Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Sýkoř

3.2.2013

Původně jsme plánovali tenhle větší výlet na sobotu, ale po shlédnutí předpovědi počasí jsme to raději odložili na neděli. A vyplatilo se - bylo skoro celý den slunečno.

První část cesty - od zastávky Prudká do Ochozu - byla celkem nudná a pořád do kopce. Ale i tak jsme byli rádi, že jsme v lese, že okolo nás létají ptáci, pod nohama šustí listí a křupou zbytky sněhu a opodál šumí potok. Zkoušeli jsme chůzi s holemi, ale mě to moc nevyhovuje, hlavně na asfaltu nějak ujíždějí, jinde ve sněhu mi zas byly docela dobré.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Dřevěný most v Prudké

Na vrcholku Sýkoře (705 m) stojí vysílač, na chvilku zadoufáme, že je to rozhledna, ale bohužel není. Obejdu si ho, abych se podívala na úplný vrchol kopce a taky chci zjistit, jestli za ním není trochu rozhled do kraje. Protože stromy nemají listí, výhled tam docela je. Ale ještě lépe si vyhlídky na okolní kopce a vesnice užijeme, až vyjdeme z lesa (značená trasa od vrcholu Sýkoře až do Lomnice - Cimrmanova stezka).

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Na vrcholu Sýkoře (705 m)

Asi 200 m cesty od vysílače je úplně zamrzlá silnice, dostali jsme nápad, že se projedeme na igelitce s karimatkou uvnitř. Igelitka se nám ale po pár jízdách potrhala, tak pak jezdíme už jen na botách, je to paráda, hodně se nasmějem, natlučem si jen trochu.

V zatáčce pod naší "sjezdovkou" si rozděláme malinký ohýnek, akorát na ohřátí čaje a opečení slaniny. Možná je ale moc malinký, každou chvíli nám zhasíná. Po obědě ho pečlivě uhasíme a Cimrmanovou stezkou se vydáme dál. Cestou do Lomnice si užijeme hodně sluníčka, krásných výhledů na Synalov i na Lomnici a potěšíme se také pohledem na malá telátka v kravíně.

V Lomnici zajdeme do cukrárny a projdeme se po zámeckém parku. Moc se nám líbí na vyhlídce za zámkem (severozápadně od něj) a také u altánku pod ním (na východní straně parku, ve svahu).

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Zámek v Lomnici

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Vyhlídka za zámkem

cestynedalekorajče.net
Obr. 5 Altánek

Comments