Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎Havlíčkobrodsko‎ > ‎

Toulky kolem Orlíku

9.1.2012

Naše cesta začíná kousek od Humpolce (autobusová zastávka Humpolec-Rozkoš). Žlutá značka nás vede mírně do kopce, kousek před zříceninou Orlík (obr. 1) narazíme na naučnou stezku a můžeme si přečíst něco o studni, která se tu nachází zdánlivě uprostřed ničeho, ale při bližším průzkumu objevíme všude na dohled terénní nerovnosti značící bývalé domy, cesty nebo hospodářská stavení. Projdeme se kolem zříceniny, na východě i na západě od něj prolezeme skály, hledáme totiž takzvané "Modré" a "Zelené" skály a známe je jen podle fotky...

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Orlík

Po důkladné prohlídce pokračujeme dále (po žluté a pak po modré značce) k tzv. "štůlám" - jsou to památky po dolování zlata, podlouhlé, dosti hluboké díry (obr. 2).

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Štůla

Když si prohlédneme i tohle místo, můžeme pokračovat po naučné stezce k dalším zajímavostem, ale protože už to tady trochu známe z dřívějších výletů, vydáváme se hledat ty ztracené skály. Zkusíme jít po modré značce k severovýchodu. Asi po kilometru, když začne cesta mírně klesat, uvidíme za pasekou konečně docela vysokou hradbu skal. Zkoušíme se k nim dostat, ale přes malé smrčky to moc nejde. Asi na nich není nic zajímavého, když tam nevede ani sebemenší pěšinka. Zato po několika stech metrech přicházíme k "Myšímu hrádku" (obr. 3), skále, na kterou se dá bez problému vylézt. Kousek od ní jsou "Zelené skály" (obr. 4), pod kterými najdeme suché místo na odpočinek a svačinu. Potom se spokojeni vracíme stejnou cestou zase nazpět.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Myší hrádek

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Zelené skály

Byla to jen krátká zimní vycházka asi na 5-6 km.
Comments