Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎CHKO Žďárské vrchy‎ > ‎

Štarkov a Prosička

30.3.2013

Měla jsem naplánovaný pěkný okruh z Jimramova - po červené na Štarkov (nebo také hrad Skály) a po modré přes Prosičku zpět do Jimramova - ale plán nějak nevyšel, chtěli jsme toho stihnout více (zastávka autem v Dalečíně a případně jinde), navíc byla dost zima a hodně sněhu a nechtěli jsme si zbytečně promáchat boty dlouhým výletem. nakonec nám asi 1+4 km celkem stačily...

Nejdříve jsme vyrazili na zříceninu Štarkova. Na rozcestí Pod Štarkovem jsme zaparkovali auto u krajnice a vystoupali asi 100 výškových metrů na 500 m dlouhé trase, to nás pěkně zahřálo, takže nám nevadilo, že se boříme do hlubokého sněhu. Já vím, že je v záhlaví článku datum 30.března, ale tak to prostě letos bylo... Na zřícenině jsou patrné zbytky dvou věží, několik zdí na skalách a jeden malebný průchod mezi skalami (úniková branka z hradu).

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Štarkov - celkový pohled

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Štarkov - úniková branka

Po důkladné prohlídce zbytků zdiva si rozděláme malý ohýnek pro zahřátí a na opečení klobásy k obědu a pak se vrátíme k autu a přejedeme do Jimramova a odtud vyrazíme na druhou část výletu - na kopec Prosička, na jehož vrcholu ční stejnojmenná skála. Dva kilometry nahoru se nám zdají nekonečné, výstup po skále ke kříži na jejím vrcholu se zdá být adrenalinovým sportem, ale všechno zvládnem, pokocháme se výhledem, odpočinem si a můžem jít zpět. Dolů už je to říjemnější, i když cesta trochu klouže.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Na vrcholu Prosičky

V Jimramově se podíváme k zámku (dovnitř nemůžeme, je soukromý) a na vyhlídku nad městem, která je za mostem přes Svratku na severním konci Jimramova. V létě to určitě musí být vyhledávané místo k romantickému posezení, dnes tu nikoho nepotkáme. V klidu si tedy ulovím jednoduchou kešku a po chvíli téměř povinného romantického rozjímání opouštíme tohle pěkné místečko a následně i Jimramov. Cestou navštívíme ještě nedaleký Dalečín a parádní zříceninu v jeho centru.

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Vyhlídka na Jimramov

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Dalečín
Comments