

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 V údolí Bobrůvky

V Trenckově rokli se podíváme k vodopádům, jeden je hned u značky, druhý asi o padesát metrů dál po toku potůčku. Také se vyšplháme k trampské chatičce a ještě výš, na skály, ze kterých je výhled na protější svah údolí. Výhled je sice hodně omezen stromy, ale stejně je to pěkné místo.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Vodopád v Trenckově rokli

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Výhled ze skal nad Trencovou roklí

Pak přijde ta dobrodružnější část výletu, trochu šplháme svahem, přelézáme a podlézáme padlé kmeny stromů, ale zanedlouhouž jsme ve Skryjích, kde si dáme zaslouženou přestávku a dobrý oběd. Obloha se trochu zatáhne mraky, už se začneme obávat, že zmokneme, ale než doobědváme, zase to přejde a je pěkně.

V Dolních Loučkách si uděláme odbočku na louku za mostem - Most míru - abychom si ho vyfotili. Most míru stojí nad údolím Libochovky Je dlouhý 300 metrů a v nejvyšším místě nad říčkou je ve výšce 30 metrů. Byl postaven v letech 1939-1953. Hlavní oblouk o rozpětí 120 metrů je i největším železobetonovým obloukem v České republice. Jedná se o kulturní památku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Most míru

Bobrůvka, která se v Dolních Loučkách stéká s Libochovkou, se dále jmenuje Loučka. Po červené značce pokračujeme do Předklášteří, dalo by se ještě odbočit k zřícenině Lúčka, ale máme za sebou asi 30 km, takže pro tentokrát zříceninu vynecháme (už jsem tam byla, tak mě to ani nemrzí, jinak zříceniny samozřejmě nikdy nevynechávám). Z Předkláštěří nám zbývá už jen kousek do cíle - do Tišnova. Protože máme do odjezdu vlaku ještě spoustu času, stavíme se za nádražím do cukrárny na pořádnou porci zmrzliny a vyhříváme se s ní na sluníčku.
Comments