Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Vyškovsko

19.1.2014

Do Vyškova je to z Brna vlakem asi 40 minut a bez přesedání, je to tedy docela dobré místo, odkud vyrážet na výlety. První z nich (a určitě ne poslední) jsem naplánovala přes dvě zříceniny, větrný mlýn a rozhlednu. Zajímavostí bylo nakonec na trase samozřejmě ještě více.

Dnes to vezmeme takhle - Vyškov - Dědice - Hamiltony - Rychtářov - Ruprechtov - Drnovice - Vyškov


Zobrazit místo Vyškov-Ruprechtov na větší mapě
Projitá trasa (33 km), barevně jsou znázorněny odpovídající turistické značky

Z Vyškova vyrážíme kolem osmé hodiny. Jdeme po červené značce, trochu mě znejistěly ukazatele, protože jsem na nich očekávala napsaný Ruprechtov a viděla jsem jen Dědice nebo Rychtářov. Asi dva kilometry jsem věřila, že máme správný směr a teprv potom asi v těch Dědicích jsem se pro jistotu podívala do mapy. Mapa mě uklidnila, jdeme správně, jenom jsem si špatně zapamatovala, že z červené značky máme uhnout ještě před Ruprechtovem.

Vyrazili jsme pěkně ostrým tempem, takže civilizaci necháváme brzy za sebou. Za Hamiltony si uděláme první krátkou odbočku, a to ke kapli se studánkou. Nedaleko by měl být ještě zaniklý hrad (zbytky valů), ale není v mojí mapě, takže jsem o něm nevěděla. Asi tam stejně nebude nic moc k vidění, když tam ani není značená cesta.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Kaple v Hamiltonech

Další asi 3,5 km nás cesta vede kolem říčky Velká Haná a po hranici vojenského újezdu, takže se nedá zabloudit. Kloužeme se v blátě rozježděné cesty, je to trochu náročné pro kotníky. Navíc mě trochu bolí prsty u nohou, jako bych měla menší boty než potřebuji, naštěstí to pak celkem přejde a celou trasu dlouhou 33 km zvládnu.

Projdeme ospalou vesnicí Rychtářov s hezkým kostelíkem a s loveckým zámečkem. Za vesnicí je výhled do kraje směrem k vodní nádrži Opatovice. V údolí se povaluje mlha, snažíme se ji zachytit na fotky, ale je to proti slunci a je to celkem daleko, takže to nedopadá úplně podle představ. Takhle nějak to vypadalo:

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Mlha v údolí

Další obrázky jsou na: http://cestynedaleko.rajce.idnes.cz/Vyskov-Ruprechtov/

Pak už přicházíme k první zřícenině, jmenuje se Hrádek (nebo také Stagnov) a zbyly zde jen valy a příkopy, ani kousek zachovalého zdiva. Stejně vypadá zřícenina Kuchlova, na jeho návštěvu je potřeba vynaložit větší úsilí - stoupání do strmého svahu v suti a listí je fakt zážitek :-). Prohlížíme si nákres představy, jak asi hrad vypadal a snažíme se zorientovat, kde která část nejspíš stála.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Hrádek

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Kuchlov

Cestou do Ruprechtova si pochvalujeme, jak pěkně vypadá to červené bukové listí. Později si všímám zase jiného charakteru lesa - habřiny se svěže zelenou trávou a ještě později, když už jdeme po žluté značce k rozhledně, upozorňuji pro změnu na žlutý podrost rozvolněného lesa:

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 V lese, jó, v lese, bez jehličí

Je to tak - když se jde po červené značce, je červená zem, když se jde po zelené, tak zelená a u žluté to platí taky. Jen s tou modrou to nějak nevyšlo, tam bylo na cestě bláto, v lese jehličí.

Ruprechtov se nám moc líbí. Při příchodu na kraj vsi si říkám, jak je pěkně usazená v dolíku a dívám se na silničku na druhé straně údolí, jak strmě stoupá (či spadá). Potom po ní jdeme a díváme se zpátky na místa, kudy jsme před chvílí procházeli. Zelená značka nás přivede k hlavní silnici, stojí tu zvonička a krásná chaloupka s doškovou střechou. Zamíříme kolem ní k větrnému mlýnu stojícímu u silnice na severním okraji vsi.

cestynedalekorajče.net
Obr. 6 Chaloupka s doškovou střechou

cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Větrný mlýn

Mlýn byl postaven v r. 1873, jako klasický mlýn holandského typu, s větrným kolem o čtyřech lopatách a otočnou střechou. Po několika letech provozu byl postižen větrnou smrští, která přispěla k jeho modernizaci a z dnešního pohledu k jedinečnosti. V letech 1882 až 1884 byla instalována tzv. Halladayova turbína. Kolo turbíny je tvořeno věncem stavitelných žaluzií neboli lopatek, ovladatelných táhly, umožňujícími vhodný náklon ve směru větru i automaticky. Kolo udržovalo ve správném směru dvojité kormidlo. Použitím tohoto vynálezu semlel mlýn až dvojnásobek obilí.

Turbína se dnes otáčí ve výšce 16 m nad zemí, má průměr 10 m a váží asi 2 tuny. Halladayova turbína je ojedinělá nejen u nás, ale i v Evropě. V americkém Texasu bylo velké množství těchto turbín, které nepoháněly mlýny, ale pily a vodní čerpadla. Mlýn je technická památka navržená na zařazení mezi národní kulturní památky a do seznamu UNESCO. (Zdroj: http://www.mlynruprechtov.cz/)

Další část cesty je docela nezáživná, jsme unavení, takže jdeme spíš mlčky a dáváme pozor, kam šlapeme, protože nám boty kloužou opět v blátě. Asi sedm kilometrů jdeme po modré značce, pak přejdeme na žlutou, která nás dovede pod rozhlednu. Potkáváme několik skupinek lidí na procházce, jedna dvojice se nás ptá, kudy by se dostali k nějaké studánce (nepamatuji si název), když nevíme, ptají se aspoň odkud jsme přišli. Říkáme, že z Ruprechtova a vysloužíme si obdivné pohledy - až z Ruprechtova, ty brďo, vždyť to musí být aspoň deset kiláků! Rádi bychom řekli, že jdeme až z Vyškova, ale nedávalo by jim to asi smysl, když Vyškov je teď už "co by kamenem dohodil", ale opačným směrem, než jsme přišli.

Odbočíme si k rozhledně a jsme už oba moc rádi, že to není skoro vůbec do kopce, máme toho dneska plné kecky. Z rozhledny je pěkný kruhový výhled - na Vyškov a nedaleké Drnovice, na údolí Drnůvky a na Račický zámek...Rozhledna je 26 m vysoká a je tu od roku 2010.

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 Rozhledna na Chocholíku

cestynedalekorajče.net
Obr. 9 Výhled z rozhledny k západu (na Račický zámek)

Do Vyškova je to necelých pět kilometrů, podle mapy to vypadalo, že budeme muset jít po frekventované silnici, ale není to tak, příjemně nás překvapí, že vedle ní vede chodník, takže můžeme jít dva vedle sebe a míjet se s ostatními výletníky a nemusíme mít přitom obavu z kolem projíždějících aut.
Comments