Cesty po ČR‎ > ‎Jihomoravský kraj‎ > ‎

Bledule v údolí Chlébského potoka

15.03.2014

I přes nepříznivou předpověď počasí jsem se rozhodla vyrazit na dlouho dopředu plánovaný výlet, jehož hlavním cílem byly porosty bledulí v nivě Chlébského potoka.

Výlet začínám i končím v Nedvědicích, malebné vsi v údolí Svratky. Nejdřív vystoupám z údolí po modré značce protínající PR Nad horou na louku, odkud je krásný výhled, připadám si jako někde na horách. Akorát škoda, že už začíná krápat. Mírný deštík mi moc nevadí, přeju si, aby to takhle vydrželo celý den, ale mám smůlu, asi za půl hodiny už musím vytáhnout pláštěnku.

cestynedalekorajče.net
Obr. 1 Kostel v Nedvědicích

cestynedalekorajče.net
Obr. 2 Louka nad PR Nad horou

Projdu Skorotice a odbočím kousek do lesa podívat se k romantické chatičce a potom, už za vydatného deště, odbočím z červené značky po druhé a podívám se do PR Hrádky na vrcholu stejnojmenného kopce. Jedná se zbytky původního lesa s bohatým podrostem a skalními výchozy, které na místě zbyly po snížení okolního terénu svahovými a mrazovými procesy. Zajímavé je uložení ruly po vrstvách a také si můžeme všimnout silných křemenných žil. Více ke geologické charakteristice na: http://lokality.geology.cz/3162. Fotila jsem tak, že jsem se schovala pod jeden skalní převis a fotila okolní skály a pak zase naopak z druhé strany.

cestynedalekorajče.net
Obr. 3 Skorotice - kaplička

cestynedalekorajče.net
Obr. 4 Chatička


Zanedlouho přejdu z červené na zelenou značku a procházím se údolím Chlébského potoka (také je to přírodní rezervace). Ještě předtím si ale posedím v přístřešku, naobědvám se a čekám, až poleví nejhorší liják. Nečekám dlouho a opravdu už přestává pršet, takže pak aspoň můžu bez obav fotografovat bledule.

Porosty bledulí se rozkládají v nivě potoka na asi 1-2 kilometrovém úseku, zelená značka vede trochu bokem, lepší je jít po pěšině přímo u potoka. Není mi ovšem úplně jasné, zda to je oficiální cesta a jestli se tam smí. Ale snad ano, protože na obou koncích PR je u té cesty naučná tabule.


cestynedalekorajče.net
Obr. 7 Rozsáhlé porosty bledulí

cestynedalekorajče.net
Obr. 8 A ještě jednou porosty bledulí a Chlébský potok

U vsi Chlébské mě pobaví tyto cedule - reklama na občerstvení, kam bych i ráda zašla, kdyby se dalo posedět uvnitř a zahřát se, ale nejde to, stoly jsou jen venku, sice po střechou, ale byla by mi zima, raději pokračuji v cestě. A druhá cedule je ukazatel u silnice.Nedaleko Nedvědic přicházím na červenou značku, ale než se po ní vydám do cíle (nádraží v Nedvědicích), odbočím ještě na vyhlídku ve svahu (tyto neznačené odbočky dělám většinou díky geocachingu, i tady je uložená jedna keška, celkem mám za celý výlet šest úlovků).

cestynedalekorajče.net
Obr. 11 Výhled na Nedvědice

cestynedalekorajče.net
Obr. 12 Výhled, už zase svítí sluníčko

Kdybych měla v Nedvědicích víc času do odjezdu vlaku, zastavila bych se na kofolu nebo na čaj v tomhle pěkném hotelu s restaurací:

cestynedalekorajče.net
Obr. 13 Restaurace U nádraží

Comments