Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎CHKO Žďárské vrchy‎ > ‎

Devět skal a Čtyři palice

8.5.2012

Výlet do Žďárských vrchů začal docela dramaticky - nezvládli jsme plánování dopravy, a tak nám ujel jediný slušný autobus do Herálce, museli jsme stopovat. Naštěstí se ještě pořád najdou lidé, kteří mají se stopaři soucit, takže netrvalo dlouho (půl hodiny, možná hodinku) a byli jsme v našem plánovaném výchozím bodě - v Herálci nedaleko Svratky. Vyšli jsme svižným tempem do kopce po modré značce směrem k vrcholu Devět skal. Svižné tempo bylo na místě, protože jsme před sebou měli několik kopců (s celkovým převýšením asi 300 m) a terén je trochu náročnější kvůli místy dost kamenitým cestám. Také jsme se vždy dost zdrželi na každé vyhlídce, takže necelých 6 hodin na trasu 16 km bylo jen tak tak.

cestynedalekorajče.net


Obr. 1 Devět skal

Na vrcholu Devět skal jsme chtěli posvačit, ale bylo tam dost lidí a nahoře místo asi tak pro tři, takže jsme se jen pokochali výhledem, zapsali do vrcholové knihy a lezli zase zpět. Začalo krápat, tak jsme využili lavičky na verandě lovecké chaty a než jsme se najedli, bylo už zase hezky a mohli jsme pokračovat k další vyhlídce.


Šli jsme dál pořád po modré značce, kolem dalších pěkných skal, cesta pěkně ubíhala, bylo to pořád z kopce... až jsme došli do Křižánek. Tady jsme obdivovali staré i nové dřevěné chaloupky, přešli Svratku a podivili se její rezaté barvě a pohladili si kůzlátko Bělu a telátko v kravíně za vesnicí. Opět jsme vešli do lesa, poslouchali pěnkavy a funěli do kopce, naštěstí jen docela krátkého.

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Běla

Na kopci jsme si užili trochu adrenalinu na skále "Čtyři palice" - dá se na ni vylézt, dokonce tam vede značená odbočka, ale místy mají méně odvážní jedinci závrať a škobrtutí či uklouznutí není radno zkoušet. Výhled odtamtud není nic extra, ale líbilo se mi tam, být nad vrcholky některých stromů je bezva a měla jsem skvělý pocit, že jsem něco dokázala. Zajímalo by mě, odkud se ty skály nejlépe fotí, viděla jsem pěknou fotku (http://www.zdarskypruvodce.cz/wp-content/ctyri-palice.jpg), kde opravdu vypadají jako čtyři stejné věže... škoda, že mě nenapadlo si je obejít.
Ono to focení zespoda je vůbec dost složité, jsme pořád v lese, tak ani další vyhlídku - Milovské perničky - nemám pořádně na žádné fotce. Dále nás modrá značka zavedla na Zkamenělý zámek, údajně slovanské hradisko, což je dost podivné, protože většina hradisek je spíše v nižších polohách... Ale jsou tam vidět příkopy okolo těch skal, takže je to zajímavost, kterou jsme opravdu chtěli vidět.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Výhled z vrcholku Čtyř palic

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Perničky znamenají tyhle kamenné mísy na vrcholcích skal. Vznikají erozní činností srážkové vody.

Kousek za Zkamenělým zámkem obdočujeme na červenou značku, která nás vede do Svratky. Je tu pořád něco zajímavého - studánky, staré stromy a domy, golfové hřiště, ve Svratce pak hezký park s rybníčkem. Ve Svratce si koupíme dobroty v místní cukrárně, která zároveň slouží jako infocentrum (s prodejem pohledů, turistických známek a vizitek) a s kafíčkem a zákuskem čekáme venku na lavičce na příjezd autobusu, který nás vezme do Žďáru n. S. Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu :-).

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Louka s pampeliškami

Poznámka k obr. 5 - Málem bych zapomněla napsat o těch úžasných loukách okolo vesnic. Je to moc příjemná změna po temných smrkových lesech, ačkoli ty mám také ráda.
Comments