Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎

Kamenice nad Lipou

8.6.2013

Procházku po Kamenici a v okolí jsme začali nedaleko nádraží. Chtěli jsme se na nádražní budovu podívat, protože je prý jedna z nejhezčích (možná nejen budova, ale celé upravené okolí). Zdála se nám taková celkem normální. Od nádraží jsme šli k toku Kamenice a ten jsme nejdříve sledovali k jihu, podívali jsme se na kamenný klenutý most a na lesní hřbitov.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Most přes Kamenici jižně od města

Potom jsme podél kamenice vyrazili k severu, sledujíc speciální značení zvané "Procházka". Značky nejsou normálně malované na stromech, jak jsme my turisté zvyklí, ale jsou to značky na sloupkách podobné dopravním značkám. Jsou v rozestupech asi 50 m, většinou je od jedné vidět druhá, takže by se nemělo zabloudit. Ale vzhledem k tomu, že nejsou používány žádné šipky, měli jsme s tímto typem značení stejně trochu problém - značku vidíme, ale kam vede? Stojí-li na rozcestí...

Projdeme kolem nějakých garáží a podobně a za chvíli jsme v přírodě. Procházíme se kolem zámeckého rybníka, přes který fotíme krásný kamenický zámek, občas čteme nějakou tabuli zdejší naučné stezky, takže se můžeme dozvědět, jaké stromy tu rostou, jaké květiny kolem nás voní a kteří ptáčci nám dnes asi zpívají svou písničku... Přecházíme přes další vzácný kamenný most.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Zámek v Kamenici nad Lipou a Zámecký rybník

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Most přes Kamenici za Zámecký rybníkem

Dojdeme až k Pacovskému rybníku, kde se obrátíme ke zpáteční cestě. V kamenici nad Lipou se podíváme na nádvoří zámku a do parku, kde mají starou lípu. Je velmi bizarní - bez vršku, se silnými větvemi nataženými do všech směrů...

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Nádvoří zámku

cestynedalekorajče.net
cestynedalekorajče.net
Obr. 5 a 6 Lípa

Tím jsme zakončili náš kratičký výlet po Kamenici a okolí. Mapa by ani nebyla potřeba, ale baví mě si s nimi hrát, takže tam vyznačím všechny zajímavosti i naši trasu, kterou jsme prošli:


Zobrazit místo Kamenice nad Lipou na větší mapěObr. 7 Kamenice a okolí
Comments