Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎Havlíčkobrodsko‎ > ‎

Skály kolem Světlé n. S.

12.5.2013
(na kole)

Když už máme vyrazit na vyjížďku s hlavním cílem podívat se na různé skály, měli bychom začít s tím, co máme přímo ve Světlé mezi domy. Na mapce (obr. 10) jsou vyznačeny dvě skály na levém břehu Sázavy, nedaleko mostu. Ta první je vidět, pokud se za mostem vydáte po levém břehu směrem po proudu řeky. Je asi jen 50 m od mostu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Skála u mostu ve Světlé n. S.

Druhá skála je mezi ulicemi Wolkrova a Haškova a dostat se na ni dá pohodlně z pole za domy nebo mezerou mezi domy z ulice Wolkrovy. Je odtamtud pěkný výhled na Světlou (fotku mám však jen zimní).

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Výhled ze skály mezi ul. Wolkerova a Haškova ve Světlé n. S.

Ze Světlé vyjíždíme po nové cyklostezce, která vede souběžně se silnicí na Ledeč. Prvních pár kilometrů ubíhá rychle, jedeme pěkně po rovince po krásném asfaltu, kolem zastávek "posázavského pacifiku" Dolní Březinka a Mrzkovice, za touto zastávkou zbývá poslední pohodlný úsek cesty, za kukuřičným mlýnem totiž sjedeme z asfaltu a pokračujeme přes louku, kde je jen trochu vyjetá a vyšlapaná cesta (vede tu červená značka a jezdí sem rybáři).

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Louka za kukuřičným mlýnem u Mrzkovic

Na konci louky vjedeme do lesa a mezi balvany rozházené na cestě, v lese i v řece. Tady začíná divočejší úsek Sázavy, jehož nejzajímavější část je ještě asi o 3 km níže po proudu - mezi vodáky a trampy známá Stvořidla. Blížíme se k další zajímavé skále, nachází se na konci lesa, tam kde se nám otevře výhled na další louku, na most a na zastávku Smrčná. Nevím, jestli má skála nějaké jméno, ale asi spíš nemá, říkám jí tedy "Skála u Smrčné".

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Skála u Smrčné

Naše cesta bude dál pokračovat do strmého kopce po asfaltce, ale předtím je možné ještě odbočit a podívat se na Čertův kámen (na kraji lesa, pořád podle kolejí, viz mapka na obr. 10). Stará pověst vypráví o mlýně na levém břehu Sázavy a o mlynáři, kterého mrzelo, že nad náhonem leží velký kámen, který za velké vody sráží vodu přímo na mlýn a je příčinou mnoha škod. Kámen se nenechal odvalit a mlynář mudroval, že by i čertovi zaplatil, kdyby kámen odstranil. V tu chvíli se čert objevil a řekl, že jej kamene zbaví výměnou za jeho duši. Mlynář souhlasil a čert se dal do práce. Odnést kámen tak daleko, aby nebyl od mlýna vidět, byla však i pro čerta těžká práce. Když se mu konečně podařilo vyvalit kámen na břeh, zazněl z blízké vsi zvon a čert ztratil sílu. Urychleně zmizel do pekla a kámen zůstal na břehu dodnes. Zdroj: http://kolemledce.7x.cz/rubriky/dalsi-zajimavosti/certuv-kamen-smrcna Na skále je také nakreslený čert (zatím jsem nezjistila, jak je tam dlouho, ale je tam aspoň co já pamatuju, takhle vypadá: http://www.kyticesvetla.cz/2011/07/08/certuv-kamen-ve-smrcne/), ale jméno dala kameni spíš ta pověst :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Čertův kámen

Poté, co se vyškrábeme do toho hrozného kopce do Leštinky, pokračujeme po hlavní silnici (Světlá-Ledeč) k Pavlíkovské hájence, kde je pěkný výhled až k Vilémovicím (např. kaplička na kopci) a kde stojí památné duby.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Památné duby v Pavlíkově

Odbočíme na lesní cestu a jedeme k Mezilesí, ještě před ním odbočíme a pěšky se podíváme k vrcholu U Skály (při hledání cesty doporučuji řídit se intuicí nebo gpskou, podle toho, co máte, žádná značená cesta sem totiž nevede). Dostali jsme tip na návštěvu tohoto místa, že prý je tu skála ve tvaru lodi a kámen - viklan. Loď hledáme hodnou chvíli, nakonec najdeme jedno místo, ze kterého skála vypadá jako člun. Mě zaujmou také skalní mísy.

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 U Skály, skála vypadá trochu jako člun

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Skalní mísa

Dál pokračujeme přes Modlaň do Mrzkovic a kousek zase po hlavní silnici, ve Březince odbočíme a jedeme se podívat na skálu "Skálu" u Světlé, odkud je pěkný výhled na řeku a na Světlou. Když mají stromy listí, tak je potřeba si většinu domyslet :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Skála u Světlé n. S.

Další fotky najdete na: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Skaly_kolem_Svetle, jak jste si už možná všimli, je to směs jarních, podzimních i zimních fotek z různých výletů. To je tak - to co jsem už jednou fotila, nebudu přece fotit znovu jen proto, že je jiné roční období. Akorát ta Skála by si to zasloužila, protože to nejsou fotky nic moc.

A tady je mapka s nakreslenou trasou a vyznačenými všemi skalami, které jsme viděli:


Zobrazit místo Skály kolem světlé nad Sázavou na větší mapěObr. 10 Trasa výletu


Comments