Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎Havlíčkobrodsko‎ > ‎

Pohled, Hadrburk, HB

8.4.2011

Vyjíždíme osobákem z Přibyslavi, vystupujeme na zastávce v Pohledu a vyrážíme po červené značce směrem na Havlíčkův Brod. Za železným mostkem přes Sázavu se před námi vynoří chátrající zámek s trochu sešlým kostelem, z obou budov je však ještě znát jejich bývalá vznešenost (obr. 1). Procházíme se v zámeckém parku u řeky, podíváme se k zadním dveřím zámku, dovnitř ale není vidět a prohlídku zakončíme nakouknutím do prázdného sklepa. U předních dveří se na ceduli dočteme, že tu bývala základní škola a říkáme si, jaké to muselo být pěkné učit se v zámeckých místnostech.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Zámek a kostel v Pohledu

Na další cestě je jedno hezké místo - brod přes potok, hned vedle je můstek, i když z fotky to vypadá, že červená značka vede přímo vodou :-), není to tak, naštěstí jsme se nemuseli zouvat.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Brod na cestě

 Pak se dobře rozhlížíme po loukách napravo od cesty, kdy uvidíme Hadrburk. Našli jsme si ho na leteckých fotkách (na www.mapy.cz), protože hledání podle značky zříceniny na turistické mapě bylo vloni neúspěšné, zato nyní slavíme úspěch, nacházíme nevelkou vyvýšeninu, sotva znatelný příkop a snad vyvýšeninu bývalých hradeb (možná jen palisády). Uprostřed je do krtiny zapíchnutý silný dvoumetrový klacek, snad proto, abychom si tohoto místa snáze všimli. Spokojeni pokračujeme k Termesivům a pořád po červené až k Brodu. Ve fotogalerii (http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Pohled%2CHadrburk/) je ještě několik doplňujících fotografií, např. fotka pěkného stromořadí, ale hrad tam bohužel nenajdete, nedal se vyfotit.

Comments