Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎

Údolí Jihlavy, Templštejn

26.11.2011

Moje dnešní cesta začíná v Mohelnu. Vyrážím brzo ráno, protože už je skoro prosinec, brzy se stmívá a mám dnes před sebou asi 25 km. Vše kolem je bílé námrazou, je to nádhera, ani mi nevadí, že musím ujít asi kilometr po silnici, než se dostanu k Mohelenské hadcové stepi. Vede tu naučná stezka s vyhlídkou do údolí a několika informačními tabulemi o různých biotopech (např. o hadcové doubravě, o zarůstajících polích nebo o skalní a travnaté stepi). Popisované rostiny ani zvířátka bohužel neuvidím, vše je jakoby zmrzlé (obr. 1-3). Pro srovnání, jak jinak to tu také může vypadat, přidávám i fotky z pozdějšího výletu v létě 2014.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Borovice na Mohelenské hadcové stepi


cestynedalekorajče.net

Obr. 2 Vyhlídka


cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Vše je zmrzlé...

O této lokalitě je na internetu spousta informací a nebudu je sem zbytečně opisovat, jestliže vás to zajímá, zapátrejte třeba zde: http://botany.cz/cs/mohelno/ nebo zde: http://itras.cz/mohelenska-hadcova-step/.

Naučná stezka mě dovedla do údolí Jihlavy, na rozcestí Papírna narazím na červenou značku, která mě dnes bude provázet po zbytek dne až do Ivančic. Než se ale po ní vydám, podívám se ještě rychle na hráz přehrady Mohelno (obr. 4) a pak se vrátím stejnou cestou zpět. Několik kilometrů mě značka vede podle řeky (obr. 5), občas mě donutí přelézt kus skály (ještě že mám celkem dobré boty) a pak za tábořištěm Fiola odbočí od Jihlavy a zavede mě na několik vyhlídek. Obr. 6, 7 a 8 ukazují výhled z místa zvaného Na Babách a obr. 9 a 10 z Velké skály.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Hráz Mohelna


cestynedalekorajče.net

Obr. 5 Řeka Jihlava   
cestynedalekorajče.net

Obr. 6 Na Babách - výhled na řeku (po proudu) a skály


   
cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Na Babách


   
cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Na Babách - výhled (proti proudu)


cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Velká skála - výhledcestynedalekorajče.net
Obr. 10 Velká skála (360 m)

Jsem asi v polovině cesty, seběhnu do údolí a odbočím (po žluté) ke zřícenině Templštýn (obr. 11 a 12). Je to moc hezké místo, přístupová cesta je sice dost prudce do kopce, ale zato vede podle výrazně zahloubeného potoka, který spadá v malých vodopádech po skalách. Zřícenina Templštýna je fotogenická, skrývá mnohá zajímavá zákoutí, kterých si člověk na první pohled nevšimne. Existence hradu je doložena již z roku 1298, zanikl po požáru v polovině 15.stol. (podle informační tabulky KČT). Více informací zde: http://www.hrady.cz/index.php?OID=307, další obrázky (i nákres půdorysu), např. zde: http://hrady.dejiny.cz/templstejn/index.htm
Pověsti a záhady týkající se hradu si čtu až doma a jsem ráda, jinak by mi v tom lese asi pěkně běhal mráz po zádech!

   
cestynedalekorajče.net

   
cestynedalekorajče.net
Obr. 11 a 12 Hrad Templštýn

Od hradu je to do Ivančic asi 10 km, bohužel už poněkud nudnějších, do Hrubšic a Řeznovic je to po asfaltce, za chvíli mě z toho začnou pálit nohy zespod, takže už se těším domů. Za povšimnutí ještě stojí přírodní rezervace Nad Řekami (členitá stráň s travou a borovicemi, obr. 13), kaplička a zámek v Hrubšicích(obr. 14 a 15) a kostel v Řeznovicích (obr. 16).

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Nad Řekami


cestynedalekorajče.net
Obr. 14 Kaplička se slunečními hodinami v Hrubšicích


cestynedalekorajče.net
Obr. 15 Zámek (s restaurací) v Hrubšicích


cestynedalekorajče.net
Obr. 16 Kostel v Řeznovicích

Další dva kilometry vedou přes slepencovou skálu (obr. 17), na chvíli si odpočinu od asfaltu, ale závěr cesty přes Letkovice a Ivančice je opět nezábavný a zdlouhavý.


cestynedalekorajče.net
Obr. 17 Slepencová skála kousek před Letovicemi

Na rozloučenou přidávám fotku řeky, v níž se odráží obloha těsně po západu slunce... A dovoluji si dodat, že kompletní archiv fotek z tohoto výletu je uložen zde: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Udoli_Jihlavy/

cestynedalekorajče.net

Comments