Cesty po ČR‎ > ‎Vysočina‎ > ‎CHKO Žďárské vrchy‎ > ‎

Pasecká skála

5.5.2013

Ještě před samotnou vycházkou jsme se zastavili v Novém Městě na Moravě, jednak kvůli turistickým vizitkám, které jsme nakoupili v infocentru (v Horáckém muzeu), jednak kvůli tradiční pauze na kafe a zákusek.


Mapka znázorňující, kudy jsme chodili, barevné čáry znamenají turistické značky, kterých jsme využili.

Vyrážíme od Medlovského rybníka, kde jsme na parkovišti u hotelu nechali auto. Cesta vede příjemným lesem, jenom se občas musíme vyhnout loužím a blátu. Zakrátko jsme u Pasecké skály. Výstup na ní není náročný a výhled je parádní. Podle mapy poznáváme Pohledeckou skálu, obec Studnice i další...

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Výhled z Pasecké skály na Pohledeckou

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Pasecká skála

Užívám si cestu lesem, od Pasecké skály je to příjemně z kopce, tu a tam se pozastavíme nad zurčícím potůčkem, místy nám výlet zpestří mokřady okolo rozbahněné lesní cesty, takže si musíme dávat pozor na každý svůj krok, abychom se neponořili až po kotníky do bláta. Také posloucháme ptačí zpěv, přes veškerou svou snahu o naučení se rozpoznávat jednotlivé ptáky poznám pořád jenom pěnkavu.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zajímavý kořen stromu

Z Pasecké skály nás dovede zelená značka do vesnice Kadov, kde nemůžeme minout hospodu s proslulým Kadovánkem, což je alkoholický nápoj podobný Becherovce nebo Fernetu. Nepohrdneme také polévkou, prohlédneme pohledy, které nám donese číšník poté, co si všimne, že sbíráme vizitky (využiju totiž chvíli klidu a jdu si nalepit ty, které jsem koupila v IC v Novém Městě). Pak zjistí, že nás nejvíc zaujaly Olšiakovy betonové sochy, a tak nám dá i k přečtení nějaké výstřižky z novin a povídá si s námi o těchto sochách.

K Medlovu se vracíme po žluté značce, trochu se divím, jak je zvláštně pečlivě značená, nejvíc mě pobaví nápis na jednom stromě pod značkou "Po cestě", to jsem měla vyfotit, takhle to nevypadá tak srandovně jako ve skutečnosti. Z Medlova ještě pokračujeme na další výlet, jen přejedeme pár kilometrů autem. Pokračování ze stejného dne tedy tady: Malínská skála a Dráteničky.
Comments