Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎Havlíčkobrodsko‎ > ‎

Túra přes Žebrakovský kopec, Melechov a Lipnici

27.6.2015

Poslední víkend před dovolenou jsem se rozhodla strávit turisticky. Snažila jsem se vymyslet trasu s největším možným převýšením na nějaké rozumné délce. Přejít tři kopce zabralo celý den, převýšení bylo úctyhodných 1000 m, a to na vzdálenosti 35 km.

Vyrazili jsme kolem osmé hodiny ranní ze Světlé nad Sázavou po žluté značce na Žebrákovský kopec (601 m n. m.). Za sídlištěm projdeme kolem zahrádek, pak rychle nastoupáme první metry z dnešního avizovaného převýšení a podíváme se zpátky na Světlou. Nastoupané metry zase rychle ztrácíme cestou k Žebrákovskému potoku, který protéká lokalitou Na Rozkoši, říká se tomu tady také "Rozkošné údolíčko" nebo jen "Údolíčko".

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Žebrákovský potok v Údolíčku

U Horní Březinky cesta zase mírně stoupá, je nepříjemné jít po silnici, ale netrvá to dlouho, hned za lyžařským vlekem odbočujeme na lesní cestu a blížíme se k prvnímu významnému vrcholu. Zaujalo mě, že na mapách je na Žebrákovském kopci nakreslený kruhový výhled z vrcholu kopce, ale kde by se tu v hustém lese vzal? O půl kilometru dále vyjdeme z lesa na krásnou malou louku, kde si výhledu do kraje užijeme, i když jen jedním směrem. Na okraji louky rostou mladé borovice, janovec, vlčí bob a jiné rostliny, snad trochu připomínající horskou krajinu.

Benetice, kam následně přicházíme, jsou pro mě velmi malebná sympatická vesnice, snad proto, že tu nejsou žádné novostavby narušující celkový dojem. V Beneticích opustíme značené trasy a jdeme přes les na Stvořidla. Přestože to tady trochu znám, zabloudíme, respektive, jednou špatně odbočíme a dostaneme se místo k vlakové zastávce Stvořidla k stvořidelskému meandru a pak musíme kus cesty jít po kolejích.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Stvořidla

Před nejprudším stoupáním nechceme obědvat, i když už začínáme mít hlad (je asi 11 hodin), dáme si aspoň malinovku na osvěžení a pak svižným tempem stoupáme po úbočí Melechova. Nejdříve po žluté značce, potom přejdeme na zelenou, abychom se po ní dostali k zřícenině tvrze, která tu byla postavena na počátku 15. století. Tvrz byla využívána asi do poloviny 16. století, potom byla opuštěna a zchátrala.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zřícenina tvrze Melechov (nebo také Nelechov)

Již značně vyhládlí dorazíme k měřické věži a poobědváme tam. Jako pokaždé musím vysvětlovat, že to, čemu říkám rozhledna, ve skutečnosti není rozhledna - byla jí nějakou dobu, ale okolní stromy ji už přerostly. Zelená značka nás dále vede před vrchol Melechova a svažuje se k Rohuli (rozcestí značených tras). Máme v úmyslu podívat se také k Čertovu kameni, ale už se připozdívá, necháme si tedy tuto další zajímavost na jindy.

V Loukově stojí krásný gotický kostelík, zasvěcený sv. Markétě. Potom šlapeme asi 5 km po asfaltu a pekelně mě z toho pálí šlapky nohou. Za Dolním Městem se podíváme k pomníku Jaroslava Haška - rozřezaná obrovitá hlava s citacemi z Osudů dobrého vojáka Švejka.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Kostel sv. Markéty v Loukově

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Hlava XXII

Už se blížíme k závěru naší cesty, podíváme se k zatopenému lomu, na nádvoří hradu Lipnice, k Bílé věži nedaleko, chvíli si odpočineme u Kofoly a s nanukem a pak po modré značce za mírného krápání spějeme rychle k domovu (posledních 8 km).


cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Lipnice - hrad
Comments